HDP'li Pervin Buldan'a soğuk duş!

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan'ın, "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan yargılanmasına devam edildi. Buldan'ın savunma yapmadığı için yargılamanın sürüncemede kaldığını belirten mahkeme başkanı, Buldan'ın zorla getirilmesine karar verdi.

HDP'li Pervin Buldan'a soğuk duş!
HDP'li Pervin Buldan'a soğuk duş!
GİRİŞ 04.10.2018 14:28 GÜNCELLEME 04.10.2018 14:28
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan'ın, 2008, 2009, 2010, 2011 ve 2015 yıllarında katıldığı etkinliklerde yaptığı konuşmalardan dolayı "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan yargılanmasına devam edildi. Ankara 18. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya Buldan'ın avukatı Bayram Arslan katıldı.

Mahkemeye yazılı dilekçe sunan avukat Arslan, müvekkilinin milletvekili olduğunu belirterek, Anayasa'nın 83'üncü maddesi gereğince yargılamada durma kararı verilmesini talep etti. Buldan'ın 24 Haziran seçimlerinde yeniden milletvekili seçildiğini hatırlatan Arslan, "Anayasaya göre milletvekili seçilen kişi hakkında soruşturma ve kovuşturma yapılamaz. Müvekkilimin yargılanması için meclis kararı gerekmektedir. Böyle bir karar bulunmadığı için yargılamada durma kararı verilmesini istiyoruz. Bu hususun açıklığa kavuşturulması gerektiği için müvekkilim savunmaya katılmamıştır. Usul yönünden bu husus açıklığa kavuşturulduktan sonra duruşmada hazır olacaktır." dedi.

 

 

Cumhuriyet Savcısı Necati Kayaközü, Arslan'ın talebinin usul ve yasaya aykırı olduğunu değerlendirerek, talebin reddine karar verilmesini istedi. Mahkeme Başkanı Mehmet Yılmaz, Buldan'ın üzerine atılı suçlamanın Anayasa'nın 14. maddesi kapsamında kovuşturmaya istisna suçlardan olduğunu açıklayarak, talebin reddine karar verdi. Buldan'ın savunma yapmadığı için yargılamanın sürüncemede kaldığını belirten Başkan Yılmaz, Buldan'ın zorla getirilmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

YAZDIR
YORUMLAR 18
 • osman 1 yıl önce Şikayet Et
  bu teroritin devlet ve yargi terorits tv kanallara neler konstugunu duymurmu gormiyormu
  Cevapla
 • Mustafa Erdoğan 1 yıl önce Şikayet Et
  Teröristlerin millet vekili adaylığı düşürülüp idam verilip terör partilerinin kapatılması lazım
  Cevapla
 • Ellibes 1 yıl önce Şikayet Et
  Alin alin alin hepsini alin..
  Cevapla
 • ÜNAL 1 yıl önce Şikayet Et
  vatana ihanet suçu durumunda milletvekilliğinin korumasını kaldıracak düzenleme yapılsın acil.
  Cevapla
 • jesti 1 yıl önce Şikayet Et
  Hdp nin Hepsini Mahkemeye cikarmak lazim
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Günün gazete manşetleri
İstanbul'dan dolu manzaraları!