Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan sert Filistin tepkisi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD başkanı Trump ve İsrail başbakanı Netanyahu’nun “Yüzyılın planı” olarak açıkladığı Filistin’i işgal planına ve bu plana sessiz kalan İslam ülkelerine çok sert tepki gösterdi. Erdoğan, "Türkiye olarak iki devletli çözümü kabul eden fakat Kudüs’ü tamamen gasbeden bu planı tanımıyor ve kabul etmiyoruz." ifadelerini kullandı.

GİRİŞ 31.01.2020 12:16 GÜNCELLEME 31.01.2020 13:03
Bu Habere 141 Yorum Yapılmış

 AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'nin Ortadoğu planına çok sert tepki gösterdi  "Filistin'i yok edecek bu planı asla tanımıyor ve kabul etmiyoruz." diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan,  "İslam ülkelerinin tavırlarına baktığımızda halimize acıyorum. Başta Suudi Arabistan sesin çıkmıyor sesin. Ne zaman çıkacak? Umman Bahreyn Abu Dabi yönetimi. Oraya katılıp bir de alkış tutuyorlar. Yazıklar olsun. Acaba o alkış tutan eller bu haince atılan adımın hesabını nasıl verecekler?" diye konuştu.Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle;

"
Filistin topraklarında korsan bir şekilde kurdurulan İsrail haksız ve hukuksuz şekilde bugünkü sınırlarına ulaşmıştır. Zalimin gözü kana da doymaz mala da. İsrail’in de doymuyor. Filistin topraklarını ilhak anlamına gelen planı devreye almaya çalışılıyor. Şimdi utanmadan sıkılmadan Batı Şeria da dahil olmak üzere Filistin’den mahrum etme gayreti içindeler.

TANIMIYOR, KABUL ETMİYORUZ

 

 

İsrail 1947'deki Filistin topraklarında işgalci ve şuanda damla damla gösterebileceğimiz bir Filistin var. İsrail'in gözü doymuyor, son açıklamaları bunu gösteriyor. İşgal ve yıkımın yaşandığı Filistin'i yine hedef alıyorlar. Bu plan ile işgal edilen Filistin topraklarının ilhakı amaçlanıyor. Türkiye olarak iki devletli çözümü kabul eden fakat Kudüs’ü tamamen gasbeden bu planı tanımıyor ve kabul etmiyoruz.

KUDÜS KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR

Mescid-i Aksa’ya uzanan elleri kırmak imanımızın bir gereğidir. Bugün Mescidi Aksa’nın mahremiyetini koruyamasak Mekke’ye uzanan kem gözleri engelleyemeyiz. İşte bu yüzden Kudüs kırmızı çizgimizdir diyoruz.

 

 

YAZIKLAR OLSUN! HESABINI NASIL VERECEKLER

İslam ülkelerinin tavırlarına baktığımızda halimize acıyorum. Başta Suudi Arabistan sesin çıkmıyor senin. Ne zaman çıkacak? Umman Bahreyn Abu Dabi yönetimi. Oraya katılıp bir de alkış tutuyorlar. Yazıklar olsun. Acaba o alkış tutan eller bu haince atılan adımın hesabını nasıl verecekler? Başlarında kipalarla oturanlar da alkış tutuyor onlar da alkış tutuyor. 'Söyle bana arkadaşını söyleyeyim sana kim olduğunu.'

TÜRK MEDYASI NEDEN ALINMADI? SİZİN ÖZGÜRLÜK ANLAYIŞINIZ BU

Binlerce yıldır olduğu gibi bugün de barışın anahtarı Kudüs’tedir. İsrail’i cesaretlendirecek herkes ortaya çıkacak vahim sonuçlardan sorumludur.Türk medyasını neden almadınız toplantıya? İşte bunların basın özgürlüğü anlayışı bu.

ARAP ÜLKELERİ TÜM İNSANLIĞA İHANET ETMEKTEDİR

Bu planı destekleyen Arap ülkeleri kendi halkaları ve daha önemlisi tüm insanlığa ihanet etmektedirler. İstediği kadar plan yapsınlar, Allah’ın yardımı ile Kudüs davası hep ayakta kalacaktır. Biraz sonra Mahmud Abbas ile ardından İsmail Haniyye ile görüşmem olacak.

HRİSTİYAN DÜNYASINA BİR MESAJIMIZ VAR

Bizim burada ayrıca Hıristiyan dünyasına mesajımız var. Hristiyan dünyanın buna sahip çıkması lazım. Bu işin başını çeken Sayın Trump, Hristiyan değil mi? Hristiyan dünyası buna karşı sessiz kalmayacaktır. Onlarında burada dik durması lazım. Ben dün beni ziyarete gelen hahambaşını da bunu söyledim. Bizim Musevilere karşı en küçük bir düşmanlığımız yoktur olamaz. Bizim İsrail devletiyle de bir sorunumuz yok. Bizim karşı olduğumuz İsrail hükümetini sebep olduğu zulüm ve kıyımdır. Böyle bir haydut devlet böyle bir terör devleti bizim gözümüzde hiçbir zaman muteber olamaz"

YORUMLAR 141
 • Hakan 6 ay önce Şikayet Et
  Filistinin telebi olursa Türk askeri göndeririz diyelim. Göndermesek bile lafıyla tutuşurlar, ne yapacaklarını şaşırırlar.
  Cevapla
 • bulent 6 ay önce Şikayet Et
  sen dik durdukça biz ölümüne reis
  Cevapla
 • Reis 6 ay önce Şikayet Et
  Teis gerekeni soyluyor ve elindeki firsatlarida gerektigonde degerlendiriyor. Artik bi musluman olarak halk olarak devlete israil mallarini almayarak destek verip guclendirmeliyiz ki reis orduyu israilin uzerine gondersin
  Cevapla
 • Anla Yana 6 ay önce Şikayet Et
  Natonun içindeki fetöcü askerler hala teslim edilmedi. Bizim sesimiz cikti mi?
  Cevapla
 • Lacivert 6 ay önce Şikayet Et
  Biz Libya'nın daveti üzerine Libya'ya Asker Gönderdiğimizde , Arap birliği hemen toplanıp zehir zemberek açıklamalar yapmıştı . Yüzyılın planına ise sesleri çıkmıyor . Tahminimce bunlar Türkiyeden çok korkuyor . R .Tayyip Erdoğan doğruları konuştuğu için bazı sağduyulu Araplarında sempatisini kazanmış durumda, Bu sempati dahada artmasın diye karalama çalışmaları yapıyorlar . Saltanatlarını tehlikede görüyorlar . Arap birliğinin bazı yöneticilerinin eksenleri kaymış o ayrı mevzu tabi .
  Cevapla
 • Irfan ekiz 6 ay önce Şikayet Et
  Yok dostum bunlar korkmuyor bizden sadece yine sanli bayragi dalgalandiracak adam turklerden cikti diye cekemiyorlar hepsi yahudi
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye Azerbaycan'ı da yanına aldı: Doğu Akdeniz'de Türk Birliği! Listede 8 ülke daha var
İmzalar atıldı! Boom'la 9 saatlik yolculuk 3.5 saate inecek!