İstanbul'un ilk başörtülü başkanı

2019 Yerel Seçimleri'nde Sancaktepe belediye başkanı AK Partili Şeyma Döğücü oldu. Döğücü, İstanbul'un ilk başörtülü belediye başkanı oldu.

İstanbul'un ilk başörtülü başkanı
İstanbul'un ilk başörtülü başkanı
GİRİŞ 01.04.2019 12:36 GÜNCELLEME 01.04.2019 12:37
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

31 Mart 2019 Yerel Seçimleri'nde il ve ilçelerde belediye başkan adayları yarıştı. AK Parti, İstanbul'un Sancaktepe ilçesinde Şeyma Döğücü'yü aday göstermişti.114 bin 611 oyla geçerli oyların yüzde 49.92'sini alan Döğücü, resmi olmayan sonuçlara göre Sancaktepe belediye başkanı oldu.

 

 

ŞEYMA DÖĞÜCÜ KİMDİR?

Şeyma Döğücü, 1965 yılında Çorum'da doğdu. Çorum İmam Hatip Lisesini bitirdikten sonra 1987 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun Döğücü halen İstanbul Barosuna bağlı olarak serbest avukatlık yapıyor.

 

 

Mazlum-Der, Hukukçular Derneği, Hukukçu Hanımlar Derneği, İHH İnsani Yardım Vakfı, Araştırma Kültür Vakfı gibi sivil toplum kuruluşlarında yönetim kurulu üyelikleri ve insan hakları alanında gönüllü olarak çalışmalar yaptı. 

Döğücü, İstanbul Barosu seçimlerinde Çağrı Grubu ve Hukukun Üstünlüğü Grubu ile birlikte çalışmalarda bulundu. Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AK Parti) kuruluşuyla birlikte 2002 yılında AK Parti İstanbul İl Kadın Kolları Kurucu Üyesi olarak siyasi hayata katıldı.

Şeyma Döğücü, İl Kadın Kolları Seçim İşleri Birim Başkanı, Siyasi Hukuki İşler Birim Başkanı, Yerel Yönetimler Birim Başkanı ve Sancaktepe İlçe Kadın Kolları Başkanı olarak çeşitli kademelerde görev aldı. 2009 Yerel Seçimleri'nde Sancaktepe Belediye Meclis Üyesi olarak seçildi. 

Döğücü, 2013-2014 yıllarında Türkiyenin ilk başörtülü kadın belediye başkan yardımcısı olarak Sancaktepe Belediye Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu. 2012 yılında yapılan AK Parti İl Kongresi'nde Yönetim Kurulu Üyesi olarak seçildi. Halkla İlişkiler Birim Başkanı olarak görev yaptı. Evli ve 3 çocuk annesidir.

81 İLDE 4 KADIN BAŞKAN

Kesin olmayan sonuçlara göre, AK Parti'den Fatma Şahin Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığına ve CHP'den Özlem Çerçioğlu Aydın Büyükşehir Belediye Başkanlığına yeniden seçildi.

HDP'den ise 2 kadın, belediye başkanlığı koltuğuna oturdu. HDP Van Milletvekili Bedia Özgökçe Ertan Van Büyükşehir Belediye Başkanı seçilirken,  Berivan Helen Işık Siirt belediye başkanı oldu.

YORUMLAR 5
 • abubekr 1 yıl önce Şikayet Et
  sanaktepe de onlarca oy binali den çalınmıştır.
  Cevapla
 • Nevşehirli 1 yıl önce Şikayet Et
  helallll
  Cevapla
 • mert sezgin 1 yıl önce Şikayet Et
  Başortülü olsun olmasın farketmez. Kadın eli değmesi güzel... Başarılar dileriz.
  Cevapla
 • murtaza 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu baş örtüsünü artık serbest diye, yasalaştırsak ne güzel olur, isteyen takar istemiyen takmaz, şu an resmi yasa olarak serbestmi, özellikle resmi kurumlarda.
  Cevapla
 • ABDULLAH GÜLBAY 1 yıl önce Şikayet Et
  hayırlı olsun... Ama İstanbul için çok üzüldüm.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Bu kadarı pes dedirtti! Altı ay inek kanı içiyorlar...
Bakan Koca sosyal medya hesabından sitem etti: Rast gelmesin