Erdoğan'dan son dakika Suriye'ye operasyon sinyali: Geri çekilin yoksa...

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin grup toplantısında konuşma yapıyor. 1998'de imzalanan Adana Mutabakatı'nı hatırlatan Cumhurbaşkanı, "Gereğini yaparız" dedi. Erdoğan ayrıca, İdlib'de askerlerimize yönelik saldırıyla ilgili, "Türkiye açısından Suriye'de yeni bir dönemin miladıdır" ifadelerini kullandı. Esed rejimine 'geri çekilin' çağrısı yapan Erdoğan, "Yoksa bizzat biz yaparız" diye konuştu.

GİRİŞ 05.02.2020 12:00 GÜNCELLEME 05.02.2020 13:36
Bu Habere 73 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında konuşma yapıyor. Erdoğan, Suriye'de yaşanan gelişmelerle ilgili çok önemli açıklamalar yaptı. Rejim unsurlarına geri çekilin çağrısı yapan Erdoğan, "Yoksa gereğini bizzat biz yaparız" dedi.

Erdoğan'ın son dakika açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

 

Önceki gün İdlib'de uğradıkları alçakça saldırı sonucu şehit olan 7 askerimize ve bir sivil personelimize Allah'tan rahmet, yakınlarına ve tüm milletimize başsağlığı diliyorum. Türkiye'nin Suriye'deki varlığı basit çıkar hesapları sonucu ortaya çıkmadı. Bu millet mazluma sırtını çevirmemiştir, çevirmeyecektir.

GEREĞİNİ YAPARIZ

Elimizde kapı gibi Adana Mutabakatı var. Gereğini yapacağız. Suriye hükümetiyle 1998 yılında imzaladığımız Adana Mutabakatı, Türkiye'ye gerektiğinde Suriye topraklarında operasyon yürütme hakkını tanıyor.  

Bu saldırı Suriye'de yeni bir dönemin miladıdır. Türk askerinin kanının aktığı yerde hiçbir şeyin aynı şekilde devam etmesine izin veremeyiz. Her kim 'Türkiye'nin Suriye'de ne işi var' diye soruyorsa ya gafildir ya da bu ülkenin hasmıdır.

İdlib'den kontrolümüz altındaki bölgelere ve sınırlarımıza doğru hareket eden kişi sayısı 1 milyona yaklaştı. Kimsenin bu yükü omuzlarımıza yüklemeye hakkı yok. 

GERİ ÇEKİLİN YOKSA BİZZAT BİZ YAPARIZ!

Putin'le görüşmemde rejimin Soçi mutabakatına uygun bölgeye çekilmesini istedim. Rejim şubat ayı içinde geri çekilmezse, Türkiye bu işi bizzat yapmak durumunda kalacaktır. 

Madem İdlib bölgesindeki askerlerimizin güvenliği sağlanamıyor, öyleyse bunu bizzat yapma hakkımıza kimse itiraz edemez. Bunun için Türk Silahlı Kuvvetleri'nin hava ve kara unsurları ihtiyaç duyduğumuz her an serbestçe hareket edecekler, gerektiğinde operasyon yürüteceklerdir. 

TÜRKİYE'NİN YOL HARİTASI

Barış Pınarı Harekatını sağ-sol ve alt istikamette yürütmekte tereddüt etmeyeceğiz. Türkiye'nin Suriye'deki güvenlik ihtiyaçları karşılanana kadar İdlib'de ve diğer harekat bölgelerinde izleyeceği yeni yol işte bu şekildedir.

Suriye'de en çok bulunma hakkı olan, Adana Mutabakatı ile Türkiye'dir. Türkiye'nin ilanihaye Suriye'de kalma niyeti yoktur. Ne zaman terör örgütlerinden temizlenir, o zaman işimiz biter. 

Rusya'dan tek beklentimiz, Suriye'deki hassasiyetlerimizi daha iyi anlamasıdır.

KUDÜS DAVASINA SAHİP ÇIKIYORUZ

Bu bir barış değil, ilhak planıdır. Kudüs davasına sahip çıkıyoruz. Tarihimizin gereği neyse yaptık ve yapacağız. Şu anda yapılmak istenen Filistin topraklarını İsrail topraklarına çevirmektir. 

Maalesef ABD gerek şahsıma gerek istihbarat başkanıma tehditler sallıyor. Ne yaparsanız yapın, bunu başaramayacaksınız. Filistinli kardeşlerimizin razı olmadığı bir plana asla destek vermeyeceğiz.

KAYNAK: HABER7
ETİKETLER
AK PARTİ idlib
YAZDIR
YORUMLAR 73
 • Veli kocar 3 ay önce Şikayet Et
  Demokrasi ayağıyla gelenlerin ülkelerinde hâlâ krallar ve kraliçeler var bunlardan sadece sömürgeci işgalci çıkar...kendi ülkelerinde bile tam anlamıyla demokrasiyi kuramamışlar...gözünüzü açında biraz düşünün bu amerikanın bu arap ülkelerinde ne işi var....meksika sınırın da duvar dikiyorlar. Kızıl dereli denen insanları biz mi katlettik şimdiye kadar ülkelerinde hicbir imkan olanak ve yetkileri yok ...traji-komik...diyecek çok şey var ....neyse hayırlı olsun bakalım....mehmetcigi başkaları uğruna harcamayın...yazık günah
  Cevapla
 • Veli kocar 3 ay önce Şikayet Et
  Hani nato nerde ....kim kime yardım edecek....
  Cevapla
 • mmed 3 ay önce Şikayet Et
  Girin yok edin pkk ve esed i beni de alın gelmezsem namerdim
  Cevapla
 • CCC 3 ay önce Şikayet Et
  Şubata kadar atı alan Üsküdar’ı geçer .Geçmiş olsun geçti borun pazarı .
  Cevapla
 • vatandaş 3 ay önce Şikayet Et
  Reis,iyi niyetlisin lakin,gavur gavurluğunu yapar.Müslüman görünenlerde dahil insanlığı yok etmek için uğraşanlara yönetimde yalnız kalıyorsun.Türk milleti arkanda.Allah yolunu açık etsin inşallah.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Dev projede müthiş gelişme! Yüzde 100 yerli olarak üretildi
Başkan Erdoğan'dan dünyaya mesaj: Kimseye peşkeş çekilmesine göz yummayacağız