Dışişleri'nden İngiltere'ye 'askeri üs' tepkisi

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Kıbrıs'taki İngiliz üslerinin statüsünün değiştirilmesine ilişkin yapılan anlaşmaya tepki gösterdi.

Dışişleri'nden İngiltere'ye 'askeri üs' tepkisi
Dışişleri'nden İngiltere'ye 'askeri üs' tepkisi
GİRİŞ 12.06.2020 07:09 GÜNCELLEME 12.06.2020 08:32
Bu Habere 30 Yorum Yapılmış

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy'un Kıbrıs'taki egemen İngiliz üslerine ilişkin düzenlemenin yürürlüğe girmesi hakkında soruya cevap verdi.

 

 

Aksoy Kıbrıs Türklerinin de vazgeçilmez hak ve çıkarlarının bulunduğunu belirterek, "Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) ile Birleşik Krallık arasında 2014 yılında imzalanan, Ada'daki Egemen İngiliz Üslerindeki taşınmazların mal sahiplerince kullanılmasına ilişkin düzenleme yürürlüğe girmiştir. Bu anlaşmanın imzalandığı dönemde de belirttiğimiz gibi, Üsler bölgesinde statünün değişmesi anlamına gelecek bu düzenlemenin içeriği hakkında garantör konumundaki Türkiye ve 1960 Antlaşmalarında imzası bulunan Kıbrıs Türk tarafıyla zamanlıca danışılmaması kabul edilemez bir durumdur.

"KKTC MAKAMLARININ BU KONUDAKİ AÇIKLAMALARINI DESTEKLİYORUZ"

 

 

Bu çerçevede, KKTC makamlarının bu konudaki açıklamalarını destekliyoruz. Bu bölgede sadece Kıbrıs Rumlarının değil, Kıbrıs Türklerinin de taşınmazları, vazgeçilmez hak ve çıkarları bulunmaktadır. Garantör konumundaki Birleşik Krallık, bu düzenlemenin uygulamaya geçmesiyle Kıbrıs Türklerini bir kez daha görmezden gelerek, Ada'daki taraflar arasındaki dengeye, siyasi eşitlik ilkesine ve dolayısıyla Kıbrıs meselesinin çözümüne yönelik çabalara zarar vermiştir" ifadelerini kullandı. 

YORUMLAR 30
 • Dadas 4 yıl önce Şikayet Et
  Kıbrıs'ta yunan ve ortaklarından bir hücum bekliyorum. Oldu bitti yapacaklar. Kıbrıs ilhak edilip vilayet yapılmalı.
  Cevapla
 • osman 4 yıl önce Şikayet Et
  FİLİSTİN DEVLETİNİ israil yapan bu ingiliz ler değilmi.ilk taniyan da AYASOFYA CAMİSİ ne karşı gelenler değilmi.burdan bakmak lazım
  Cevapla
 • vatanser 4 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye hata yaptı şimdiye kadar türkiye ye bağlanmalıydı gönderin 500 bin suriye li mülteciyi kıbrısa ordanda güney rum kesmine o zaman görelim
  Cevapla
 • Sel 4 yıl önce Şikayet Et
  Tipik ingiliz isine geldigi gibi yapar bunlar baskasini dusunmezler kendi cikarlari icin calisir.
  Cevapla
 • Hacivat 4 yıl önce Şikayet Et
  Kibrisa takviye asker gönderilmeli 50 bin civarinda seferberlik ilan edin gec olmadan
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Başkan Erdoğan G7 zirvesinde Biden ile görüştü! Dikkat çeken anlar
Orban: Polonya, Slovakya ve Romanya’da üç büyük askeri üs inşa edilecek