BBP'den 23 Haziran açıklaması

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, 'Biz BBP olarak, 15 Temmuz gecesi, 16 Nisan referandumunda, 24 Haziran seçimlerinde, 31 Mart'ta nerede durmuşsak, bugün de bizim durduğumuz yer aynı' dedi.

GİRİŞ 14.05.2019 23:50 GÜNCELLEME 14.05.2019 23:52
Bu Habere 22 Yorum Yapılmış

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kabul edilen Destici, kabulün ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

 

 

Destici, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile olumlu ve uzun bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirtti.

"SURİYE, AKDENİZ, S-400 VE F-35 KONULARINI DEĞERLENDİRDİK"

 

 

Görüşmede, İstanbul seçimleri, 31 Mart seçimleri, terörle mücadele, Suriye'deki ve Akdeniz havzasındaki gelişmeler ile S-400, F-35 meselesine kadar birçok konuyu değerlendirme fırsatı bulduklarını aktaran Destici, kendilerine böyle bir fırsatı vermesinden dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür etti.  

Destici, 31 Mart seçimlerinde partisinin birçok il ve ilçede Cumhur İttifakı'nın adayına destek verdiğini hatırlatarak, İstanbul seçimlerinin yenilenmesine ilişkin, "Bizim hassasiyetimiz devletimiz ve milletimizdir. Devletimizin ve milletimizin geleceğidir. YSK kararları tartışılabilir, buna saygı duyuyorum. Kimisi doğru kimisi yanlış bulabilir ama bizim cephemizden baktığımız zaman Yüksek Seçim Kurulu nihai karar veren bir kurumdur. Dolayısıyla bu kararı tartışmayı uzatmanın bir anlamı, ülkeye de millete de bunu yapanlara da bir faydası olmadığını düşünüyorum." diye konuştu.

Aksaray Demirci'de kazandıkları beldede mazbatanın adaylarından alındığını ve seçimlerin yenileneceğini anımsatan Destici, "Biz seçimlerin yenilenmesini zaten kendimiz de orada arzu etmiştik. Mazbatanın ikinci adaya verilmeyerek, seçimlerin yenilenmesini. YSK o yönde bir karar aldı. Gireceğiz, yarışacağız. Bu noktada küçük, büyük yer diye bir şey yok." ifadelerini kullandı.

"BBP'NİN YERİ SİYASİ BÖLÜCÜLERİN TAM KARŞISIDIR"

İstanbul'un çok büyük bir metropol olduğuna dikkati çeken Destici, şöyle devam etti:

"YSK'nın verdiği karar açısından bakarsanız bunun büyüğü, küçüğü olmaz. Dolayısıyla burada da böyle bir karar verildi. Artık biz bu kararı tartışmak yerine hepimizin önümüzdeki seçime odaklanması lazım ve bu seçimi daha sağlıklı bir şekilde, birlik ve beraberlik içerisinde, bir ayrışmaya, kutuplaşmaya, kamplaşmaya gitmeden nasıl gerçekleştiririz, ülkemiz, milletimiz, devletimiz için bunu nasıl sağlarız, bunun uğraşı içinde olmalıyız. Bir de tabii vatandaşın oyunun tam olarak sandığa yansıması için ve sandıktan çıkması için neler yapmamız gerekiyor bunun uğraşı içerisinde olmamız lazım. Biz BBP olarak, 15 Temmuz gecesi, 16 Nisan referandumunda, 24 Haziran seçimlerinde, 31 Mart'ta nerede durmuşsak, bugün de bizim durduğumuz yer aynı."

BBP'nin ilkeleri olan bir siyasi parti olduğuna işaret eden Destici, "Bizim ilkelerimizi belirleyen fikriyatımızdır, misyonumuzdur, inancımızdır, kültürümüzdür. Dolayısıyla buna bağlı kalarak da biz duruşumuzu belirliyoruz. Bizim kırmızı çizgimiz neresidir? Siyasi bölücülerdir. BBP'nin yeri siyasi bölücülerin tam karşısıdır çünkü onlara fırsat vermemek, meydanı bırakmamak lazım, onların bir yerlere sızmasına asla müsaade etmemek, göz yummamak ya da aracı olmamak lazım." ifadelerini kullandı.

Terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın avukatlarıyla görüşmesinin, İstanbul seçimlerine ilişkin yorumlanmasını eleştiren Destici, "Bunun böyle olmadığını biliyorum ama yine de doğru bulmuyorum çünkü avukatlarıyla görüşmesi demek, Kandil ile görüşmesi demek. HDP, YPG, PYD ile görüşmesi demek." değerlendirmesinde bulundu.

