Sürpriz gelişme, seçim sistemi değişiyor! Yüzde 5 şartı...

İttifak uygulamasının seçim barajını fiilen ortadan kaldırdığı yorumları yapılırken, barajın ittifak yapan partilerin en az yüzde 5 oy almaları şekline dönüştürülebileceği iddia ediliyor. Bu durumda küçük partiler ittifak aracılığıyla Meclis’e giremeyecek.

Sürpriz gelişme, seçim sistemi değişiyor! Yüzde 5 şartı...
Sürpriz gelişme, seçim sistemi değişiyor! Yüzde 5 şartı...
GİRİŞ 08.06.2020 07:59 GÜNCELLEME 08.06.2020 08:10
Bu Habere 96 Yorum Yapılmış

İktidar partisi, tartışmaları bir süre önce başlayan Siyasi Partiler ve Seçim Yasa değişikliklerini, kapsamlı ve geniş bir çalışmaya dönüştürmeye karar verdi. Çalışma, yeni partilerin transfer yapmasının ve grup kurmasının engellenmesinden çıkartılarak, “yeni ittifak modelleri, seçim barajı, daraltılmış bölge” gibi konuları da içeren büyük bir mevzuat taramasına dönüştürüldü. Masada, seçim barajlarının yüzde 5’e indirilmesi ve seçim bölgelerinin sayısının arttırılması da var.

 

 

İKİ YASA, TEK PAKET

Milliyet'ten Nuray Babacan'ın haberine göre; Edinilen bilgiye göre, AK Parti’de kurulan komisyon, ilk toplantısını önümüzdeki hafta yapacak. AK Parti Siyasi İşler Başkanı Hayati Yazıcı başkanlığındaki komisyon, çalışmalarını yaz boyunca sürdürecek ve yeni yasama dönemine, hem siyasi partiler, hem de seçim yasasında ciddi değişiklikler içeren bir paket getirilecek. Bu paketin oluşumunda, partide daha önce yapılan taslak çalışmadan da yararlanılacak. Geçmişte bu taslakla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a sunum yapılmış, simülasyonlarla yapılan değişikliklerin sonuçları gösterilmişti.

 

 

YÜZDE 5 BARAJ TARTIŞMASI

Yapılan planlamaya göre öncelikle 400 maddeyi bulan iki yasa sadeleştirilecek ve yaklaşık 200 maddeye indirilecek. Sadeleştirme dışında, asıl önemli çalışma, seçim barajı konusunda olacak. İttifak uygulamasının seçim barajını fiilen ortadan kaldırdığı yorumları yapılırken, barajın ittifak yapan partilerin en az yüzde 5 oy almaları şekline dönüştürülebileceği iddia ediliyor. Bu durumda, baraj otomatik olarak yüzde 5’e inecek. Küçük partilerin ittifak aracılığı ile Meclis’e girmesi engellenecek.

DARALTILMIŞ BÖLGE

İktidar Partisi, milletvekili seçimlerinde dar bölgeye sıcak bakmazken, daraltılmış bölgeye daha yakın duruyor. Yeni düzenlemede buna ilişkin hükümler de yer alacak. Bir parti yöneticisi, daraltılmış bölge olmasa bile ona benzer bir ara formül geliştirebileceklerini söyledi. Parti, metropollerdeki seçim bölgelerinin sayısını arttırmayı planlıyor. Bu konuda daha önce yapılmış çalışma da bulunuyor.

İTTİFAK YAPISI

Türkiye milletvekilliği bu çalışmanın konusu olmayacak. Bunun için Anayasa değişikliği gerekiyor. Diğer partilerin çalışmalara destek vermemesi durumunda, TBMM’den geçirilmesi mümkün olmadığı için bu konuya girilmeyeceği belirtiliyor. Tartışılan başka bir konu ise ittifakların yapısı olacak. İttifak yapısının aynen kalabileceği gibi seçimden önce ittifak yapmanın yolunun kapatılabileceği de iddia ediliyor. Partilerin güçlerini seçimden önce değil, seçimden sonra birleştirmesiyle ilgili öneriler de bulunuyor. Bu durumun büyük partileri avantajlı çıkaracağı yorumları yapılıyor.

KAYNAK: MİLLİYET
ETİKETLER
ANKET baraj hamlesi
YAZDIR
YORUMLAR 96
 • yaşar 7 ay önce Şikayet Et
  partiler en fazla 4-5 tane olsun hepsi kapansın...
  Cevapla
 • Bircihan 7 ay önce Şikayet Et
  Seçim kanunda bir değişiklik yapılacak ise mutlaka oy pusulaların da parti genel başkanlarının resmi olmalı ip nin logosu ışık saçtığı için Türkiye genelinde yaşlı vatandaşlar akp logosu ampül sanarak oy verdiklerini bir çok kişiden duydum ip logosu ampül gibi ışık saçtığı icin milletimiz yanlış oy verebiliyor bu kandırmaca nin önüne gecmek için pusulalar da genel başkan resimleri şart
  Cevapla
 • esas 7 ay önce Şikayet Et
  CHP HDP oyları küçük partilere DEVA oluverir.
  Cevapla
 • Vatansever 7 ay önce Şikayet Et
  Meclisimize hainler girmesinde baraj ne olusa olsun fark etmez.
  Cevapla
 • Mert 7 ay önce Şikayet Et
  Mantıklı ne o öyle adını sanını duymadığımız partiler çöplüğü oluyor. %10 olsun hatta hdpde aşamasın . Ülkenin önüne engeller.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Ülkeleri tehdit etmeye başladılar
Çavuşoğlu'ndan son dakika AB açıklaması