Miçotakis'e böyle seslendi: 'Türkiye arkamızdadır'

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersin Tatar, '45 yılın sonunda bakıyoruz ki KKTC, Türkiye'nin güvenliği için de fevkalade önemli bir devlet olarak ortaya çıkmıştır. Tarih bunu asla silemez. Onun için buradan Kıbrıs'a gelip mesaj veren Yunanistan'ın Başbakanına sesleniyorum. Türk ulusu arkamızdadır. İstediğiniz kadar konuşun.' dedi.

GİRİŞ 31.07.2019 02:12 GÜNCELLEME 31.07.2019 02:13
Bu Habere 45 Yorum Yapılmış

Tatar, Kuzey Kıbrıs Turizm İşbirliği Toplantısı ve Resepsiyonundaki konuşmasında, İstanbul medyasında 10 yıl kadar görev aldığını hatırlatarak, KKTC'nin Başbakanı olarak İstanbul'da olmaktan son derece mutlu olduğunu söyledi. 

 

 

KKTC'nin büyük bir gelişme içerisinde olduğuna vurgu yapan Tatar, "Burada bu mesajı veriyorum. 45 yılda KKTC'de birçok sektör oluştu. Sıkıntılarımız olabilir, Türkiye'nin de Kıbrıs'tan dolayı sıkıntıları olabilir. Ama 20 Temmuz'un 45. yılında da ifade ettim. Çok zahmetli ve sıkıntılı günler geçirdik. Hep birlikte çalıştık. Çünkü biz Türkiye'ye güvendik, Türkiye de bize güvendi. Nihayetinde 45 yıl sonra Akdeniz'de bir devlet. Doğu Akdeniz'de ulusumuzun Türk milletinin geleceği bakımından çok önemli bir pozisyon yakaladık." diye konuştu.

Tatar, Akdeniz'deki gelişmelere dikkati çekerek, şu değerlendirmelerde bulundu:

 

 

"TÜRK ULUSU ARKAMIZDADIR"

"Ecevit'in ve Erbakan'ın mekanı cennet olsun. Talimatı verdiler ve Mehmetçik Ada'ya geldi. Kıbrıs'a barışı getirdi. Kıbrıs'taki soydaşlarının mal ve can güvenliğini korumak için geldiler. 45 yılın sonunda bakıyoruz ki KKTC, Türkiye'nin güvenliği için de fevkalade önemli bir devlet olarak ortaya çıkmıştır. Tarih bunu asla silemez. Onun için buradan Kıbrıs'a gelip mesaj veren Yunanistan'ın Başbakanına sesleniyorum. Türk ulusu arkamızdadır. İstediğiniz kadar konuşun. Kıbrıs'ta iki halk var. Türk halkının uluslararası anlaşmalardan doğan haklarını kimse alamaz. KKTC'nin başbakanı olarak söylüyorum."

"ANA VATANDAN ÇOK ŞEYLER BEKLİYORUZ"

Osmanlı'nın Kıbrıs fethinde 70 bin şehit verdiğini belirten Tatar, tarih boyunca Ada'da Türk varlığının karşılaştığı sıkıntıları anlattı. Tatar, Türkiye'nin ve KKTC'nin Doğu Akdeniz'de son derece güçlü bir pozisyon yakaladığını ifade ederek, "Çok zahmetler çektik. Ekonomik yapıyı daha da güçlendirmek zorundayız. Anadolu'dan getirilen suyun verdiği nimetle tarımda yakalanan başarıyla KKTC devleti kendi insanına refah ve esenlik vermeye devam edecektir. Rekabet var. Komşularla mukayeseler var. Halkımızın esenliğini ve refahını artırmak için daha fazla üretmemiz lazım. Yine bu noktada ana vatandan çok şeyler bekliyoruz. Daha fazla turist ve öğrenci bekliyoruz." dedi.

"BİZ YAVRU VATAN, ANA VATANIMIZ TÜRKİYE"

KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel de turizmi daha önceki hükümetlerdeki çalışmalarla daha üst noktalara taşıdıklarını belirterek, "Bugün turizmin 2019'da büyük bir düşüş yaşadığını gözledik. Turizmde en çok pay aldığımız ülke ana vatanımız Türkiye'dir. Üçüncü ülkelerden aldığımız pay yüzde 20'ler civarında. Bugün gelinen noktada sorgulamak istediğim şudur. Neden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet değil de üçüncü ülkeler? Biz yavru vatan, ana vatanımız Türkiye. 1974 Barış Harekatından sonra ülkemize hu

zur, mutluluk ve barış geldi." diye konuştu.

KKTC'nin ambargo ve izolasyonlarla dünyadan soyutlandığını aktaran Üstel, şöyle devam etti:

"BİR TEK NEFES BORUMUZ ANA VATAN TÜRKİYE"

"Bir tek nefes borumuz ana vatan Türkiye. Dolayısıyla Türkiye'den turizmde bir gerileme olduğunda bunun nedenini düşünüyoruz. Hükümetimizin turizme verdiği önem ortadadır. Ulusal Birlik Partisi hükümetinin turizme önem verdiğinin göstergesi bugün burada olmamızdır. Bugün yapılan bu etkinlik çok önemli. Resepsiyondan önce tur operatörleriyle yaklaşık 2 saat toplantı yaptık. Bütün konuları irdeledik."

