Erdoğan, ABD'de Ara Güler Sergisi'nin açılışını yaptı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD New York'ta Ara Güler Sergisi'nin açılışını yaptı

GİRİŞ 24.09.2019 02:10 GÜNCELLEME 24.09.2019 02:50

Ara Güler Fotoğraf Sergisi, tüm dünyanın dikkatlerinin ABD’ye odaklanacağı Birleşmiş Milletler Genel Kurulu ile aynı dönemde New York’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıldı.

 

 

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

"Ara Güler sergisinin açılışı için New York gibi bir kültür şehrinde sizlerle beraber bulunmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum.

 

 

Gerek Aziz Sancar hocamıza gerek Fahir Atakoğlu'na huzurlarınızda şükranlarımı ifade ediyorum. 

Bu sergi daha evvel Kyoto, Londra ve Paris'te büyük bir teveccühle karşılanmıştı. Sergiyi bu defa New York'ta siz kıymetli sanatseverlerin ve Amerikalıların beğenisine sunuyoruz.

"ARA GÜLER BARIŞA VE KARDEŞLİĞE YÜREKTEN İNANAN BİR İNSANDI"

Ara Güler barışa ve kardeşliğe yürekten inanan bir insandı. Onun hatırasını yaşatmak için düzenlenen bu serginin BM Genel Kurulu dönemine denk gelmesi de ayrıca bir anlam taşıyor.

Kültür ve sanat toplumlar arasındaki ilişkinin geliştirilmesinde evrensel köprü vazifesi görüyor. Bu anlayışla mesleğinde gerçekten anlam yüklü bir dünya markası olan Ara Güler'in eserlerinin dünyanın dört bir yanından New York'a gelen farklı kültür ve milletlere ait geniş kitlelere ulaşmasını özellikle temenni ediyorum.

"TÜRKİYE'NİN YETİŞTİRDİĞİ EN BÜYÜK DEĞERLERDEN BİRİDİR"

Geçen yıl aramızdan ayrılan 'Master Of Leica' unvanına sahip fotoğraf sanatçısı ve foto muhabiri Ara Güler fotoğraf sanatı alanında Türkiye'nin yetiştirdiği en büyük değerlerden birisidir.

Ara Güler kendini tarihi makinesiyle yazan bir foto muhabiri diye tanımlıyordu. Son nefesine kadar fotoğraf makinesinin deklanşörüne bizim için, tüm insanlık için basmaya devam etmişti.

"O ANIYI UNUTAMIYORUM"

Evime gelip resimlerimi çektiği zaman çok farklı bir anı bırakmıştı. Özellikle torunlarımla beraber de çektiği resimlerin pozisyonlarını ayarlarken gerçekten farklı bir anıyı unutamıyorum ve o anı o fotoğraf karelerinin içerisinde her an bizimle beraber yaşıyor.

Büyük sanatçılar vefatlarından sonra da geride bıraktığı eserlerle yaşamaya devam eder.

Büyük usta Ara Güler de objektifiyle tarih yazmış, dünyanın önemli müze ve koleksiyonlarında eserleri yer almış, hayata dair fotoğraflarıyla milyonlarca kişiye ulaşmıştır.

Kıymetli misafirler, bu akşam aramızda dünyaca ünlü piyanistimiz Fahir Atakoğlu'da bulunuyor. Kendilerine teşekkür ediyorum. 

Sözlerimi bitirmeden önce değerli sanatçımız Ara Güler'i tekrar saygıyla yad ediyorum." 

YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
 Sedef Kabaş'a bir kötü haber daha! 81 ilde harekete geçiliyor
Rum kesiminden Türkiye'ye skandal tavır!