Anayasa Mahkemesi'nden 'Öcalan' kararı!

Anayasa Mahkemesi, PKK terör örgütü elebaşının özgürlüğünü istemek, bunun için kampanya düzenlemek ve kampanya formlarında fotoğrafının bulunması için 'düşünce ve ifade özgürlüğü' dedi.

Anayasa Mahkemesi'nden 'Öcalan' kararı!
Anayasa Mahkemesi'nden 'Öcalan' kararı!
GİRİŞ 01.02.2020 08:33 GÜNCELLEME 01.02.2020 10:37
Bu Habere 165 Yorum Yapılmış

AYM, Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünü isteyen kampanya kapsamında, Öcalan’ın fotoğraflarının yer aldığı formları dağıtan 2 kişiye, 'örgüt propagandası yapmak'tan verilen 10 aylık hapis cezasının 'düşünce ve ifade özgürlüğünün ihlali' olduğuna karar verdi.

 

"DÜŞÜNCE VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ İHLAL EDİLMİŞ"

Kararı iç hukuk ve Avrupa Birliği mevzuatı kapsamında değerlendiren AYM, düşünce ve ifade özgürlüğüne ilişkin Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin verdiği kararlara atıfta bulunarak başvurucuların düşünce ve ifade özgürlüğü hakkının ihlal edildiğine oy birliğiyle karar verdi.

 

AYM kararında şu ifadelere yer verildi:

“İlk derece mahkemesi, başka hiçbir gerekçeye yer vermeksizin yalnızca başvurucuların üzerinde Abdullah Öcalan’ın fotoğrafı bulunan formla imza topladıklarını tespit etmiş ve söz konusu eylemin PKK silahlı terör örgütünün propagandasını yapma suçunu oluşturduğuna karar vermiştir. Bununla birlikte Mahkeme tarafından gerekçeli kararda söz konusu fotoğrafın formda kullanılmasının şiddete teşvik ettiği, şiddet ve tehdit yöntemlerini meşru gösterdiği veya övdüğü ve somut koşullar dikkate alındığında belirli oranda tehlikeye neden olduğu yönünde hiçbir değerlendirme yapılmadığı görülmektedir. Yukarıdaki bilgiler dikkate alındığında ilk derece mahkemesi tarafından gerekçeli kararda başvurucuların imza kampanyasında kullandıkları formda yer alan fotoğraf nedeni ile mahkûmiyetinin zorunlu toplumsal bir ihtiyaca karşılık geldiği gösterilememiştir. Bu bakımdan ilk derece mahkemesinin başvurucuların cezalandırılmasını gerekçelendirmek için sunduğu nedenler -Anayasa’nın 26. maddesi uyarınca- bu tür bir mahkûmiyeti haklı göstermek için ilgili ve yeterli değildir. Açıklanan gerekçelerle söz konusu müdahalenin demokratik toplum düzeninin gereklerine uygun bir müdahale olarak değerlendirilemeyeceği sonucuna varılmıştır. Buna göre Anayasa’nın 26. maddesinde güvence altına alınan ifade özgürlüğü ihlal edilmiştir.”

Tazminat talebini reddeden AYM, Eker ve Özbek’in yeniden yargılanması için dosyanın Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine karar verdi.

YAZDIR
YORUMLAR 165
 • SeRDaR 1 yıl önce Şikayet Et
  vatanımıza devletimize yöneticilerimize sahip çıkmak zorundayiz bir giderse bu devlet elimizden vallahi cehenneme çevirecekler memleketi,sonra bırakın patatesi soğanı, taş yersiniz taş,sahip çıkalım devletimize uyanık olalım müslümanlar ülkeyi patatese soğana değişmeyin...
  Cevapla
 • Mert 1 yıl önce Şikayet Et
  Anayasa mahkemesi, halkın vicdanını temsil etmiyormu artık, kime göre neye göre karar alır oldular.
  Cevapla
 • kimsesiz 1 yıl önce Şikayet Et
  adamı asacağınıza beslediniz binlerce şehidin kanı ellerine bulaşmış bu adama laf söyletmiyorsunuz biz asker ve polis analarının hakkı bu kararı alanlara haram olsun
  Cevapla
 • Agit Keser 1 yıl önce Şikayet Et
  AYM’nin uzun süredir verdiği en doğru ve haklı bir karardır! Biz ifade özgürlüğünü anlamadıkca hiçbir zaman hiçbir toplulukta yer alamayacağız! Hiç kimsenin İnsan haklarına ve özel hayatına hakkını elinden alamayacağımızı öğrenmemiz gerekiyor. Avrupa’yı ve yasalarını göz önünde bulundur ve aynısını uygulamaya alırsak geleceğimiz çok parlak olur!
  Cevapla
 • Yilmaz 1 yıl önce Şikayet Et
  Derhal bu rezillike son verilsin oyun kurucular is basinda demirtasi kurtarmak plani ve devleti bölmek plani fetöcular aym den temizlensin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
CHP’li Engin Altay, HDP'li Pervin Buldan'a destek çıktı!
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan sürpriz kafe ziyareti! Görenler telefonuna sarıldı...