Erdoğan açıkladı! 31 şehre giriş-çıkış kapatıldı, 20 yaş altına yasak, maske zorunlu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, koronavirüsle ilgili alınan yeni kararları açıkladı. Erdoğan, 30 büyükşehir ile akciğer rahatsızlıklarının sık görüldüğü Zonguldak'ın araç giriş çıkışına kapatıldığını duyurdu. Erdoğan 20 yaş altının da sokağa çıkmasının yasaklandığını açıkladı. Toplu alanlarda da maske kullanımının zorunlu hale getirildiğini ve de kalabalık oluşturacak şekilde bir arada bulunulmaycağını söyledi.

GİRİŞ 03.04.2020 22:15 GÜNCELLEME 07.05.2020 22:03
Bu Habere 232 Yorum Yapılmış

Başkan Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şu şekilde; 

 

 

Türkiye'deki Kovid-19 hastalarının veya bunlara hastalığı bulaştıranların önemli bölgelerinde Avrupa, ABD seyahati olması düşündürücüdür. Hastalığın teşhisinde ve vaka sayısı arttıktan sonra da tedavisinde yetersiz kaldıkları çok açıktır.

Türkiye en başından itibaren tüm tedbirleri alarak hastalığın ülkemize girişini geciktirmiştir. Ülke genelinde vaka tespitini ve tedavisini oldukça başarılı şekilde yürüttük.

 


Ülkemizde 20 bin 921 hasta , 425 ölüm nüfus ve salgın tehdidi bakımından mukayese edilebileceğimiz ülkelerin tamamından iyi bir yerdedir.  Salgınla mücadelede gereken temel araçları üretiyor olmamız bizi dışa bağımlılıktan mutlak kurtarmıştır. 

"ÜLKEMİZE BÜYÜK AVANTAJ SAĞLIYOR"

Temel gıda maddelerinin neredeyse tamamında kendi kendimize yeterli olmanın ötesinde net ihracatçı konumunda bulunmamız ülkemize büyük avantaj sağlıyor.

Türkiye bu küresel salgında en hazırlıklı ülkelerden biridir. Birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize sıkı sıkıya sahip çıkarak kurallara harfiyyen uymaktır.

Bilim Kurulumuz tarafından tedbirler belirlenerek tavsiye olarak hükümetimize iletiliyor. Cumhurbaşkanlığı olarak biz de dünya ve ülkemizdeki gelişmeleri göz önünde bulundurarak kararlarımızı alıp uygulamaya geçiriyoruz.

Milletimizden beklentimiz her bireyin kendi karantinasını kendi uygulamasıdır. Genel olarak halkımızın kurallara uygulaması konusunda hassasiyet gösterdiğini biliyor ve herkese şükranlarımı sunuyorum.

Sayıca az da olsa sosyal izolasyon, sosyal mesafe, temizlik gibi genel kurallara uymayanları görüyoruz. Gönüllü olarak uygulanması gereken kuralları aşamalı bir şekilde zorunlu hale dönüştürmemiz gerekiyor.  

31 ŞEHRE GİRİŞ ÇIKIŞLAR KAPATILDI

Bu gece yarısı itibarıyla yeni attığımız adımlara yenilerini ekliyoruz. Bu gece itibarıyla ülkemizin 30 büyük şehiri ve akciğer hastalığı fazla görünen şehirlerimize araç girişini kapatıyoruz. Lojijstik araçlar dışında giriş çıkış yapılamayacaktır. 

Uluslararası yük taşımacılığı yapan araçların bu şehirlerden transit geçişlerine devam edecektir. İl pandemik kurulları bu tedbirleri daha da genişletebilecektir. İlk etapta araç giriş çıkış yasağını 15 gün süreyle uygulayacağız, gerektiğinde süreyi uzatacağız.  

20 YAŞ ALTI İÇİN SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI GETİRİLDİ

Sokağa çıkma kısıtlamasını 20 yaş altı için de getiriyoruz. Gece yarısından itibaren gençler de 65 yaş üstü gibi sokağa çıkamacaklardır.  

TOPLU ALANLARDA MASKE TAKILMASI ZORUNLULUĞU

Dışarıya çıkmak zorunda kalan vatandaşlarımız için de yarından itibaren pazar yerleri ve marketler gibi insanların toplu şekilde bulunduğu tüm alanlarda herkesin maske takması zorunlu olacaktır. İnsanların toplu olarak çalışmaya devam ettiği işyerlerinde benzer tedbirler alınacaktır. 

