Erdoğan'ın 'garip senaryo' dediği ihtimal: 101. madde

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘garip senaryo’ dediği ihtimal, Anayasa’nın 101. maddesinde gizli. İddiaya göre “İkinci tura kalan muhalefet adayı yarıştan çekilecek ve başka bir ismin önünü açacak. Tüm partiler bu ismi destekleyerek Erdoğan’a karşı kazanmayı zorlayacak”

GİRİŞ 26.04.2018 07:22 GÜNCELLEME 26.04.2018 10:43
Bu Habere 143 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AK Parti meclis grup toplantısında, “Şu anda çok garip bir senaryo var ortada. Hafta sonuna kadar bu senaryo nasıl oynanacak, bunu göreceğiz” diyerek altını çizdiği senaryo Anayasa’nın 101’inci maddesinde gizli. 

İKAME ADAY

16 Nisan’da halkoylamasıyla kabul edilen ve ilk seçimde yürürlüğe girecek Anayasa’nın 101. maddesinde bir düzenleme var ki işte ‘hayır cephesi’nde bütün hesaplar bunun üzerine yapılıyor. AK Parti’nin önemli isimleri de bu tuzağı gördüklerini söylüyor. Diyor ki bu madde: “İkinci oylamaya katılmaya hak kazanan adaylardan birinin herhangi bir nedenle seçime katılmaması halinde; ikinci oylama, boşalan adaylığın birinci oylamadaki sıraya göre ikame edilmesi suretiyle yapılır.”

 

 

Yani seçimin birinci turunda son ikiye kalamayan ve ikinci turda yarışma hakkı elde edemeyen aday, muhalefetin ortak hamlesiyle en çok oyu alan ikinci adayın çekilmesiyle ikinci turda yarışabilecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan’la birlikte CHP’nin ya da İyi Parti’nin adayı ikinci tura kalsa bile, üzerinde uzlaşılan ismin önünü açmak için ikinci aday seçimden çekilecek ve başka bir ismin önünü açacak. Tüm partiler bu ismi destekleyerek Erdoğan’a karşı kazanmayı zorlayacak. Bu senaryo yabana atılmıyor.

KAYNAK: HABERTÜRK
YAZDIR
YORUMLAR 143
 • Türkiye sevdalısı 2 yıl önce Şikayet Et
  Resimiz biz kapı kapı dolaşacağız İNŞALLAH Bu abidik gubidikleri tarihin pis sayfalarına gömeceğiz
  Cevapla
 • Fatih 2 yıl önce Şikayet Et
  Boşuna yoruluyorlar ;başkan erdoğan bukadar şeyden sonra milletimin ferasetine güveniyorum %56 ile başkan seçileceğine inancım tamdiŕ ALLAH (CC) yardımcı olsun Amin.
  Cevapla
 • Dogan5 2 yıl önce Şikayet Et
  İnşaallah 1ci turda reisi Cumhurumuz açık ara tüm rakipleri yerle yeksan eder mücadele ve dua ya devam.Reise hem Türkiye nin hemde islam aleminin ihtiyacı var.
  Cevapla
 • EYT MAĞDURU 2 yıl önce Şikayet Et
  reis eyt lilerin sorununu çöz sözün var bize 5 milyon oyu al
  Cevapla
 • H.B.V 2 yıl önce Şikayet Et
  Taşeronlara verdide ne oldu? Anketlerde oylar aynı..hiç artış yok!.. Bu ülkede verdinmi? Adama Oy vermiyorlar?.
  Cevapla
 • Millet 2 yıl önce Şikayet Et
  Ona da sıra gelir. Pazarlık sırası değil. Saygılar.
  Cevapla
 • zafer 2 yıl önce Şikayet Et
  Musa Musa Musa sana bi şiir yazdım oku burda... Dini siyasete karıstırmayın ne demek :) senın nefes alman cok basıt bir sey gıbı gelıyor deıl mı . Basit sıyaset dedıgın ınsaların gelecegını ılgılendırmıyor mu. Sen görmek istemesende bu işler din ile bağdaşır. Siyaset insana iyi ya da kötü dokunur bunun öbür tarafı da var . İnsan olduğumuzdan ötürü aklımız olsa da bi yere kadar. senin neticelendiremediğin önünü göremediğin bazı hadiseler cereyan eder. Benim Favorım Adem ve ya Anıl hahahaha :)
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
 Ayasofya'da namaz hazırlığı
Yunan hazmedemedi! Skandal provokasyon