Ermenistan Başbakanı'ndan Türkiye mesajı

Ermenistan’daki erken genel seçimin galibi Geçici Başbakan Nikol Paşinyan, 'Türkiye ile ön şart olmadan doğrudan ilişki kurmaya hazırız. Umarım Türkiye de buna hazırdır' dedi.

Ermenistan Başbakanı'ndan Türkiye mesajı
Ermenistan Başbakanı'ndan Türkiye mesajı
GİRİŞ 10.12.2018 21:29 GÜNCELLEME 10.12.2018 21:30
Bu Habere 69 Yorum Yapılmış

Paşinyan, Başbakanlık binasında bir grup yabancı gazeteci ile bir araya gelerek soruları yanıtladı. Paşinyan, AA muhabirinin sorusu üzerine, Türkiye ile ilişkileri normalleştirme konusunda yeni bir adım atmayacağına yönelik değerlendirmede bulundu.

"BİZ TÜRKİYE İLE ÖN ŞART OLMADAN DOĞRUDAN İLİŞKİYE HAZIRIZ, UMARIM TÜRKİYE DE HAZIRDIR"

"Türkiye ile ilişkilerimiz Dağlık Karabağ sorunuyla ilişkili" diyen Paşinyan, Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki ilişkinin algılanmasının Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkiyi de etkilediğini belirtti. Paşinyan, "Daha önce de defalarca söyledim. Türkiye ile ön şart olmadan doğrudan ilişki kurmaya hazırız. Umarım Türkiye de buna hazırdır." diye konuştu.

"DAĞLIK KARABAĞ SORUNUNU ÇÖZMEYİ ÜMİT EDİYORUZ"

Ermenistan işgali altındaki Dağlık Karabağ konusuna da değinen Paşinyan, bunun uluslararası gündemde yer ettiğini ve öncelikleri arasında yer aldığını söyledi. Paşinyan, "Bu sorunu çözmeyi ümit ediyoruz. Barışçıl çözümü güçlü şekilde savunuyoruz." ifadesini kullandı.

İŞİ YİNE YOKUŞA SÜRDÜ!

Paşinyan, Dağlık Karabağ sorununun orada yaşayanların kendi kendini idare etme hakkı tanınmadan mümkün olmayacağını savundu.

"NATO'YA ÜYE OLMAYACAĞIZ"

Liderlik ettiği ittifakıyla seçimde oyların yüzde 70,4'ünü kazanan Paşinyan, nasıl bir dış politika izleyeceğini anlatırken, Rusya ile geleneksel olarak iyi ilişkiler içinde olduklarını, aynı zamanda AB ile ortak olduklarını ve Avrupa Konseyi üyesi olduklarını hatırlattı.

"Hiçbir etki altında değiliz" ifadesini kullanan Paşinyan, NATO ile ilişkilerin sürdüğünü kaydederek, "Ancak NATO'ya üye olmak gibi bir niyetimiz yok"dedi.

Nikol Paşinyan, "Tüm ortaklarımızla ilişkilerimizi sürdürmek istiyoruz. Ama bir yönde ilerlemek adına diğer yöndeki ilişkimizi feda etmek gibi bir düşüncemiz yok. Doğal olarak tüm uluslararası ortaklarımızla ilişkileri geliştireceğiz." şeklinde konuştu.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 69
 • Seyran Atakanzade 4 yıl önce Şikayet Et
  Kafani usutmis bu Pasinyan. Erdogan azerileri satmaz hayat boyunca. NATO senin ucun bir ruya, Rusiya seni biryana burakmaz, buraksada Karabagi , Zengezuru geri verib Turkiyenin bir vilaeti olacaksin.
  Cevapla
 • SAGOPA KAJMER 4 yıl önce Şikayet Et
  Biz yaptık soykırımı deyip meclislerinden geçirip dünyaya açıklasınlar ve karabağı azerbaycana bıraksınlar. Affedelim.
  Cevapla
 • LevRok 4 yıl önce Şikayet Et
  Bu, size net söylüyorum, Iran oyunudur. Ermenistani kardes ülke olarak görüyorlar. Türkiye Ermenistan siniri kapali kalmali
  Cevapla
 • dadaş35 4 yıl önce Şikayet Et
  Paşinyan önşart olmassa olmaz illede karabağ bizim tek şartımızdır soykırımın yalan olduğunu sizde bizde biliyoruz bu fıransızların dayatmasıdır akıllı ol ülkene faydamız olsun biz büyük bir devletiz sizide kucaklarız Tarihte olduğu gibi.
  Cevapla
 • Orhan 4 yıl önce Şikayet Et
  Şaka mı bu adam? Sen önce Karabağı geri vermen lazım. NATO üyeliği diyor bir de. Komediye gel onlarda seni bekliyordu.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
 Türkiye tarihinin en büyük rüşvet operasyonu
Milli uçak motorundan haber var: Sesi yakında duyulacak