Geçmişte çözüm sürecinde yaşanan bazı şeylerin tekrar devreye sokulmaya çalışıldığını belirten Destici, bunun ülkeye, millete, seçimlere bir faydası olmadığını aksine zararı olduğunu dile getirdi.

Destici, gazetecilerin S-400'ler konusundaki bir sorusuna ise "Biz S-400'ler konusunda Sayın Cumhurbaşkanımızın kararlı tutumunu çok doğru buluyoruz. Bu tutumdan asla geri adım atılmamasını arzu ediyoruz." yanıtını verdi.

- "Asla geri adım atılmayacağını görüyorum"

"ASLA GERİ ADIM ATILMAYACAĞINI GÖRÜYORUM"

Suriye'nin ve Irak'ın kuzeyinde PKK'nın uzantısı PYD ve YPG varlığına karşı verilen mücadele ile Kıbrıs ve Akdeniz havzasındaki gelişmelere de değinen Destici, "Dış politikada şu andaki bu ana başlıktaki bu konularla ilgili Sayın Cumhurbaşkanımızın ve onun hükümetinin ben tavrının doğru olduğunu ve bundan asla geri adım atılmayacağını görüyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızda da zaten o kararlılık var." dedi.

BİNALİ YILDIRIM SORUSU

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin "Binali Yıldırım bizim adayımız" sözleri hatırlatılarak, "Bizim de adayımız Binali Yıldırım diyebiliyor musunuz?" şeklindeki soruya ise Destici, "Bizim duruşumuz belli ama ben parti camiamız, parti yönetimindeki arkadaşlarımızla buradan ayrıldıktan sonra divanımızla bir araya geleceğiz. Cuma günü İstanbul'da bütün teşkilatlarımızın katılımıyla bir iftar programımız olacak. Cumartesi günü de Merkez Karar Yönetim Kurulumuzu toplayacağız. İnşallah ondan sonra biz gerekli açıklamayı çok net bir şekilde paylaşacağız." yanıtını verdi. 

Destici, kurullarla görüşmeden bu konuda bir açıklama yapmayı doğru bulmadığını kaydetti. 

KAYNAK: AA
YORUMLAR 22
 • Denizli Ūlkūcù 1 yıl önce Şikayet Et
  Adamlik důrústlùk pahali bir mūlktūr.Onu Temel gibi ucuz saadet partililer satin alamaz.Cùnkù beyinleri kit ve Tùrkiye sevdasini anlayacak ufuklari Rabbim tarafindan onlara verilmemīştir.
  Cevapla
 • belde 1 yıl önce Şikayet Et
  Sayın Destici de yerli ve milli olduğunu göstermiştir. Böyle siyasetçiler biraz daha görünür olmalı. Desticinin İstanbul da çalışması için AK teşkilatların da koordinasyon içinde yardımcı olması gerek. Bu seçimde Yunanı, İsraili, AB ve ABD yi sevindirmek istemiyorsak birlikte çalışıldığını göstermek gerek. İStanbul bir İslam şehridir.
  Cevapla
 • Zūrih Ùlkūcū 1 yıl önce Şikayet Et
  Rahmetli Muhsin Başkanimla Calíşmak nasip oldu.Ūlkùcūlūğū kendilerinden ve onun en samimi maneviyati gùclù dava arkadaşlarindan òģrendim.Halada burdaki arkadaşkariyla irtibatta olup bīşeyler òģreniyorum.Mekani cennet olsun.Sayin Destici başkanima bu duruşundan òtrū teşekkúr eder Allah razi olsun derim.Mesele islamin Son kalesi Tůrk devleti ise gerisi yalandir.isimler bakilmaz isimler ya allahin rahmeti ne kavuşur ya emekli olur.Amma vatan daimi ve bekasi bizim icin òncelik arz eder.Bu yùzdendirki Cumhurittifaki ve sayin Cumhurbaşkanimizin yanindayiz hep beraber inşallah.
  Cevapla
 • Hüseyin 1 yıl önce Şikayet Et
  ALLAHINA kurban duruşunuz belli
  Cevapla
 • Mahmut Akar 1 yıl önce Şikayet Et
  Temmelli ihtiyar sizin yarınız kadar olsaydı, imamın oğlu bitmişti.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan dikkat çeken açıklamalar
CHP milletvekili Çelebi: ‘Muharrem İnce ile görüşüyoruz’