Siyasette dengeler değişebilir! İYİ Parti kurmayları: CHP evet derse, biz yokuz

Son günlerde art arda istifa haberleriyle gündeme gelen İYİ Parti'de, ittifak hamleleri masaya yatırılıyor. Parti kurmayları, CHP'nin HDP'nin çağrısına olumlu yanıt vermesi durumunda, İYİ Parti'nin Millet İttifak'ında yer alamayacağını vurguladı. İYİ Parti'nin, Cumhur İttifakı'na yaklaşabileceği de kulislerde tartışılıyor.

Siyasette dengeler değişebilir! İYİ Parti kurmayları: CHP evet derse, biz yokuz
Siyasette dengeler değişebilir! İYİ Parti kurmayları: CHP evet derse, biz yokuz
GİRİŞ 26.02.2020 21:17 GÜNCELLEME 26.02.2020 21:17
Bu Habere 99 Yorum Yapılmış

Milletvekillerinin art arda istifasıyla gündeme gelen İYİ Parti, HDP’den başta CHP olmak üzere tüm partilere yapılan “demokrasi ittifakı çağrısının partiye zarar vermemesi için” ittifak hamlelerini masaya yatırıyor.

 

 

Partinin hem genel seçimlerde hem de yerel seçimlerde CHP ile yaptığı işbirliğinin devam edip etmeyeceğinin “CHP’nin tavrına göre şekilleneceği” belirtiliyor. 

CUMHUR İTTİFAKI'NA YAKLAŞTIRABİLİR

 

 

Cumhuriyet gazetesinden Selda Güneysu'nun haberine göre; İYİ Parti’li kurmaylar, “CHP’nin HDP’nin çağrısına ‘olumlu’ yanıt vermesi durumunda, İYİ Parti Millet İttifakı bileşenleri içinde yer almaz, alamaz” yorumlarını yapıyor. Kulislerde, bu durumun İYİ Parti’yi “Cumhur İttifakı’na yaklaştıracağı” da tartışılıyor. 

CHP-HDP İTTİFAKI İYİ PARTİ'YE KAYBETTİRDİ

Yerel seçimlerde, iktidar bloğundan CHP’ye gelen “HDP ile gizli işbirliği yaptığına” yönelik iddialar, İYİ Parti’yi “milliyetçi - muhafazakâr seçmen” bazında “zor durumda” bırakırken, partinin bileşeni olduğu Millet İttifakı’nın “CHP’ye yönelik bu söylemlerle zedelendiği, CHP’nin de buna net bir yanıt vermesi gerektiğine” dikkat çekiliyor. İYİ Parti’nin tabana “HDP ile ittifakımız yok” açıklamasını yaptığı ancak tabanın “CHP’ye yönelik bu söylemlerden ötürü İYİ Parti yönetimine de artık tepkili olduğu” ifade ediliyor. CHP’nin HDP ile “yakınlaşmasının sürmesi durumunda İYİ Parti’nin tabanın sesini dinleyeceği, gerekirse Millet İttifakı bloğunda yer almayacağı” belirtilirken, bunun “İYİ Parti’yi, MHP ve AKP’nin bileşeni olduğu Cumhur İttifakı’na yaklaştıracağına” da dikkat çekiliyor. Ancak İYİ Parti’nin olası “Cumhur İttifakı bileşeninde yer alması için bazı kırmızı çizgilerin olduğu, bunların başında da partinin güçlendirilmiş parlamenter sistem tavrının geldiğine” dikkat çekiliyor.

KAYNAK: CUMHURİYET GAZETESİ
YAZDIR
YORUMLAR 99
 • İ:Karaoğlan 4 ay önce Şikayet Et
  Sayın vurdumduymaz kurmaylar CHPKK yı duymayan bilmeyen ahmaktır yalanınız batsın yakında bu gidişle İYİCHPKK olarak yol alırsınız siz kimi kandırıyorsunuc CHP demek zaten pkk demek oldu birde utanmadan milliyetçi geçinirsiniz ama milliyetsizsiniz
  Cevapla
 • ben de haklıyım 4 ay önce Şikayet Et
  Arkadaş bu ittifak zaten yok muydu? İyi partililer saf ayağına yatıyor. Nasıl kazandılar onca Büyükşehir Belediyesini? Millet İttifakı denen ittifakta Hdp zaten var. Bunlar hala neyi anlamadı acaba?
  Cevapla
 • Sivaslı 4 ay önce Şikayet Et
  Ulan iyi parti tam çakal sanki bilmiyomuydu güya gizli ittifakı ve o ittifakın içinde kendilerinin olduğunu bıraksınlar dümeni
  Cevapla
 • Hsn 4 ay önce Şikayet Et
  Sahtekar. İstanbul'u chp hdp pkk ittifakına sattın. partide istifalar olunca rol yapıyorsun. Gönlün yine onlarda
  Cevapla
 • serhan 4 ay önce Şikayet Et
  İP'in ipiyle kuyuya inilmez
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Geçmişten günümüze en güçlü devletler
TFF 1. Lig'de nefesler tutuldu!