Sandıklardan canlı yayın için TRT'den başvuru! YSK'dan cevap!

TRT'den, sayımı devam eden İstanbul ve Ankara'daki sandıklardan canlı yayın için YSK'ya başvuru yapıldı. YSK ise başvuruya cevaben, canlı yayına izin vermediğini belirterek, haber için görüntü alınabileceğini duyurdu.

Sandıklardan canlı yayın için TRT'den başvuru! YSK'dan cevap!
Sandıklardan canlı yayın için TRT'den başvuru! YSK'dan cevap!
GİRİŞ 06.04.2019 20:15 GÜNCELLEME 06.04.2019 21:34
Bu Habere 104 Yorum Yapılmış

TRT Genel Müdür Vekili Erkan Durdu imzasıyla İstanbul ve Ankara'daki sandıklardan canlı yayın yapılması için YSK'ya başvuru yapıldı. 

 

 

"ASILSIZ İDDİALAR VE DEDİKODULARLA BİLGİ KİRLİLİĞİNE SEBEP OLUNUYOR"

31 Mart'ta yapılan mahalli idareler seçimlerinin ardından, bazı il ve ilçelerde ortaya çıkan sonuçlara, siyasi partilerce yapılan itiraz sürecinin kamuoyunun gündemini oluşturduğu belirtilen başvuruda, "Söz konusu itirazlar neticesinde il ve ilçe seçim kurullarınca yürütülen oy sayım işlemleriyle ilgili olarak çeşitli mecralarda birtakım asılsız iddia ve dedikodularla bilgi kirliliği yaratılmakta ve kamuoyu yanıltılmaktadır." ifadesine yer verildi.

 

 

"TV KANALLARIMIZDAN VE SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZDAN CANLI YAYINLAYALIM"

Başvuruda, şunlara değinildi:

"Kurulunuz tarafından büyük bir titizlikle yürütülen bu süreçte kamuoyunun gerçek dışı haber ve yorumlarla yanıltılmaması ve doğru bilgilendirilmesi bakımından yeniden sayım işlemlerinin, sayımların yapıldığı İstanbul ve Ankara'daki sandık başlarından televizyon kanallarımızdan ve sosyal medya hesaplarımızdan canlı yayınla kamuoyuna aktarılmasının yararlı olacağı değerlendirilmektedir.

Kamu yararı ve kamuoyunu doğru bir şekilde bilgilendirmeyi ilke edinmiş olan kurumumuza, bu yayınların ivedilikle yapabilmesi hususunda gerekli izin verilmesini kurulunuzdan saygılarımızla arz ederim."

YSK'DAN CEVAP GELDİ: KISMİ İZİN VAR!

YSK, TRT'nin oy sayım işlemlerini canlı yayınlama konusundaki talebine ilişkin karar aldı.

CANLI YAYINA İZİN YOK, HABER AMAÇLI GÖRÜNTÜ ALINABİLECEK

Talebi kısmen kabul eden YSK, ilgili kararında, sayım işlemlerinin sürdüğü sandıklardan kesintisiz canlı yayın yapılması talebini kabul etmezken, Ankara ve İstanbul'da devam eden sayım işlemlerinden TRT'nin haber amaçlı görüntü almasını kararlaştırdı. 

KAYNAK: AA
YORUMLAR 104
 • Milli_irade 3 yıl önce Şikayet Et
  1- optik okuyucudan taratılmalı 2- her oy pusulasının seri barkodu olmalı 3-seçmen listesindeki sayısı kadar basılmalı.
  Cevapla
 • İsminiz 3 yıl önce Şikayet Et
  Her yerde şaibe her yere şaibe bulaşmış vaziyette. Seçim sonuçlarını 1 gün içinde alabilmek için farklı yöntemler yapılmalı. Her bir sandık açıldığında kamera ile kayıt yapılmalı. Bu kayıtlar internete yüklenmeli (evet 30000 kayıt zor değil ) Tutanakların fotoğrafı aynı alana aktarılmalı ve isteyen bu bilgileri ysk sitesi ile karşılaştırabilmelidir. Bunun dışında ysk sistemine veri girişinin de kontrol altında tutulması gerekli. Man in the middle methodları en büyük hack yöntemidir. Allah yar ve yardımcımız olsun.
  Cevapla
 • Vatan 3 yıl önce Şikayet Et
  Milletin oyunu ćalanlar nasil hesap verecek
  Cevapla
 • Yunus 3 yıl önce Şikayet Et
  bence YSK gözden gecirilmeli... Verdigi cevap cok fazla adil degil.. Ayrıca, YSK içinde bağlantılar arastırılmalı.. cok fazla şaibe var.
  Cevapla
 • Hayrettin 3 yıl önce Şikayet Et
  İptal olan oylarla beraber kaydırılarak çalınan oylar ne olacak resmen sandıkta darbe yapılıyor usulsuzluk ortada kimsenin çıtı çıkmıyor bu işin sonu yargı ve seçimlerin iptalidir
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye'den Akdeniz'de dengeleri değiştirecek imza! Çavuşoğlu Libya'da açıkladı
Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Katılım Bankası' ismi 'Katılım Finans Kurumu' olabilir