Mahkemeden 'Demirtaş' kararı, HDP'den ilk yorum

Gelen son dakika haberine göre, silahlı terör örgütü yöneticiliği suçlamasıyla yargılanan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkındaki tahliye kararına itiraz, Ankara 20. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından reddedildi. Kararda, 19. Ağır'ın tahliye kararının usül ve yasaya uygun olduğu belirtildi. Bu karar sonucunda Demirtaş'ın Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesindeki yargılanmasına tutuksuz devam edilecek.

GİRİŞ 10.09.2019 17:03 GÜNCELLEME 11.09.2019 07:54
Bu Habere 148 Yorum Yapılmış

Silahlı terör örgütü yöneticiliği suçlamasıyla yargılanan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkındaki tahliye kararına itiraz eden savcının yeniden tutuklama talebi bir üst mahkemece reddedildi. Ankara 20. Ağır Ceza Mahkemesi, tahliye kararını yerinde görerek Demirtaş'ın yeniden tutuklanma talebini reddetti.TUTUKSUZ YARGILANMASINA DEVAM EDİLECEK

Bu karar sonucunda Demirtaş'ın Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesindeki yargılanmasına tutuksuz devam edilecek. 'HDP'li  Selahattin Demitaş tahliye edilecek mi' sorusu  ise henüz yanıtını bulmuş değil. Zira Selahattin Demirtaş karara bağlanmış  4 yıl 8 ay hapis cezası bulunuyor. 

HDP'DEN İLK YORUM

HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş,Twitter hesabından yaptığı açıklamada bu kararın emsal olduğunu iddia ederek, "Selahattin Demirtaş’ın tahliye kararına savcılığın yaptığı itiraz reddedildi. Demirtaş’ın tahliye kararı Figen Yüksekdağ başta olmak üzere, diğer seçilmiş arkadaşlarımız İçin emsaldir. " dedi.

NE OLMUŞTU?

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Ankara 19'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nce "terör örgütü yöneticiliği", "terör örgütü üyesi olmak", "terör örgütü propagandası yapmak", "Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası'na muhalefet", "halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik", "halkı kanunlara uymamaya tahrik", "suç işlemeye tahrik", "suçu ve suçluyu övme" suçlarından tutuklu olarak yargılanıyordu.

 

 

Demirtaş'a tahliye kararı

 

 


TAHLİYE KARARI VERİLMİŞ ANCAK CEZAEVİNDEN ÇIKAMAMIŞTI

Mahkeme dünkü duruşma sonucunda savunmasını tamamladığı gerekçesiyle "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan tutuklu bulunan Demirtaş'ın adli kontrol şartıyla tahliyesine karar vermişti.  Ancak Demirtaş daha önce İstanbul 26'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nce "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan aldığı 4 yıl 8 ay hapis cezası nedeniyle cezaevinden çıkamamıştı.
 

Demirtaş hakkındaki tahliye kararına itiraz


SAVCI İTİRAZ ETMİŞTİ

Edinilen bilgiye göre duruşma savcısı Mehmet Fatih Özdemir, Ankara 19'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nin verdiği tahliye kararına  itirazda bulunmuş, itirazda Demirtaş'ın üzerine atılı "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçunun, Ceza Muhakemesi Kanunu'nun (CMK) 100'üncü maddesinde yer alan "anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlardan olduğu" belirtilmişti

Selahattin Demirtaş karara bağlanmış 4 yıl 8 ay hapis cezası bulunuyor

MAHKEME İTİRAZI REDDETTİ

Bu itiraz, Ankara 20'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nce karara bağlandı. Mahkeme itirazın reddine karar verdi. Böylece Demirtaş hakkında verilen tahliye kararı kesinleşmiş oldu.

YAZDIR
YORUMLAR 148
 • i,şengel 1 yıl önce Şikayet Et
  ya bunlar tescilli vatan haini partilerini kapatın seçilmişleride zindana atın üstüne sifonu çekin
  Cevapla
 • halikanlı 1 yıl önce Şikayet Et
  siz figen gibi arkasını dayayanların çıkmasını istiyorsunuz çok güzel hayal kuruyorsunuz ama o hayalleriniz suyun dibine düşecek ayrıca unutmayın selahattin demirtaşın çıktğına sevinmeyin ansızın ensesindeyiz
  Cevapla
 • mahir 1 yıl önce Şikayet Et
  netahliyesi idamgetirilsinhainlere
  Cevapla
 • ayh 1 yıl önce Şikayet Et
  eğer bu adam tahliye edilirse ne devlet ne adalet insanların gözünde sıfır olur
  Cevapla
 • Wan Minit... 1 yıl önce Şikayet Et
  bu tür olayda af olmaması lazım şartlı tahiye bilmem ne adam hiç bişey olmamış gibi sırıtarak çıkacaak bizede bakmak kalacak adamı ceza evınde besliyoruz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakan Koca paylaştı! İşte yeni harita! İl il son durum
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Artık neticelenmesini istiyoruz