Erdoğan neden veto ettiğini açıkladı

Londra'ya hareketi öncesi havalimanında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, termik santrallerle ilgili düzenlemeyi neden veto ettiğini açıkladı ve " Halkım diyor ki, 'Biz burada hava kirliliğinden maalesef yaşamakta sıkıntı çekiyoruz.' İş bitmiştir. Buradaki kararın vericisi birinci derecede halkımdır." ifadelerini kullandı.

GİRİŞ 03.12.2019 09:53 GÜNCELLEME 03.12.2019 10:15
Bu Habere 17 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Erdoğan NATO toplantısına katılmak üzere Londra'ya gidiyor. Erdoğan, kritik görüşmeler yapacağı zirve öncesinde Esenboğa Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

Başkan Erdoğan, "Baca düzenlemesini veto ettiniz. Düzenlemeyle ilgili kararınızı değiştirmenizde ne etkili oldu? Santrallerle ilgili süreç nasıl işleyecek?" sorusu üstüne şunları söyledi;TALEP ÖNÜMÜZE İLK KEZ GELMİYOR

"Her şeyden önce erteleme talebi ilk kez gelmiyor önümüze. Daha önceden ertelemeler yapıldı. Firmalar filtre çalışmalarını yapmadılar. Yeniden süre uzatımı talebinde bulundular. Biz bir şeyde kararlılığımız var. Paris sözleşmesiyle bir süreci yaşadık, yaşıyoruz. İklim değişiklikleriyle ilgili teklifler geldi ama sözlerinde durmadılar. Biz de imzayı atmadık. ABD de bunu imzalamış değil. Derdimiz havanın kirletilmesine ve insanımızın temiz havayı solumasına izin vermeyen kuruluşları çalıştıramayız.

HALKIMIZIN ZEHİRLENMESİNE İZİN VERMEYİZ

Yapılacak olan başta bu filtrenin yapılması kararı var. Ama siz bu karara uymazsanız siz para kazanacaksınız diye halkımızın zehirlenmesine izin veremeyiz. Bu yıl sonuna kadar kendileri ne gibi adımlar atarlar bilemem. Biz 2020 sonuna kadar imkan verelim... Böyle bir şeyi kabul etmem mümkün değildir. Büyük ihtimalle bu yeniden bir ihaleye gider başka bir çıkışı yok.

 

 

Son dakika: Erdoğan'dan termik santrale filtre düzenlemesine veto!


BU İŞİN KARAR VERİCİSİ HALKIMDIR

Çevre noktasında verdikleri sözleri tutmadılar. Kendileriyle görüştüğümüzde partikül değerleri düşürüldüğü vs böyle konuşuyorlar. İstediğin kadar söyle halkıma bakıyorum biz burada hava kirliliğinden yaşayamıyoruz diyorlar. Bu işin karar vericisi halkımdır. Kendileri buna uymadılar, benim de bunu tekrar Meclis'e göndermekten başta çarem yoktu. Meclis'te gerekli tartışmalar yapılır, bunun çözümü de yeniden ihaledir. Burada istihdam noktasında sıkıntılar yaşanabilir. Onu istismar ediyorlar. Bu konuyu da farklı bir yolla ortadan kaldırırız."

ETİKETLER
termik santral
YAZDIR
YORUMLAR 17
 • Hakan 8 ay önce Şikayet Et
  Yetmez. Ceza kesilmelidir. Bunca zaman filitresiz olmaları bile ne kadar komik. İzmit- körfez'de üç çocuktan ikisi astım bronşit hastası. Buradan arabayla geçerken sakın camlarınızı açmayın. Tüp kokusuyla dolar arabanız. Dilovası ise tam bir REZALET. Orda iskan yasaklanmalı. Sadece fabrika kent bile olabilir. Ama orda yaşanır mı ? Sağlık bakanlığı uyusun. Ülkece böyle şeyleri duymak için kanun veto edilmesini bekleyelim.
  Cevapla
 • Atakan 8 ay önce Şikayet Et
  Aslında bu filtre erteleme maddesinin tasarıda hiç olmaması gerekiyordu insan sağlığı düşünülüyorsa neden hala yıllardır bu filtreler takılmamış diye sormazlarmı
  Cevapla
 • Fehmi 8 ay önce Şikayet Et
  Aslinda termik santrali acmanin en temel sarti baca filtreleri olmaliydi dunyanin destegi zamani verilmis filtreyi takmamislar bas cezayi kimse milletin havasini zehirlemesin
  Cevapla
 • Abdülhamit Han 8 ay önce Şikayet Et
  Koçhisar tuz gölü siyanürlü kimyasallarla tuz fabrikaları tarafından kirletiliyor ,millete siyanürlü tuz yediriliyor Reis Buna bir çare
  Cevapla
 • derya 8 ay önce Şikayet Et
  Helal halkın Sesini duyan bir devlet adamı
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye'den tarihi rest: Şer ittifaklarını yerle yeksan edecek kudrete sahibiz
İstanbul Sözleşmesi’ni küfürle tartışanlara cevap! 9 yıl sonra sizin amacınız ne?