AK Parti Sözcüsü Çelik: AB'nin cazibesi kalmadı

İngiltere'nin AB'den ayrılmasıyla ilgili açıklama yapan AK Parti Sözcüsü Çelik, "Reform yapamayan bir AB kendini koruyamıyor. Türkiye’ye karşı olduğu gibi genişleme politikasında ilkeli davranmayan AB’nin cazibesi kalmıyor" ifadelerini kullandı.

AK Parti Sözcüsü Çelik: AB'nin cazibesi kalmadı
AK Parti Sözcüsü Çelik: AB'nin cazibesi kalmadı
GİRİŞ 01.02.2020 09:34 GÜNCELLEME 01.02.2020 10:17
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılması ile ilgili "Avrupa için anlamlı bir gelecek daha kapsayıcı ve daha demokratik bir düzene evrilmekle olur. Bunun anahtarı Türkiye ile güçlü ve ilkeli bir ilişkiden geçer. Avrupa için reform zamanı, Türkiye zamanıdır" dedi. 

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Twitter hesabından, İngiltere'nin AB'den ayrılması ile ilgili açıklama yaptı. Çelik, İngiltere'nin artık AB'den çıktığına dikkat çekerek, "Kuşkusuz bu bir dönüm noktası. Avrupa yeni bir denge durumu oluşturana kadar AB içindeki tartışmalar devam edecektir. AB ilk defa bir krizi fırsata çevirmemenin sancısını yaşıyor. İngiltere-AB ilişiklerinin bitmesinde bir geçiş dönemi olacak. Ama İngiltere bayrağının AB kurumlarından indirilmesi siyasi ve sembolik olarak eski dönemin kesin olarak bittiğini gösteriyor" ifadelerini kullandı.

'AB İÇİN ASIL TEHDİT İÇERİDEN'

AB'nin, birliğe dönük tehdidin hep Rusya ve Çin’den kaynaklandığını düşündüğünü, son zamanlarda buna 'ABD karşısında Avrupa’nın çıkarlarını korumak' siyasetinin de eklendiğini vurgulayan Çelik, "Her zaman birliği dış tehditlere karşı koruma duygusu önde oldu. Şimdi görülüyor ki, AB için asıl tehdit içeriden kaynaklanıyor. Reform yapamayan bir AB kendini koruyamıyor. Türkiye’ye karşı olduğu gibi genişleme politikasında ilkeli davranmayan AB'nin cazibesi kalmıyor. En önemlisi de 'Avrupa’nın DEAŞ'ı olarak adlandırdığım aşırı sağ karşısında, AB, etkili bir mücadele veremiyor. Geçmişte Avrupa anti-semitizm yapanlar eliyle felakete sürüklenmişti. Şimdinin Nazileri İslam düşmanlığı yapıyor. Avrupa kurumları buna karşı genelde pasif kalıyor" değerlendirmesinde bulundu.

'AVRUPA İÇİN REFORM ZAMANI'

Çelik, İkinci Dünya Savaşı sonrası kurulan düzenin artık sona erdiğini ifade ederek, "Bundan sonra mesele reform yapılarak daha kapsayıcı ve demokratik bir düzen mi kurulacak, yoksa korumacı, içe kapanmacı ve daha az demokratik yollara mı sapılacak meselesidir. Avrupa için anlamlı bir gelecek daha kapsayıcı ve daha demokratik bir düzene evrilmekle olur. Bunun anahtarı Türkiye ile güçlü ve ilkeli bir ilişkiden geçer. Avrupa için reform zamanı, Türkiye zamanıdır. Reform fırsatını değerlendiremeyen AB, aşırı sağ zamanını davet edecektir" dedi.

 

 

KAYNAK: DHA
ETİKETLER
ömer çelik
YAZDIR
YORUMLAR 6
 • Kochisar li 6 ay önce Şikayet Et
  Ozaman bizde biraklim Avrupa ya uyu olma hayalini..
  Cevapla
 • h.serdar aytekin 6 ay önce Şikayet Et
  yıllardır söyledik bu milleti avrupa birliğinin kapısında bekletip gururuyla oynamayın.. hele şükür anlayabildiniz.
  Cevapla
 • C.Türk 6 ay önce Şikayet Et
  AB dağılacak.. Hala Bizdeki bu AB ,ye girme aşkı nedir?.
  Cevapla
 • aspnetturkiye.com 6 ay önce Şikayet Et
  kalmadı ise ab yüzünden çıkmayan idamı getirinde samimiyetinizi görelim
  Cevapla
 • Adalet 6 ay önce Şikayet Et
  Hele şükür devletinde hafıza yerine geliyor.. Avrupa bitmiş durumda gerisi hikaye
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Dünya Sağlık Örgütü'nden korkunç açıklama: Aşı asla bulunmayabilir
Son dakika haberi: 3 Ağustos koronavirüs tablosu! Vaka, ölü sayısı ve son durum açıklandı