Çavuşoğlu'ndan çok önemli Rusya açıklaması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, BBC'de yayımlanan HARDTalk programında Barış Pınarı Harekâtı ile ilgili soruları yanıtladı. Eğer Rusya YPG unsurlarını Suriye ordusu eşliğinde bölgeden çıkartırsa, buna karşı çıkmayız" dedi.

Çavuşoğlu'ndan çok önemli Rusya açıklaması
Çavuşoğlu'ndan çok önemli Rusya açıklaması
GİRİŞ 17.10.2019 13:44 GÜNCELLEME 17.10.2019 14:29
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, BBC'de yayımlanan HARDTalk programında Barış Pınarı Harekâtı ile ilgili soruları yanıtladı. Çavuşoğlu, "Rusya, Şam ve Ankara arasında mesajları iletiyor. Eğer Rusya YPG unsurlarını Suriye ordusu eşliğinde bölgeden çıkartırsa, buna karşı çıkmayız" dedi.

 

 

Mevlüt Çavuşoğlu, Barış Pınarı Harekâtı'nın oldukça olumlu ilerlediğini, Türkiye'nin son derece kararlı şekilde hareket ettiğini söyledi.

"İKİ BÜYÜK KENT TEMİZLENDİ"

Resulayn ve Tel Abyad'a atfen, "İki büyük kent temizlendi" diyen Çavuşoğlu, Türkiye'nin Suriye'nin toprak bütünlüğüne saygılı olduğunu, uluslararası hukuk ve anlaşmalar ile Birleşmiş Milletler kararlarının operasyonlar için hukuki zemini oluşturduğunu belirtti.

 

 

Türkiye için önemli olanın bölgedeki YPG/PKK varlığı olduğunu kaydeden Çavuşoğlu, "Bu bir etnik temizlik değildir, bu terörle mücadele operasyonudur" dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu, ülkenin ya da bölgenin demografini değiştirme çabası değildir. Demografiyi değiştiren YPG/PKK'dır...Bir kara propaganda yürütülüyor. Ancak iddialar ne olursa olsun incelenmesi gerekiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan da bu konuda çok hassas.

"Kimse sivillere saldırdığımızı söyleyemez. İnsani konular konusunda kimse bizden daha hassas değil...Operasyonumuz sınırlı ve ölçülü. Sadece ve sadece teröristleri hedef alıyoruz. Elimizde yeterli istihbarat var. Nerede olduklarını biliyoruz. Operasyonlarda tek bir sivil etkilenmedi...

"RUSYA BİZE PKK'NIN OLMAYACAĞI SÖZÜNÜ VERİYOR"

"Bu terör örgütü ABD'yi, Rusya'yı, rejimi kullanıyor. Son derece çıkarcılar. Kendi çıkarları için herkesi kullanabilirler."

'Rusya bize PKK veya YPG'nin sınırın karşı tarafında olmayacağı sözünü veriyor'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya'nın kendilerine, "PKK veya YPG'nin sınırın karşı tarafında olmayacağı sözü verdiğini" belirtti.

"Rusya Şam ve Ankara arasında mesajları iletiyor" diyen Çavuşoğlu, "Eğer Rusya YPG unsurlarını Suriye ordusu eşliğinde bölgeden çıkartırsa buna karşı çıkmayız" ifadelerini kullandı.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın ülkeyi birleştiremeyeceğini düşündüklerini kaydeden Çavuşoğlu, "Astana süreci garantörü olarak diğer taraflarla da görüşüyoruz. Rusya ve İran rejimin garantörü, biz ise muhalefetin garantörüyüz. Anayasa Komitesinin Cenevre'de çalışmalarına başlaması çok önemli" dedi.

'YPG'nin serbest bıraktığı teröristler bizim sorumluluğumuz olamaz'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Barış Pınarı Harekâtı sırasında 1000'den fazla IŞİD'linin tutulduğu hapishanelere ulaşıldığına tek bir IŞİD'linin olmadığını söyledi, "Çünkü PKK/YPG hepsini serbest bırakmıştı" dedi ve ekledi:

"YPG'nin serbest bıraktığı teröristler bizim sorumluluğumuz olamaz."

Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sadece daha fazla bölgeyi elde edebilmek için IŞİD'le savaştılar. Rakka'yı unuttunuz mu? Rakka'da IŞİD'lileri otobüslere bindirip gönderdiler.

"Irak haricinde hangi ülke 4 binden fazla IŞİD'li öldürdü? IŞİD bizim için bir tehdit onları nasıl serbest bırakırız?

"Geride bırakılan kadın ve çocukları ise rehabilite etmemiz gerek. Bu konuda birlikte çalışmalıyız. Bu konuda ortak sorumluluğumuz var."

Bakan Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'kapıları açarız' söyleminin bir tehdit olmadığını, yerinden edilmiş insanları rızaları dahilinde güvenli bölgeye nakletmeleri gerektiğini söyledi.

Çavuşoğlu, "Ama şimdi AB bu güvenli geri dönüşe yardım etmeyeceğini söylüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise buna yardım etmeyeceklerse bu kişileri kendi ülkelerine alabileceklerini ifade etti" diye konuştu.

YORUMLAR 13
 • Mechul 2 yıl önce Şikayet Et
  Amaç sınırda terörist kalmayacaksa, okey, aksi takdirde savaşa ve yola devam deriz.
  Cevapla
 • Abdi 2 yıl önce Şikayet Et
  Güçlü her zaman haklıdır maalesef
  Cevapla
 • osman-lı 2 yıl önce Şikayet Et
  rusyada yalan söylüyor amerikanın oyalama taktiğini onlar devraldı çünkü üç şer ittifakı anlaştı ABD-RUSYA-İSRAİL ortak maşalarıda ypg-pkk teröristleri
  Cevapla
 • şems 2 yıl önce Şikayet Et
  hep ayni takdik
  Cevapla
 • Çiçek 2 yıl önce Şikayet Et
  Biz İsrail miyiz iki yüzlü Avrupa İsraile sesiniz çıkmıyor dilinizimi yuttunuz ses ver ABD ses ver İngiltere ses ver Almanya ses ver Fransa siz sadece paraya tapan insanlıgını kaybetmiş ne yazıkki iki yüzlü insanlarsınız vijdanınız satılık sizin biz Türkler Suriye topraklarını suriyelilere huzur içinde yaşasın diye ve pkk zulmünden kurtulsun diye bu yola çıktık tabi siz insanlıktan anlamaz gaddar kan dökmeye içki içmeye para için insan öldürmeye meraklısı oldugunu için anlamazsınız katiller
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Nevşin Mengü Kılıçdaroğlu'nun başörtüsü çıkışını yorumladı
Filistin uyarmıştı: İngiltere Başbakanı Liz Truss "siyonistim" deyip ilan etti