Ankara'dan sert uyarı: Söyleyecek sözünüz de yok yetkiniz de yok!

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aksoy 'Mısır, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi dışişleri bakanlarının katılımıyla New York'ta düzenlenen üçlü toplantının bitimindeki açıklamada ülkemize yönelik mesnetsiz iddiaları külliyen reddediyoruz.' dedi.

Ankara'dan sert uyarı: Söyleyecek sözünüz de yok yetkiniz de yok!
Ankara'dan sert uyarı: Söyleyecek sözünüz de yok yetkiniz de yok!
GİRİŞ 29.09.2019 04:58 GÜNCELLEME 29.09.2019 05:02
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Yunanistan, Mısır ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) dışişleri bakanlarının katılımıyla New York'ta düzenlenen üçlü toplantı sonunda yayımlanan ortak açıklamaya ilişkin, "Açıklamada yer alan ülkemize yönelik mesnetsiz iddiaları külliyen reddediyoruz. Bölge ülkelerinin Ege sorunları ve Kıbrıs meselesinde ne yetkileri ne sorumlulukları ne de söyleyebilecekleri bir sözleri vardır." ifadelerini kullandı.

 

 

"KÜLLİYEN REDDEDİYORUZ"

Sözcü Aksoy, konuya ilişkin soruya verdiği yazılı yanıtta, toplantının bitiminde yayımlanan ortak açıklamada yer alan Türkiye'ye yönelik mesnetsiz iddiaları külliyen reddettiklerini belirtti.

 

 

Aksoy, "Yunanistan ve GKRY'nin uluslararası hukuka aykırı, maksimalist milli politikalarına son dönemde AB ülkelerinin yanı sıra bölge ülkelerini de müdahil etmeye çalışmaları, Doğu Akdeniz'de barış ve istikrara hizmet etmemektedir." değerlendirmesinde bulundu.

"NE SÖYLEYECEK SÖZLERİ VARDIR, NE DE YETKİLERİ!"

Aksoy, şunları kaydetti:

"Mısır, Yunanistan ve GKRY dışişleri bakanlarının katılımıyla New York'ta düzenlenen üçlü toplantının bitiminde yayımlanan ortak açıklamada yer alan ülkemize yönelik mesnetsiz iddiaları külliyen reddediyoruz. Bölge ülkelerinin Ege sorunları ve Kıbrıs meselesinde ne yetkileri ne sorumlulukları ne de söyleyebilecekleri bir sözleri vardır. Doğu Akdeniz'de Türkiye'yi ve Kıbrıs Türklerini yok saymaya ve izole etmeye yönelik, siyasi saiklerle atılan adımların başarılı olma şansı yoktur. Ayrıca, Yunanistan'ın bir yandan bize iş birliği mesajları gönderirken diğer yandan ülkemize karşı mesnetsiz iddialarda bulunması da samimiyetsizliğinin göstergesidir."

"BÖLGENİN COĞRAFİ GERÇEKLERİYLE YÜZLEŞİN"

Söz konusu ülkeleri bölgenin siyasi, ekonomik, coğrafi gerçekleriyle yüzleşmeye ve bu gerçeklerle uyumlu iş birliği politikaları izlemeye davet eden Aksoy, Doğu Akdeniz'in istikrara, Kıbrıs meselesinin de adil ve kalıcı çözüme kavuşmasının başka yolunun bulunmadığına dikkati çekti.

Aksoy, "Bölgede Türkiye'nin ve Kıbrıs Türklerinin içinde olmadığı projeler hiçbir zaman etkin ve etkili olmayacaktır. Doğu Akdeniz'de ülkemizin ve Kıbrıs Türklerinin haklarını savunmaya sonuna kadar devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 11
 • Omy 3 yıl önce Şikayet Et
  askerlerine bot bulamayan daha doğrusu alamayan yunanistan başına yıllardır iş arıyor Türkiye her zaman sabırlı olmayabilir bir bakımşsın kafanın üzerinde mehmetciğin botu işte o zaman senin halin ne olacak hiç merak ettinizmi arkanda olduğunu düşündüğün avrupa ve amerika'nın seni kurtaracağını mı düşünüyorsun aklınızı başınıza alın yoksa aklınızı alırız etekliler sizi.
  Cevapla
 • Kamal 3 yıl önce Şikayet Et
  Kamal var ken zaten turkiyedeki muslimanlar yahudi zulmu altindaydi filistinden beter
  Cevapla
 • Memo 3 yıl önce Şikayet Et
  Ben olsam cözüm getirmeyen toplantilara katilmam. Senelerdir aynisi
  Cevapla
 • Türkiye Sevdası 3 yıl önce Şikayet Et
  imamoğlu + Kılıçdaroğlu'na rağmen!
  Cevapla
 • Eci 3 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye olmasa kuzey kıbrısı da fikistin gibi yapmaya çalışırlar ama yemiyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Suçüstü oldular: Depremde hasar gören binayı kamufle ettiler!
10 il için OHAL kararı: Sahada nasıl uygulanacak?