Koronayı gördüler tekrar 'dost! oldular!

Terör örgütü PKK/YPG operasyonları sebebiyle Türkiye’ye mesafe koyan AB ülkeleri, virüsle mücadeledeki aktif performans ve başarısı ile tıbbi yardımlarından dolayı daha önce rafa kaldırdığı Dostluk Grubunu Türkiye ile yeniden kurdu.

Koronayı gördüler tekrar 'dost! oldular!
Koronayı gördüler tekrar 'dost! oldular!
GİRİŞ 30.06.2020 06:27 GÜNCELLEME 30.06.2020 08:02
Bu Habere 69 Yorum Yapılmış

Türkiye’nin koronavirüsle mücadelesindeki başarı ve birçok ülkeye yaptığı tıbbî yardımlar, tüm dünya ülkeleri tarafından takdir toplarken Avrupa Birliği (AB) ilişkileri açısından da pozitif bir etki oluşturdu.

 

 

Avrupa Parlamentosu’nun (AP), Türkiye aleyhine terörle mücadele operasyonlarından dolayı aldığı kararlardan sonra faaliyetlerine son verilen AB-Türkiye Dostluk Grubu, yeniden kuruldu. Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Başkanı, AK Parti Kayseri Milletvekili Emrah Karayel, Türkiye’nin AB’ye katılım müzakere sürecine ivme kazandırmak için ilk defa 2009’da AP çatısı altında kurulan AP-Türkiye Dostları Grubu’nun 2017’ye kadar faaliyet gösterdiğini hatırlattı.

Karayel, tekrar kurulacak AB-Türkiye Dostluk Grubu sayesinde Türk ve Avrupa halkları arasında sosyal ve kültürel alışverişi teşvik edecek ortak projelerle bağların daha da kuvvetleneceğini belirtti. Karayel, grubun yabancı düşmanlığı ve İslamofobik eğilimlerle mücadelede önemli bir platform olacağını bildirdi.

 

 

Başkanlığını Polonyalı parlamenter Ryszard Czarnecki’nin yapacağı grup, AB nezdinde Türkiye lehine lobi faaliyetlerinde bulunacak.

"TÜRKİYE BÖLGESEL GÜÇ"

AK Parti Dış İlişkiler Başkanı Cevdet Yılmaz da pandemi sürecinde AB nezdinde pek çok görüşme yapıldığını, TBMM-AP Karma Parlamento Komisyonu toplantısında korona sonrası dönem, bölge ve dünyadaki gelişmelerle Türkiye-AB arasındaki ilişkilerin ele alındığını söyledi. Salgınla birlikte Türkiye’nin dünyadaki algısında ciddi değişiklik olduğuna dikkat çeken Yılmaz “Bunu açıkça görebiliyoruz. Türkiye’nin sağlık altyapısı ve vatandaşın hizmete ulaşımda sıkıntı yaşamamasını fark ettiler. Yapılan yardımlar da bunu destekledi” dedi.

AB’DE HAVA DEĞİŞİYOR

Cevdet Yılmaz, salgınla mücadelede Türkiye’nin gösterdiği başarının, AB ile ilişkiler açısından Türkiye lehine olumlu bir hava oluşturduğunu kaydetti. Pek çok ülkede ekonomi çarkları dururken Türkiye’nin üretimi sürdürmesinin pozitif bir algı oluşturduğunu ifade eden Yılmaz, bazı üretim zincirlerinin Türkiye’ye kaymasının da mümkün olabileceğini belirtti. Öte yandan, AP Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor da aynı toplantıda “Türkiye’nin bölgesel bir güç olduğu” tespitini yaptı.

YAZDIR
YORUMLAR 69
 • Erhan Bey 11 ay önce Şikayet Et
  İstemiyorum.Ab ye HAYIR.
  Cevapla
 • Malkoç 11 ay önce Şikayet Et
  Dost olmuşta yaptırımları kaldırsın antalya inim inim inliyor turist yok. Turistleri göndersinler önce ondan sonra değerlendiririz dostluklarını
  Cevapla
 • Gülcan 11 ay önce Şikayet Et
  Yerli turistlere biraktik antalya alanya side.bu sene tatil türkiye yerli vatandaşinin.
  Cevapla
 • Ertuğrul 11 ay önce Şikayet Et
  Bir müslüman aynı yılan deliğinden 2 sefer sokulmaz. Biz artık istemiyoruz bizim kriterlerimiz e onlar uyacak uymazlarsa naş naş
  Cevapla
 • Vatansever 11 ay önce Şikayet Et
  Hala bunlara inanan var mı acaba? Köprüyü geçene kadar...
  Cevapla
 • Fatih 11 ay önce Şikayet Et
  Aynen
  Cevapla
 • Hasan 11 ay önce Şikayet Et
  Fazla yüz vermemek lazım
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Beyaz Saray'dan açıklama: Erdoğan ile Biden anlaşmaya vardı
HDP İzmir il binasına yapılan saldırıya peş peşe tepkiler geldi