Almanya'dan sürpriz aşı çıkışı

İlaç firmaları korona virüse karşı aşıyı bulan ilk firma olmak için gece gündüz aralıksız çalışmalara devam ederken Almanya'dan sürpriz bir çıkış geldi. Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer, “Aşı, sene sonundan evvel bulunabilir. Hatta bunun daha da önce olabileceğine dair umutlarım var” ifadelerini kullandı.

Almanya'dan sürpriz aşı çıkışı
Almanya'dan sürpriz aşı çıkışı
GİRİŞ 07.06.2020 03:06 GÜNCELLEME 07.06.2020 03:11
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Korona virüs salgını nedeni ile tüm dünyada aşı ve tedavi çalışmaları her geçen gün artarak devam ediyor. Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer, yaptığı açıklamada “Aşının tahminlerimizden bile önce hazır olabileceği hususunda oldukça umutluyum” ifadelerini kullandı. Bakan Seehofer, korona virüs aşısının sene sonunu beklemeye gerek bile kalmadan, sonbaharda hazır olabileceğini aktardı. Seehofer, salgından hızlı bir şekilde kurtulmak için en önemli faktörün aşı olduğunu vurgularken, “Aşı, sene sonundan evvel bulunabilir. Hatta bunun daha da önce olabileceğine dair umutlarım var” ifadelerini kullandı. Bakan Seehofer, aşının bulunması halinde büyük bir kesimin aşı olacağından emin olduğunu dile getirirken, kanuni olarak, aşının mecbur tutulmasına ise karşı olduğunu aktardı.

AŞI ARAŞTIRMASINI KİMLER YAPIYOR?

İlaç firmaları korona virüse karşı aşıyı bulan ilk firma olmak için gece gündüz aralıksız çalışıyor. Dünyada şu anda aşı geliştirme çalışmalarının devam ettiği 120 proje bulunuyor. Aşı geliştirme projelerinin çoğu ise Avrupa’da devam ediyor.

TRUMP CUREVAC İLAÇ FİRMASINA 1 MİLYAR DOLAR TEKLİF ETMİŞTİ

Almanya’nın Thübingen kentinde bulunan CureVac firmasının en büyük ortağı Dieter Hopp, yaptığı açıklamada klinik testlerin yaz başında başlayabileceğini dile getirirken, sonbaharda ise aşının piyasaya çıkabileceğini vurguladı. Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz aylarda CureVac ilaç firmasına 1 milyar dolar teklif etmişti.

Almanya’nın Mainz kentinde faaliyet gösteren biyoteknik firması Biontech, Amerikalı ilaç devi Pfizer ile birlikte Covid-19 aşısı üzerinde çalışıyor. Biontech, tarafından yapılan açıklamada sağlıklı insanların aşı ile korunabilmesi adına araştırmaların yoğunlaştırıldığı aktarılırken, ilk klinik verilere ise haziran sonunda ulaşılmasının beklendiği açıklandı.

Fransız Sanofi ve İngiliz GlaxoSmithKline (GSK) ilaç firmaları ise adjuvan (bir ilaç ya da tedavinin tesirini artırmak ya da hızlandırmak amacıyla madde eklenmesi) bir aşı üzerinde birlikte çalışıyor. Bu çalışmaların ancak 2021 senesinin sonunda neticeye ulaşacağı tahmin ediliyor.

TRUMP DA TARİHİ ÖNE ÇEKMİŞTİ

ABD Başkanı Trump, ise geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamada korona virüs aşısının 2020 senesi bitmeden piyasaya çıkabileceğini söylemişti.

KAYNAK: İHA
ETİKETLER
koronavirüs
YAZDIR
YORUMLAR 6
 • Kürşat 1 yıl önce Şikayet Et
  Para para para! Sağlık paraya bağlandı!
  Cevapla
 • Moracali 1 yıl önce Şikayet Et
  Rabbim İslam úlkelerini iri diri bir eyle.aşiyi bulmayı ùmmrdi Muhammed'e bir an ónce nasip eyle.
  Cevapla
 • hakan 1 yıl önce Şikayet Et
  ne aşısı aynı sars domuz gribi gibi oyun!!
  Cevapla
 • Türkiyeli 1 yıl önce Şikayet Et
  Tamam da bu kadar insanın ölmesine sebep oldunuz vebalini nasıl ödeyecek siniz virüsü yay sonrada aşıyı bulduk diye ortaya çık
  Cevapla
 • Mehmet Yılmaz 1 yıl önce Şikayet Et
  Korona Virüsü çıkaranlar aşıyı da bulmuştur. Sadece planlarına göre hareket ediyorlar. İnşallah ava giden avlanır durumuna düşerler.
  Cevapla
 • adnan 1 yıl önce Şikayet Et
  hiçbirşey umurumda değil sadece çıksın yeter..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Anadolu Ajansı 'Yılın fotoğrafları' oylaması başladı! İşte 2021'e damga vuran fotoğraflar!
Son dakika: 30 Kasım koronavirüs tablosu açıklandı!