Ahmet Türk'ün soyadı neden Türk?

Herkesin merak ettiği Ahmet Türk'ün 'Türk' soyadının sırrı çözüldü. 70'li yıllarda Türk'ün CHP milletvekili, ağabisinin de Adalet Partisi'nden milletvekili olduğu ortaya çıktı.

Ahmet Türk'ün soyadı neden Türk?
Ahmet Türk'ün soyadı neden Türk?
GİRİŞ 02.11.2007 10:25 GÜNCELLEME 02.11.2007 10:25
Bu Habere 52 Yorum Yapılmış

Herkesin merak ettiği soru yanıtını buldu İşte Ahmet Türk'ün ailesinin ilginç hikayesi.

Ahmet Türk’ün babası Hacı Sinan, bir oduncuydu ama şanslı bir oduncuydu.

Dönemin ünlü Osmanlı Paşalarından İbrahim Paşa, ölmeden önce kaleyi andıran kasrını ve topraklarını, bölgenin aşiret reislerinden Hüseyin Kanco’ya bırakmıştı.

Hüseyin Kanco Hamidiye alayına bağlı bir Kürt komutandı. O da ölmeden tüm bu mal varlığını bir şartla, yanında çalışan oduncu Hacı Sinan’a bırakmaya karar verdi.

Hacı Sinan’a, “İbrahim Paşa’dan kalan tüm malvarlığımı ben de sana bırakacağım ama bir şartla, büyük kızım Türkiye ile evleneceksin ve damadım olacaksın” dedi.

Oduncu Hacı Sinan bu şartı kabul etti ve Hüseyin Kanco’nun büyük kızı Türkiye ile evlendi. Ve tabi Kanco aşiretinin de lideri oldu.

Soyadı kanunu çıktığında Kürt Kanco aşiretinin reisi Hacı Sinan, bölgede yaşayan birçok insanın yaptığı gibi, Türkiye Cumhuriyeti’ne bağlılık göstergesi olarak Türk soyadını aldı. Böylece kendi adı Sinan Türk, eşinin adı Türkiye Türk oldu.

Eşi Türkiye’nin yaşı Sinan Türk’ten büyüktü. Hacı Sinan Türk birkaç yıl sonra genç bir kadınla ikinci evliliğini yaptı. İşte Hacı Sinan Türk’ün bu genç eşinden, Ahmet Türk doğdu.

Kaderin cilvesine bakın ki, ilerleyen günlerde Kürtler için siyasete soyunacak olan küçük Ahmet’in soyadı Türk olmakla kalmamış, üvey annesinin adı da Türkiye olmuştu.

Ahmet Türk’ün üvey annesi Türkiye Türk’ün hayat hikayesi de aslında çok ilginç.

Türkiye Türk genç bir kadının üzerine kuma getirilmesine dayanamayarak babasının dostları olan Derik’teki Necmioğlu aşiretine sığındı.

Yıllar sonra, annesi Türkiye'nin başka bir aşirete sığınmasını kabul edemeyen büyük oğlu gidip Derik'te annesini öldürdü. Böylece Ahmet Türk’ün üvey abisi katil oldu, üvey annesi Türkiye ise hayatı kaybetti.

Ailedeki trajediler bu kadarla da sonlanmadı. Ahmet Türk 10 yaşındayken bu kez babasını kaybetti. Artık aşirette söz sahibi abisi ile birlikte o olacaktı.

Türk ailesi, aşiretini diğer aşiretlere karşı korumak, gücünü arttırmak için de çok geçmeden siyasete soyunda.

Önce 1970 seçimlerinde abisi Abdurrahim Türk, Adalet Partisi’nden milletvekili oldu.

Siyasetin ilk durağında bir kayıp verdiler bu kez abisi Kanco aşiretin daha fazla güçlenmesini istemeyen başka bir aşiretler tarafından öldürüldü.

Abisinin ölümünden sonra aşiretin başına geçen Ahmet Türk, abisinin tam tersi bir siyasi görüş ile 1974 seçimlerinde CHP milletvekili olarak meclise girdi. Ama CHP’den girdiği siyasetin kıvrımlı yolları onu etnik siyaset yapmaya götürdü.

YORUMLAR 52
 • Musa FINBDIK 16 yıl önce Şikayet Et
  Neden..... Buraya yorum eklemiştim ama yayınlanmamış...Kuralların arasında Haber 7 eleştirilemez diye bir madde varmı???
  Cevapla
 • Fatih ÇİN 16 yıl önce Şikayet Et
  türkiyede niceleri var. Sadece Ahmet türk olsa yine iyi coğu kişi Ahmet Muhammet Mustafa vb. isimleri alarak ülkemizin önemli kademelerine yüklelip kendi emellerini gercekleştirmedilermi..
  Cevapla
 • Arif ŞİLFELER 16 yıl önce Şikayet Et
  Sayın editör siz bu işi bırakın. Sayın editör defalarcadır benim mesajlarımı yayınlamıyorsunuz.Ahlak dışı bişey yazmamama rağmen.Oysa bazıları serefsiz vs yazdığı halde yayınlıyorsunuz.Bu işi objektif olarak yapmayacaksanız bırakın yahu.Bu nedir bana ne kastınız var?
  Cevapla
 • ENSARİ SEYREK 16 yıl önce Şikayet Et
  nedir bu kendini bilmezlik. bu topraklarda asırlardır beraber yaşıyoruz aynı dinin mensuplarıyız bu ayrımcılık neden insanlar ancak takva yönü ile üstün değilmidir o zaman editör neden çoçukların bile inanmayacağı masalları koyuyorsun
  Cevapla
 • Hacı Ömür 16 yıl önce Şikayet Et
  evet kanalturkculer . görün bakalım o sağını solunu pohpohladığınız chp nin ne olduğunu görün bakın bakalım şimdi kaç kişisiniz bu yaptıoğınız yanlışlarla kuey ırak kesimninde 3000 5000 kadarsınız sanırım
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bu sabah milyonlarca kişinin telefonu aynı anda çaldı: işte sinsi planın perde arkası
Fon vurgunu büyüyor: Seçil Erzan bu köyü de yaktı!