Muhalefette 4 parti ittifakta anlaştı!

CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti seçimlerde ittifak için anlaştı.

GİRİŞ 02.05.2018 00:02 GÜNCELLEME 02.05.2018 10:25
Bu Habere 321 Yorum Yapılmış

AK Parti ve MHP’nin “Cumhur İttifakı”nın karşısındaki muhalefet bloğunda da ittifak konusunda anlaşma sağlandı. Partilerin ittifak protokolünü Yüksek Seçim Kurulu’na sunacağı son tarih olan 6 Mayıs’a az bir süre kala CHP, İYİ Parti, SP ve DP’nin oluşturacağı ittifak için prensipte anlaşma sağlanırken, detaylar üzerinde son görüşmeler de tamamlanıyor.

Henüz imzaların atılmadığı ittifak protokolüne göre, partilerden CHP, İYİ Parti ve SP ilk turda kendi cumhurbaşkanı adayını çıkaracak.

 

 

Cumhurbaşkanı adaylarından hangisi ilk turda en yüksek oyu alırsa, ikinci turda o adayın etrafında dört parti kenetlenecek.

DP’YE FORMÜL ARANIYOR

Dört parti asıl ittifakı ise Meclis’te çoğunluğu sağlamak için yapacak. Uzlaşmaya göre, dört parti milletvekili seçimlerinde ittifak yapacak. Her parti, kendi milletvekili adaylarını çıkaracak. Ancak bazı kritik yerlerde ittifak içinde yer alan partiler sonuç almak için en güçlü olan partinin adaylarına destek verecek.

İttifakta CHP, İYİ Parti ve SP kendi kurumsal kimlik ve listeleriyle yer alacak. DP’nin bu ittifakta hangi formülde yer alacağı ise dört partiden yetkililerin oluşturduğu ortak çalışma grubunun son toplantısında karara bağlanacağı belirtiliyor. Kulislere göre DP’den bazı isimlere İYİ Parti listesinden, SP’den bazı isimlere de İYİ Parti ve CHP listesinden yer verilebileceği konuşuluyor.

LİDERLER AÇIKLAYACAK

Dört partinin ortak çalışma grubunun üzerinde çalıştığı ittifak protokolünün bugün liderlere sunulması, ardından da dört parti liderinin düzenleyeceği ortak bir basın toplantısıyla kamuoyuna ilan edilmesi bekleniyor. Bu açıklamanın yarın yapılabileceği de belirtiliyor. Muhalefet ittifakının adına ilişkin çeşitli seçeneklerin gündeme geldiği ancak isimlendirmenin de liderlerin ortak onayı ile olacağı vurgulanıyor. Muhalefetin ittifak protokolünde ana hedefin parlamenter demokrasiye yeniden dönüş olduğu kaydedilirken, demokrasi ve hukuka da vurgu yapılıyor.

ETİKETLER
saadet iyi parti
YAZDIR
YORUMLAR 321
 • BIKKIN 3 yıl önce Şikayet Et
  Kurban olduğum Rabbim sen nelere Kaadir sin,Hikmetinden sual olunmaz.Chp ve Saadet partisi ni nasıl rezil rüsvay ettirdin kendi kendilerine
  Cevapla
 • ..‌‌..مللت 3 yıl önce Şikayet Et
  4düde yetmez yokmu daha katılan?. topunuz gelse ne yazar Reisin karşısında...
  Cevapla
 • ebu yusuf 3 yıl önce Şikayet Et
  fantastik 4 lü johnny sue ben ve reed
  Cevapla
 • alican 3 yıl önce Şikayet Et
  Ya şu demokrat parti(dp)ye ne demeli..1960 darbesine çanak tutan parti chp ile ittifak etmeleri ne hazin bir iştir..Yav rahmetli menderes ve iki bakanının kemikleri sızlattınız.
  Cevapla
 • Turco 3 yıl önce Şikayet Et
  Demokrat parti diye bir şey kalmadı zaten. Kim niye oy verecek. Ortada bir partiydi. Ben CHP'nin yerine olsaydım, kesinlikle ittifak yapmazdım. Gereksiz oy kazandırmışlar. Yıllardır adı sanı duyulmayan kendi parti yöneticilerinin bile başka partilere (CHP veya AKP) oy verdiğini açıkladığı bitik bir parti. 100 bin oyu bile alamaz sanmam.
  Cevapla
 • veili 3 yıl önce Şikayet Et
  cumhur.ittifaki.faka.basti.oyunlar.tektek.bozuldu
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Biden'ı zora sokan kitap! ABD bunu konuşuyor (30 Kasım 2021 Günün Önemli Gelişmeleri)
Azerbaycan'da helikopter kazası: Şehit ve yaralılar var