Sözleşmeli personel ve okula başlama yaşı ile ilgili tasarı yasalaştı!

İlkokula başlama yaşını 69 aya çıkaran, sözleşmeli öğretmenler ile Sağlık Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığındaki sözleşmeli personelin kadroya atanması için gerekli süreyi kısaltan kanun teklifi TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.

Sözleşmeli personel ve okula başlama yaşı ile ilgili tasarı yasalaştı!
Sözleşmeli personel ve okula başlama yaşı ile ilgili tasarı yasalaştı!
GİRİŞ 27.06.2019 20:27 GÜNCELLEME 27.06.2019 21:24
Bu Habere 49 Yorum Yapılmış

İlkokula başlama yaşı 66 aydan 69 aya çıkarıldı; sözleşmeli öğretmen ve Diyanet İşleri Başkanlığı ve Sağlık Bakanlığı personelinin kadroya atanabilmeleri için zorunlu hizmet süreleri düşürüldü; yükseköğrenim yurtlarıyla ilgili izinler Gençlik ve Spor Bakanlığınca verilecek.

 

 

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLERİN KADROYA ATANMALARI İÇİN GEREKEN SÜRE 3 YILA İNDİRİLDİ

Ayrıca, sözleşmeli öğretmenlerin başka bir yere atanmaları için doldurmaları gereken süre 4 yıldan 3 yıla, bu sürenin ardından öğretmen kadrolarına atananların aynı yerdeki görev süresi ise 2 yıldan 1 yıla indirildi.

 

 

DİYANET VE SAĞLIK BAKANLIĞI'NDA SÜRE 3 YILA İNDİRİLDİ

Sağlık Bakanlığı'nda ve Diyanet İşleri Başkanlığı'nda çalışan sözleşmeli personelin kadroya atanabilmesi için zorunlu hizmet süresi 3 yıla düşürüldü.

AK Parti Sinop Milletvekili Nazım Maviş ve arkadaşlarının imzasını taşıyan Bazı Kanun ve KHK'lerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

Kabul edilen maddelere göre, gerçek ve tüzel kişiler tarafından yemekli ve yemeksiz öğrenci yurtları ve buna benzer kurumlar açılması ve işletilmesi, ortaokul ve ortaöğretim düzeyinde Milli Eğitim Bakanlığının iznine bağlı olmaya devam edecek. Yükseköğrenim düzeyindeki yurtların açılması ve işletilmesi ise Gençlik ve Spor Bakanlığının iznine bağlı olacak.

Mevcut düzenlemede Milli Eğitim Bakanlığı, bu gibi yurt ve kurumları, tespit edeceği esaslara göre denetlerken, teklifle denetim görevi, ilgili bakanlıklara veriliyor.

Öğrenim düzeyine göre barınma hizmeti verilecek öğrenciler ile bu hizmetin verilebileceği kurumlar ve bu hizmeti sunacak gerçek ve tüzel kişilerin nitelikleri, ilgisine göre Milli Eğitim Bakanlığı ve Gençlik ve Spor Bakanlığınca çıkarılan yönetmelikle belirlenecek.

İLKOKULA BAŞLAMA YAŞI 69 AY OLARAK YENİDEN DÜZENLENDİ

Teklifle, 66 ay olan ilkokula başlama yaşı 69 ay olarak yeniden düzenlendi. Mecburi ilköğretim çağı, 6-13 yaş grubundaki çocuklar yerine 6-14 yaş grubundaki çocukları kapsayacak.

İlkokulların birinci sınıflarına, o yılın 31 Aralık tarihinde 72 ayını dolduran çocukların kaydı yapılacak ancak çocuğun gelişim durumuna bağlı olarak okula erken başlaması veya kaydın ertelenmesi ile ilgili hususlar yönetmelikle düzenlenecek.

Diyanet İşleri Başkanlığında din hizmetleri sınıfına ait kadrolarda çalışan sözleşmeli personelin 4 yıl süreyle başka bir yere atanamayacağına yönelik süre, 3 yıla indiriliyor. Sözleşme gereği 3 yıllık çalışma süresini tamamlayanlar, talepleri halinde bulundukları yerde din hizmetleri sınıfına ait kadrolara atanacak. Bu şekilde atananlar, aynı yerde en az 2 yıl yerine artık 1 yıl daha görev yapacak.

Teklifle, "çıraklık şartları" başlığı, "mesleki eğitim merkezi programına çıraklık kayıt şartları" olarak değiştiriliyor. 19 yaşından gün almış olanlardan daha önce çıraklık eğitiminden geçmemiş olanların, yaşlarına ve eğitim seviyelerine uygun olarak düzenlenecek mesleki eğitim programlarına göre çıraklık eğitimine alınabileceğine yönelik hüküm kaldırılıyor.

Kalfalık yeterliğini kazanmış olanların mesleki yönden gelişmelerini ve bağımsız iş yeri açabilmelerini temin için gerekli yeterlilikleri kazandırmak gayesiyle ustalık eğitimi düzenlenecek.

Teklifle, eğitim-istihdam bağlantısının güçlendirilmesi, özel sektör tarafından mesleki eğitime doğrudan katkı sağlanması ve faaliyet gösterilen alanlarda ihtiyaç duyulan becerilere sahip nitelikli insan kaynağının yetiştirilmesi amacıyla "çıraklık, kalfalık ve ustalık eğitimi ile mesleki ve teknik kurs programlarının uygulandığı özel öğretim kurumu" olarak tanımlanan mesleki eğitim merkezleri, organize sanayi bölgesi (OSB) yönetimlerince ve özel sektör tarafından açılabilecek.

Milletlerarası özel öğretim kuruluşlarının okul açılış tarihleri, düzenleme kapsamı dışında tutulacak.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 49
 • salim 3 yıl önce Şikayet Et
  Tam ve eksiksiz kadro biz yarım oy kullanmadik
  Cevapla
 • Özleşmeli 3 yıl önce Şikayet Et
  Neden sadece İMAMLAR kadro diğer sözleşmelirer Müslüman değil mi???????
  Cevapla
 • muhendis 3 yıl önce Şikayet Et
  muhendis mimar maaşlar son 5-7 yıl içinde memur maaşıyla neredeyse aynı seviyeye geriledi. Daha önce doktor avukat hakim savcı ile aynı alırken şimdi fark baya açıldı. Sonra da dersiniz beyin göçü oluyor ama iş işten geçmiş olacak
  Cevapla
 • zafergülten 3 yıl önce Şikayet Et
  bi kabul edilmeyen 2000 sonrası emeklilerin intibak sorunu.
  Cevapla
 • mağdurlar adına 3 yıl önce Şikayet Et
  2 milyon mağdur olarak g20 dönüşü başkandan ilk yagı paketinde NAFAKA düzenlemesini koyarak süpriz yapmasını ivedilikle bekliyoruz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
TFF devreye girdi! Üç kulübe puan silme cezası...
Rozetini bizzat Kılıçdaroğlu takmıştı: Tartışılan isim başdanışman oldu!