Üstel, KKTC turizminin kan kaybının nedenlerine değinerek, bunun en önemli sebebinin ulaşımda yaşanan sıkıntılar olduğunu söyledi. KKTC'nin tanınmamasının uçak seferlerinde sıkıntılara yol açtığını ifade eden Üstel, tespit edilen diğer nedenleri de değerlendirdiklerini anlattı. 

Üstel, Ankara'da da temaslarda bulunduklarını anımsatarak dün de THY yetkilileriyle bir araya geldiklerini belirtti. THY'nin KKTC'ye daha çok sefer düzenlemesinin önemine işaret eden Üstel, "Seferlerin yanında da yeni destinasyonların açılmasını talep ettik. Her ilden KKTC'ye seferlerin yapılmasını istedik. Bu noktada AnadoluJet'in daha çok sefer yapması için ilgililerle temasa geçildi. Her destinasyondaki seferlerin artırılacağının müjdesi verildi. Bunların yanında bütün medeniyetlerin birleştiği Hatay var. Turizm açısından önemli bir belde. THY'nin ve AnadoluJet'in Ercan'dan seferleri yoktu. Onu talep ettik. Üst yöneticiler bizi kırmadılar. Bunları göz önünde bulundurarak turizmde kan kaybının önlenmesi için siyasi iradeyi de ortaya koyacağız." dedi. 

İstanbul Kültür Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz ise Kıbrıs'ın Türkiye'de yaşayanlar için çok önemli olduğunu anlatarak, "Kıbrıs bizim için sadece bir güvenlik adası değil, sadece turizm, kültür ve sanat değil. Kıbrıs bizim için bizden bir parçadır. Kıbrıs'a yönelik her Türk vatandaşının her Müslümanın yapacağı her keşif gezisi şahsi, toplum ve millet hayatımıza yapılan bir gezi olacaktır. Çocuklarımızla ailemizle dostlarımızla Kıbrıs'a gitmek, tanımak ve anlamak bir vatandaşlık görevidir." ifadelerini kullandı. 

Resepsiyona, Anadolu Ajansı İstanbul Bölge Müdürü Hüseyin Altınalan ile turizm şirketlerinin temsilcileri de katıldı.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
ersin tatar Miçotakis
YAZDIR
YORUMLAR 45
 • belde 10 ay önce Şikayet Et
  ha şöyle korkmadan konuşan bir başbakan geldi ya. kimden korkuyordunuz ki, ya daha dün gibi taze Rumların yaptıkları. bu kadar korkmayın kendinize gelin. koskoca bir millet hemen yanınızda. Tatar Başbakanımızı kutluyoruz bu cesaret veren konuşması nedeniyle. Müslüman Türk insanı en az bu kadar cesaretli olmalı
  Cevapla
 • Hıdır BUDUR 10 ay önce Şikayet Et
  Ortadoğuda enerji nakil hatları özellikle "Suriye kuzeyinden Kürt koridoru ile enerji hatları" konusundaki çatışmalar yakın gelecekte Kıbrıs güneyindeki "büyük doğalgaz enerji yataklarının paylaşımı" konusunda devam edecek anlaşılan. Gerçi Kıbrıs güneyindeki doğalgaz yatakları İSRAİL-YUNANİSTAN VE MISIR ARASINDA ZATEN BÖLÜŞÜLDÜ/ ANLAŞMALAR YAPILDI.Üst akıl tarafından da Özellikle suriye ve ırak konularında bağımsız hareket edebilecek Türkiye'nin "Yunanistanla dalaştırılması" ile sözde cezalandırılması gündemde. ABD B.Tarkya radar ve de Kerpe adasındaki Üslere yerleşme derdinde!!!
  Cevapla
 • Alp 10 ay önce Şikayet Et
  TC zaten verme ki kktc kendini şarta avrupa ya TC vatandaşlarını oraya niye geliyor sanıyorsunuz bir çok çalışan işçiye kıbrısta hiç dikkat ettiniz mi genç işçiler için mi acaba yada askerliğini yeni bitirmiş delikanlılarmı devletiniz çok uyanık emekli askerlerin ağzından duydum çoğunlukla karadenizlilerin ile doğu anadolu karin önünü açıyor devlet kktc
  Cevapla
 • metin 10 ay önce Şikayet Et
  zamanında girmişsin tamamını alsana şu kıbrısın.
  Cevapla
 • Baybars 10 ay önce Şikayet Et
  Kıbrıs'ta referandum yapılıp Türkiye Cumhuriyeti'ne bağlanma kararı alınmalı. Başka türlü Kıbrıs'ta çözüm olacağını beklemeyin..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İstanbul Müftüsü: Belki önümüzdeki hafta hepsini cemaatle kılabiliriz
Dünyada yaşanan ilginç anlar!