KALABALIK OLUŞTURACAK ŞEKİLDE BİR ARADA BULUNULMAYACAK

Şehirlerimizde tamamında insan hareketliliğini azaltmak için gereken ilave tedbirler yarından itibaren il pandemi ve il hıfzıssıha kurulundan alınıp uygulanabilecektir. Sokaklar dahil tüm kamuya açık mekanlarda kalabalık oluşturulacak şekilde asla bir arada bulunulmayacaktır. 

İkazlara uymayarak aksi yönde davranışlar sergilemekte ısrar edenlere adli ve cezai işlemler uygulanacaktır.

Milletimize güveniyorum. Kampanyanın üçüncü gününde SMS hariç yaklaşık 304 bin kişi ve kuruluşumuz 1 milyar 61 milyonluk yardım yaparak kardeşliğimizin gücünü göstermiştir. Yardım kampanyamıza katılarak dayanışmayı ortaya koyan tüm vatandaşlarımıza ve kurumlarımıza teşekkürlerimi  sunuyorum. 

Kurtuluş Savaşı başlarken Gazi Mustafa Kemal Atatürk Tekalifi Milliye diye 10 maddelik emir yayınlamıştır.  Burada savaşta ihtiyaç duyulan hemen her malzemenin belirli bir oranı talep edilmiştir. Milletimiz bu dayanışma çağrısına gönüllülükle iştirak ederek kendisinin ve evlatlarının geleceği için varını yoğunu vermekten çekinmemiştir. 

PROF.DR. CEMİL TAŞÇIOĞLU'NUN ADI OKMEYDANI EĞİTİM ARAŞTIRMA HASATNESİNE VERELECEK

Salgın sürecinde en büyük yükü omuzlayan sağlık çalışanlarımıza ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Doktorundan hemşiresine, temizlik görevlisine kadar tüm sağlık çalışanlarımıza gösterdiği fedakarlığı milletimiz unutmayacaktır.  Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu hocamızın adını Okmeydanı Eğitim Araştırma Hastanemize verileceğini ve bir şehir hastanesi olarak anılacaktır.

Cemil Hocamıza Allah'tan rahmet diliyorum. Sizleri bir kez daha saygı ve sevgiyle selamlıyorum, kalın sağlıcakla...

YORUMLAR 232
 • Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Öğretmenlere derse girmediği halde derse girmiş gibi ek ders ücreti verilmesi Büyük bir hata.Toplum vicdanı çok rahatsız.Memleketimiz zor günlerden geçiyor.herkes fedakarlık etmesi gerekirken öğretmene birde girmediği derse ek ders veriliyor.maaşını zaten alıyor.bence onuda hak etmiyor ama.burda asıl mağdur öğrenciler.derslerden uzak kaldılar.derslerden eksikler.onlara verin bu parayı.öğrenciler özel ders alsın.eksiklerini tamamlasın.asıl mağdur onlar.öğretmen değil.yazıktır...1 milyon öğretmen var.ortalama 1 ila 3 milyar ek ders alıyorlar.yani ayda ortalama 2 ila 3 katrilyon ekders ödeniyor demektir.memlekette zor durumda olan milyonlar var.bu para onlara yardım olarak dağıtılabilir.
  Cevapla
 • Metin Akyol 1 yıl önce Şikayet Et
  Özel sektörde çalışan engelliler ne olcak
  Cevapla
 • Ayşe 1 yıl önce Şikayet Et
  He canım gel hipermarketlerede gör Ayrıca 20 yaş altına işçi çalıştırıyorlar herşey para olmuş... bağış yapan insanlardan utanın
  Cevapla
 • MAĞDURUZ 1 yıl önce Şikayet Et
  Piyasada maske yok. Vatandaş ne yapacak. Olanlar da 50 kuruşluk Maskeyi 5 TL te satıyorlar. Kısaca Vatandaş Mağdur.
  Cevapla
 • Gulay 1 yıl önce Şikayet Et
  Nasil magdursun bizim burdal belediye dagitiyor pazar girislerinde nerde yok maske tutuyorsunuz yok
  Cevapla
 • erlaknc 1 yıl önce Şikayet Et
  akşam açıklama yapıpta gecesi şehirlere giriş çıkış yasak koymak nedir peki? 1 veya 2 gün müsaade edinde şehir dışında olanlar evine gitsin.
  Cevapla
 • Gudor 1 yıl önce Şikayet Et
  Öyle olursa sirkülasyon artar ve vakalar çoğalır. Evde kal!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Yunan Bakan'dan hadsiz sözler! Türkiye'nin hamlesi korkuttu
İmzalar atıldı! Bir ülkeye daha 3 ANKA teslim edilecek