Kılıçdaroğlu : Olağan kurultayı zamanında yapalım

CHP MYK’da olağan kurultay süreci de tartışıldı. Bazı genel başkan yardımcılarının “Süreci daha iyi yönetmek için bir yıl erteleyelim” taleplerine Kılıçdaroğlu “Gerek yok” karşılığını verdi.

Kılıçdaroğlu : Olağan kurultayı zamanında yapalım
Kılıçdaroğlu : Olağan kurultayı zamanında yapalım
GİRİŞ 24.07.2019 08:43 GÜNCELLEME 24.07.2019 09:11
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

CHP’nin Şubat 2020’de yapılması planlanan olağan kurultayının ertelenip ertelenmeyeceği ile ilgili tartışmalarda sona gelindi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında, bazı genel başkan yardımcılarından gelen “süreci daha iyi yönetmek için bir yıl erteleyelim” taleplerine, “Gerek yok arkadaşlar, kurultayı zamanında yapalım” karşılığını verdi.

 

 

CHP MYK, önceki gün Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı. Yaklaşık 3 saat süren toplantıda, partinin Şubat 2020’de yapılması beklenen 37. olağan kurultayının takvimine ilişkin olarak da görüş alışverişinde bulunuldu. Parti Örgütü ve Örgüt Yönetiminden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, toplantıda kurultay sürecine yönelik bilgi verdi.

Edinilen bilgilere göre, genel başkan yardımcıları da bu konuda söz alarak görüşlerini dile getirdi. Bazı MYK üyeleri, yerel seçimlerin kısa süre önce tamamlandığını ve siyasette yeni bir döneme girildiğini ifade etti. Ekonomi ve dış politikadaki gelişmelerle siyasetteki yeni oluşumlara değinen üyeler, erken genel seçim ihtimaline işaret etti. Üyelerin, “Bu nedenle sürecin daha iyi yönetilmesi adına kongre takviminin bir yıl ertelenmesi düşünülebilir” görüşünü dile getirdiği öğrenildi.

 

 

‘Erteleme yok’

Kurmaylarının yorumlarını dinleyen Kılıçdaroğlu da daha sonra bu konudaki görüşlerini beyan etti. Kılıçdaroğlu’nun, “Ertelemeye gerek yok arkadaşlar. Kurultayı zamanında yapalım. Ben süreci yönetmek adına herhangi bir sorun olacağını sanmıyorum” değerlendirmesini yaptığı bildirildi.

Kılıçdaroğlu’nun bu mesajının ardından MYK’da kesin bir karar alınmasa da CHP’nin 37. Olağan Kurultayı’nın bir erteleme olmadan zamanında yapılması görüşü ağırlık kazandı. Salıcı’nın da kongre takvimine yönelik hazırlık çalışmalarının sürdürdüğü belirtildi. Kesin takvimin ağustos sonuna doğru yayımlanacağı ifade ediliyor.

Bir yıl ertelenebiliyor

CHP Tüzüğü’nün 47. maddesi parti yönetimine olağan kongre takvimini bir yıl erteleme imkanı veriyor. Maddede, “Kurultay iki yılda bir toplanır. Bir yıldan fazla ertelenemez. Kurultayın toplanacağı yer, gün ve saat ile gündemi Parti Meclisi’nce belirlenir ve en az otuz gün önce Genel Başkan’ca duyurulur” hükmü yer alıyor.

YAZDIR
YORUMLAR 2
  • nana 2 yıl önce Şikayet Et
    Ekrem imamoğlu ibb koltuğunda oturup iş yapmak yerine türkiye turuna çıktı. il il geziyor. genel başkanlığa hazırlanıyor. kemal kılıçdaroğlunun acelesi ondan. bir yıl sonra rakip istemiyor. zaten chp liler cumhurbaşkanı adayı olmayan bir adam neden parti genel başkanı diye sorgulayıp duruyorlar. küresel proje chp üzerinde deneniyor
    Cevapla
  • volkan 2 yıl önce Şikayet Et
    Sorun olmaz çünkü muharremi ezdi.. sesi çıkmıyo.. Ekremde istanbula verdi. kafa rahat.. Kemalden rahatı yok. Elbet zamanında yapılmalı. 1 sene ertelenirse allah muhafaza yeni birisi çıkar bide onlar uğraş dur.. yok yok zamanında yapılsın :)))))
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Aşı olmayan ve test yaptırmayan çalışanlar dikkat!
Erdoğan neden “Gidiş hayra alamet değil” dedi…