HDP'li belediye şehit yakınlarını '29' koduyla işten çıkarıyor!

Mardin'de HDP'li Mardin Büyükşehir Belediyesi tarafından 31 Mart'taki seçimlerden bu yana 11’i şehit yakını 300'e yakın işçinin iş akdinin sona erdirildiği öne sürüldü.

HDP'li belediye şehit yakınlarını '29' koduyla işten çıkarıyor!
HDP'li belediye şehit yakınlarını '29' koduyla işten çıkarıyor!
GİRİŞ 05.07.2019 21:08 GÜNCELLEME 05.07.2019 21:09
Bu Habere 152 Yorum Yapılmış

Ahmet Türk'ün Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmesinden sonra, Mardin Büyükşehir Belediyesi ve belediyeye bağlı MARSU Genel Müdürlüğünde temizlik personeli, şoför, ziraat teknikeri, mimar, psikolog ve inşaat mühendisi gibi çeşitli görevlerde bulunan, aralarında şehit yakını ve gazilerin de bulunduğu 300'e yakın kişinin işten çıkarıldığı öne sürüldü.

 

 

"29" KODUYLA İŞTEN ÇIKARIYORLAR

PKK’lı teröristlerin 1993 yılında Yalım köyüne bağlı Hamzabey mezrasında gerçekleştirdiği, 4’ü çocuk 7 kişinin katledildiği saldırıda yakınlarını kaybeden Şeyhdavut Gökoğlu, yaptığı açıklamada, 2 gün önce kendisinin de bulunduğu 6 işçinin, iş sözleşmesinin ahlak ve iyi niyet hallerine aykırılık nedeniyle feshedilmesi olan "29" koduyla işten atıldığını, bu nedenle işsizlik maaşı hak kazanamadığını, tazminat talep edemediğini savundu.

 

 

"GEREKÇE GÖSTERMEDEN İŞTEN ÇIKARDILAR"

Gökoğlu, seçimin ardından kendilerine baskı uygulandığını, son olarak da 2 gün önce de gerekçe gösterilmeksizin işlerine son verildiğini, işten çıkarılma gerekçesinin kendisine tebliğ edilmediğini iddia etti.

"Ailemizde şehit de gazi de bulunmaktadır. Hep milletimizin, devletimizin yanında olduk. Cumhurbaşkanımız ve Valimiz sayesinde 2018 yılında işe girdik." diyen Gökoğlu, şöyle devam etti:

"BÜTÜN ŞEHİT YAKINLARINI KARA LİSTEYE ALARAK, İFTİRA ATARAK İŞTEN ÇIKARDILAR"

"HDP gelinceye kadar orada kardeş gibi çalışıyor, halkımıza hizmet ediyorduk. HDP geldiğinden beri, personeli bıktırarak, yıldırarak, iftira atarak, suçlayarak, hakaret ederek türlü türlü nedenlerle, sebepsiz yere işten atmak istediler. Ben ve benim gibi bütün şehit yakınlarını kara listeye alarak, iftara atarak işten çıkardılar. Sözde kurum içinde müdür ve personel ile sorun yaşamışız. Bu bile bize tebliğ edilmedi. Haberimiz olmadan işten çıkarıldık. Görev süresince sürekli baskı uyguladılar. Gelir gelmez tüm araçlarımızı aldılar. Şu an araçları kendi keyfi ve şahsi işlerinde kullanıyorlar. Personeli mağdur etmiş durumdalar."

"İL DIŞINDAN KİŞİLERİ İŞE ALDILAR"

Çok sayıda kişinin işten çıkarılmasının ardından il dışından kişilerin işe alındığını ileri süren Gökoğlu, şunları söyledi:

"Getirdikleri adamların hepsi dışarıdan. Cumhurbaşkanımızdan ricamız bu meseleyi çözsün. Maddi ve manevi mağduruz. Ahmet Türk kendi yakınlarını ve çevresindeki adamları getirerek personelin başına sorumlu yapıyor. Şehit yakını olanların ya yerlerini değiştiriyorlar ya da hakaret ve iftira ederek işten çıkarıyorlar. Bütün kurumlarına kendi akrabalarını yerleştiriyorlar."

Şeyhdavut Gökoğlu, yasal olarak sonuna kadar haklarını arayacaklarını aktardı.

"PKK YANDAŞLARI İŞE ALINACAK"

Gökoğlu'nun ağabeyi, 25 yıl önceki terör saldırısında gazi olan, Hamza Bey Mahallesi Muhtarı Hüseyin Gökoğlu da HDP döneminde köylerine hizmet yapılmadığını söyledi.

2012'de Mardin Büyükşehir Belediyesini yine HDP kazandı. O zaman dağdaki terör örgütünün akrabaları geldi, belediyede işe alındı. Türk ve yakınları yine bu dönemde kendi adamlarını daire başkanı olarak işe aldı." ifadelerini kullanan Gökoğlu, şöyle konuştu:

"Ondan sonra şehit yakını olan 11 işçi peş peşe işten çıkarılıyor. Burada amaç işçiler çıkarılacak, PKK yandaşları işe alınacak. Bu haksızlığı kabul etmiyoruz. 1993 yılından beri güvenlik korucusuyum, 2007’den beri de köy muhtarıyım. Devletimizin yanındayız ve bundan gurur duyuyoruz. Ne kadar bedel ödesek azdır."

Mardin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Mustafa Yıldız, bazı personelin farklı sebeplerle işten çıkarıldığının doğru olduğunu belirterek, ancak kimsenin şehit yakını olduğu icin işten çıkarılmadığını savundu.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 152
 • Eyüp66 10 ay önce Şikayet Et
  Cehapeli muharrem bunada demokrasi desin bakalım.Yerse.
  Cevapla
 • garson 11 ay önce Şikayet Et
  Bunlar dünya tarihinde hiçbir diktatör ün ne Hitler'in ne Stalin'in yapamayacağı katliamı soy kırımı yapacak kadar imansız ve canidirler türk halkı bunun bilincinde değil Allah göstermesin bi düşersek varya dünyanın en büyük soy kırımını uygulayacak kadar cani ve imansızdır bunlar
  Cevapla
 • Vatandaş 11 ay önce Şikayet Et
  İçişleri bakanlığının devreye girmesi gerekmiyor mu?Adam hapisten çıktı başkan seçildi yapmadığı kötülük kalmadı. Bu kadar özgürlük çok fazla.Kandilde ki teröristlere yer açılıyor.
  Cevapla
 • Yakub 11 ay önce Şikayet Et
  Yani adam kayırmacalara halen devam öyle mi! Onun kolayı var. Yeni bir kanun . Belediye kendisi işe aldıkları 6 ay çalışsın. Sonrası bütün belediyelere uzun vadeli kadrolu elaman tahsisi tek merkezden atanmalı. Öncelik şehirde yaşayanların olmalı tabiiki. Işe alınanlar aynen memurlar gibi yasal koruma altına alınmalı. Sicili bozuklar işe alınmamalı. Devlete verilen zarar herkese verilir unutmamalı.
  Cevapla
 • oraloğlu 11 ay önce Şikayet Et
  nasihat ve bilgilendirme: vayy sizlerin hallerine.. vay ki hemde ne vay... müşahade yakin ehlinden.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye Libya'da devreye girdi! Rusya ne yapacağını şaşırdı
'Mavi Rüya' gerçek oluyor! Açılışını Erdoğan yapacak