Çavuşoğlu: Olayın üstünü kapatmaya çalışan Batılı ülkeler var!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili 'hiç bilgi paylaşılmayan bir süreç var Suudi Arabistan'da. Bir taraftan bu olayı kapatmaya çalışan batılı ülkeler var. Biz sonuna kadar gideceğiz' ifadelerini kullandı.

GİRİŞ 21.01.2019 20:58 GÜNCELLEME 22.01.2019 09:59
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Saraçhane’deki İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik Meclisi'nde gençlerle bir araya geldi.

 

 

Gençlere seslenen Bakan Çavuşoğlu, Türkiye ve dünya gündemine yönelik açıklamalarda bulundu. Suriye’de yaşanan gelişmeleri değerlendiren Bakan Çavuşoğlu, İstanbul’da gerçekleştirilen Suudi Gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetine de değindi.

Ardından görevlilerin katılacağı bir toplantıya geç kaldığını belirten notu üzerine Çavuşoğlu’nun cevabı gençleri güldürdü. Görevlinin “Geç kalıyoruz” notunu okuyan Çavuşoğlu, “Tamam gideriz, polis zoruyla bizi götürüyorlar arkadaşlar” dedi.

 

 

“SURİYE POLİTİKAMIZ SON DERECE NET”

Suriye’de yaşanan gelişmelere karşı net bir tavır sergilediklerini dile getiren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Dünyada sorunlar var. Sorunları sayınca karamsarlığa gidebilirsiniz ama fırsatlar da var. Her sorunun bir çözümü var. Sorunları görebilmek lazım, çaresini de arayabilmek lazım. Olaylara objektif bakmak lazım. Biz Suriye'de niye herkesin itibar gösterdiği bir aktör haline geldik. Çünkü Suriye politikamız son derece net, gizli bir gündem yok. Ne istiyoruz barış huzur istikrar. Çok aktör var. Herkesin farklı gündemi var. Amerikanın çekilmesinden sonra bile herkes gerçek gündemini ortaya koymaya başladı. Biz hep aynı söylüyoruz. Halep'ten insanları kurtarırken de aynı şeyi söyledik. Bu esasen komşu bir ülke olarak yanı başımızda yaşanan sorunlara kalıcı çözüm anlayışıdır” dedi.

“IRAK'IN YENİDEN İNŞASI VE GÜÇLENMESİ BİZİM ULUSAL GÜVENLİĞİMİZİ ETKİLİYOR”

Bakan Çavuşoğlu, “Irak'ta seçimden sonra bir hükumet kuruldu. Irak'ın yeniden inşası ve güçlenmesi bizim ulusal güvenliğimizi etkiliyor. Terörle mücadeleyi de bu bölgede sürdüreceğiz. Dünya geneline baktığımızda da sorunlar var. Ülkeler arasındaki rekabet, küresel sistem içerisinde ekonomik savaşların olduğu müttefiklerin bile birbirine girdiği bir süreci yaşıyoruz. Bir karmaşa var. Biz Türkiye olarak etkin çok taraflılığı destekliyoruz. Bunun da gereğini yerine getiriyoruz. Diğer tarafta başka sorunlar var. Terörle mücadelede çifte standart, iki yüzlülük. Bugün soruyorsunuz kapalı kapılar arkasında 'niye bu YPG'ye bu kadar sahip çıkıyorsunuz' diye. 'Çünkü rahatlıkla kullanabileceğimiz bir örgüt' diyorlar. Biz geçmişten beri diyoruz terör maşası kullanıyorlar. Nerede kullanabildikleri bir teşkilat varsa ona destek çıkarlar. Bugün batılıların desteğinin sebebi budur” diye konuştu.

“KAŞIKÇI CİNAYETİNİN ÜSTÜNÜ KAPATMAYA ÇALIŞAN BATILI ÜLKELER VAR”

Suudi Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesiyle ile ilgili konuşan Çavuşoğlu, “Kaşıkçı cinayetinde biz ilkeli davrandık. İlkeli davrandığımız kadar akıllı davrandık. Biliyoruz çünkü bu cinayetin aydınlatılması ile ilgili zorlukları. Bir taraftan elimizdeki bilgileri paylaşırken, bir taratan hiç bilgi paylaşılmayan bir süreç var Suudi Arabistan'da. Bir taraftan bu olayı kapatmaya çalışan batılı ülkeler var. Basın özgürlüğü diyenlerin şimdi arayı görünce nasıl sustuğunu görüyoruz. Biz sonuna kadar gideceğiz. Uluslararası soruşturma için gereken adımları atacağız. İşbirliği yaptık, bilgi verdik. Sendeki bilgiler ne, bende bilgi yok. Ne oldu başkonsolosluk temizlendi, bizim stratejimiz sayesinde cinayeti itiraf etmek zorunda kaldılar. İnsanlar en çok hatayı kimse bana dokunamaz denildiği anda aşırı güvenin olduğu anda yaparlar. Bunu hiçbir zaman unutmayalım” dedi.

YORUMLAR 3
 • SAĞLIKÇI 1 yıl önce Şikayet Et
  Suud yönetimi Kaşıkçı cinayeti ile kendini batılılara ve Türkiye'ye gebe bıraktı . Bundan sonra herkes kendi yöntemi ile onları sağacak. Olan ölene olur
  Cevapla
 • Osman KAYA 1 yıl önce Şikayet Et
  Katil ABD ile satılmış kral aleyhinde neler konuştu ki bu vahşeti yaptılar. Kamuyu aydınlatma görevini üstlenen medyanın , kamuyu aydınlatması gerekiyor.
  Cevapla
 • Murat 1 yıl önce Şikayet Et
  Üstünü kapattılar bile o iş artık bitti geçmiş olsun
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Savunma sanayiinde üretimler sürüyor
Sancaktepe’deki pandemi hastanesi açılış için gün sayıyor