Erdoğan, Putin ve Ruhani'nin katıldığı Astana Zirvesi sona erdi

Türkiye-Rusya Federasyonu-İran Üçlü Videokonferans Zirvesi sonrası, devlet başkanları tarafından ortak açıklama yayımlandı. Açıklamaya göre Üçlü Zirve'de devlet başkanları Suriye sahasındaki mevcut durumu ele aldı, üçlü eş güdümü artırma yönündeki kararlılıklarını yineledi.

GİRİŞ 01.07.2020 14:26 GÜNCELLEME 01.07.2020 16:34
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin katıldığı "Türkiye-Rusya-İran Üçlü Zirvesi" saat 14.00'te başladı. 

ZİRVE SONRASI ORTAK AÇIKLAMA

Türkiye-Rusya Federasyonu-İran Üçlü Videokonferans Zirvesi sonrası, devlet başkanları tarafından ortak açıklama yayımlandı. Açıklamaya göre Üçlü Zirve'de devlet başkanları Suriye sahasındaki mevcut durumu ele aldı, üçlü eş güdümü artırma yönündeki kararlılıklarını yineledi. 

- Üçlü Zirve'de liderler, komşu ülkelerin milli güvenliğine halel getirecek ayrılıkçı gündemlere karşı durma kararlılığını da ifade etti.

- İGAB'daki durumun gözden geçirildiği Zirve'de, İdlib'le ilgili anlaşmaların hayata geçirilerek sahadaki sükuneti sağlamanın gerekliliği vurgulandı.

- Zirvede, Suriye'deki ihtilafın Suriyelilerin öncülüğünde, BM'nin kolaylaştırıcılığında, siyasi süreçle sona erdirilebileceğine dair inanç teyit edildi.

ERDOĞAN'DAN SİYASİ BİRLİK VURGUSU

Zirvenin açılış konuşmasını yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Suriye'nin siyasi birliğinin ve toprak bütünlüğünün muhafazası, sahada sükunetin tesis edilmesi ve ihtilafa kalıcı çözüm önceliğimizdir." vurgusu yaparak şunları söyledi;

 

 

"İran'daki elim kazada hayatını kaybedenler için başsağlığı diliyorum.Salgınla mücadelede dost ve kardeşlerimize de yardımda bulunduk.Vefat sayılarımızı 16'lara kadar indirmeyi başardık.Bu musibetten dünyamızın en kısa zamanda kurtulmasını ümit ediyoruz.

ASTANA ZİRVESİ

 

 

Türkiye olarak Suriyeli kardeşlerimizin yanında olduk, kucak açtık.Gerektiğinde fiili müdahalede bulunarak, bölücü emellerin ve insanı dramın önüne geçtik.Astana garantörleri olarak sergileyeceğimiz işbirliği bu ülkenin geleceğini de belirleyici olacaktır.Bugünkü toplantıyı bu ideal yolunda atılmış bir adım olarak görüyor ve katkılarınız için teşekkür ediyorum.

ZİRVE DAHA ÖNCE ERTELENMİŞTİ

Cumhurbaşkanı  Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ve İran Cumhurbaşkanı Ruhani, en son Ankara'daki toplantıda bir araya gelmişti. Geçtiğimiz eylül ayındaki toplantının ardından zirvenin Mart ayı başında Tahran'da yapılması planlanıyordu. Ancak salgın, zirvenin İran'da gerçekleşmesine imkan vermedi. Salgınla mücadele devam ettiği için video konferans seçeneği gündeme geldi.

KAYNAK: HABER7, AA
YAZDIR
YORUMLAR 11
 • selim 11 ay önce Şikayet Et
  suriye sorunu chp iktidara gelince çözülür türkiye suriyeden çekilir rejim ve rusya ulkeyi kontrol eder savaş da biter
  Cevapla
 • Arda 11 ay önce Şikayet Et
  Sonrada bütün teröristler suriye sınırımızda cirit atar ne güzel değil mi ?
  Cevapla
 • Gazi 11 ay önce Şikayet Et
  Bu görüşmelerle, en azından durumun daha kötüye gitmesi engellenebiliyorsa, iletişim yolları açık tutulabiliyorsa bu da bir başarıdır. İnşaallah Ülkemiz daha da güçlendiğinde, o zaman bu kadar toplantıya da ihtiyaç kalmayacak
  Cevapla
 • Yani 11 ay önce Şikayet Et
  Rusya çok mu güçsüz ki toplantıya katılıyor.......
  Cevapla
 • Afk 11 ay önce Şikayet Et
  Havanda su dövüyorlar Esat gitmeden hiç birşey düzelmez.
  Cevapla
 • Oguz 11 ay önce Şikayet Et
  Rus gavuruna güvenilmez Iran da Hain Ikiside Terörist kalleşlikte işbirligi yapiyor
  Cevapla
 • misafir 11 ay önce Şikayet Et
  demekki koskoca turk devleti senin kadar syiasi dusunceye sahib degildir .! oylemi !? o zaman buyur sen hal bakalim ne halt edeceksin .!
  Cevapla
 • suri 11 ay önce Şikayet Et
  suriyeden abdyi çıkarmak için ne gerekiyorsa yapmak lazım.
  Cevapla
 • Eldeventeri 11 ay önce Şikayet Et
  Keske cikmasaydi. Ruslar onlardan beter cikti. Acemler zaten hep haindi...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Erdoğan'dan sert tepki: Kafalarında hala o yasak var
Askerlerle ilgili yeni düzenleme Meclis'te kabul edildi