Alman siyasetçiden tarihi itiraf: Türkiye'ye karşı kullanıyorlar!

Almanya merkezli Güneydoğu Avrupa ve Kafkaslar Araştırma Merkezi (SOEK) Direktörü Dr. Christian Johannes Henrich, 1915 olaylarına ilişkin, "Konu, Ermeni diasporası ve bazı Batılı politikacılar tarafından Türkiye aleyhine öfke yaratmak için kullanılıyor. Batı ülkelerinde çeşitli insanlar tarafından beslenip büyütülen yapısal bir anti-İslami ırkçılık vardır." diye konuştu.

Alman siyasetçiden tarihi itiraf: Türkiye'ye karşı kullanıyorlar!
Alman siyasetçiden tarihi itiraf: Türkiye'ye karşı kullanıyorlar!
GİRİŞ 03.07.2020 06:38 GÜNCELLEME 03.07.2020 07:52
Bu Habere 19 Yorum Yapılmış

Henrich, New York merkezli Türk-Amerikan Güvenlik Vakfına (TASFO) verdiği mülakatta, "Ermeni sorunu" hakkında değerlendirmelerde bulundu. 

 

 

1915 olayları hakkında araştırmalar yapan Henrich, diğer ülkelerin hükümetleri ve parlamentolarının bu konudan uzak durması ve Türkiye ve Ermenistan'ın öncelikle bu ucu açık soruları koşulsuz ve açık bir şekilde bilim adamlarının desteğiyle tartışması gerektiğini vurguladı.

Henrich, "Konu, Ermeni diasporası ve bazı Batılı politikacılar tarafından Türkiye aleyhine öfke yaratmak için kullanılıyor. Batı ülkelerinde, çeşitli insanlar tarafından beslenip büyütülen yapısal bir anti-İslami ırkçılık vardır." diye konuştu.

 

 

"TÜRK DİASPORASI DÜZENLİ BİR YAPILANMA KURMALI"

Ermeni çetelerin 1915-1923 yıllarında Türklere ve Müslümanlara karşı katliam ve zulümlerine yönelik ciddi deliller olmasına rağmen Hristiyan dünyasının buna sessiz kaldığına işaret eden Henrich, "Eski Taşnak savaşçısı ve dönemin Ermenistan Başbakanı (Katchaznouni) Doğu Anadolu'daki Türklere, Kürtlere ve Araplara yönelik saldırıları doğrulamıştır. Bunlar, Rusya'ya olan kör güvene dayandırmaktadır." ifadesini kullandı.

Alman meclisinin 2016'da sözde "Ermeni Soykırımı"nı tanımak için harekete geçmesine de değinen Henrich, şunları kaydetti:

"Federal Mecliste tarihsel meselelerin çözülmesinin temelde yanlış olduğunu düşünüyorum. Özellikle iş farklı bir ülkeye gelince. Politikacılar bilim adamı değildir. Politikacılar gerçeği bulmaya değil, iktidarın güce dayalı politikasını sürdürmeye çalışırlar." 

Henrich, Almanya'daki Türk diasporasının da kendi içinde Ermeni iddialarına ilişkin düzenli bir yapılanma kurması gerektiğini vurguladı. 

TASFO'DAN 12 AYDA 12 RÖPORTAJ

Ermeni iddialarıyla mücadele için bir yol benimseyen TASFO, bu amaçla başlattığı "12 Ayda 12 Röportaj" projesi kapsamında, 1915 olaylarına ilişkin önemli araştırmalarla katkıda bulunan ünlü Batılı tarihçi, siyaset bilimci, akademisyen ve aydınlarla bir dizi röportajlar yapmaya başladı.

Daha önce İrlandalı Tarihçi Dr Patrick Walsh ile röportaj yapan TASFO, serinin ikinci röportajını da Alman siyaset bilimci Henrich ile gerçekleştirdi. 

ETİKETLER
ermeniler
YAZDIR
YORUMLAR 19
 • ismailbey 10 ay önce Şikayet Et
  1915 olaylarına ilişkin, "Konu, Ermeni diasporası ve bazı Batılı politikacılar tarafından Türkiye aleyhine öfke yaratmak için kullanılıyor. Batı ülkelerinde çeşitli insanlar tarafından beslenip büyütülen yapısal bir anti-İslami ırkçılık vardır. türk ve islam düşmanlığını türkiye düşmanlarınca çok kullanıldığı ancak hiç bir hkukuksal zeminde yeralamadı çünkü tarihi gerçekler bilinerek göz ardı edildi ve takiye yapıldı...ancak düşmanlarımız bunu sakız gibi çiğnedi sadece gazları çıktı ...
  Cevapla
 • Yusuf 10 ay önce Şikayet Et
  Kaç yildir bu ermeni soykirmi bati ülkelerden akiyor vallahi bunlar hepsi boş sozler şu ülkelerin gücü savaşda türkiye yetmiyor ona görede piskoloji savaşi yapiyorlar kendileride iyi biliyorlar.
  Cevapla
 • Uyarı 10 ay önce Şikayet Et
  Siyonist kuklası batı medyası Türkiye'ye karşı nefret içerikli kamuoyu yapmaya çalışıyor. Çünkü zamanı gelince Türkiye'ye savaş ilan edecekler, batı halkları da bu savaşı desteklesin istiyorlar. Acilen Nükleer Silahlara ihtiyacımız var.
  Cevapla
 • Vatandaş 10 ay önce Şikayet Et
  Zaten biliyoruz.Avtupada belli bir güruhun görevi batılılara Türkleri kötülemek..Maalesef avrupalılar fazla araştırmacı olmadığı için ,ayak üstü lobilerin avı oluyorlar. Bir de parayla satın alınmış akademisyen bozuntuları olunca gerçeği öğrenemiyorler.Oysaki Bu yazarın yaptığı gibi her insan doğruyu araştırmak ve gercekleri saklamamakla mukellefdir.
  Cevapla
 • Abdullah64 10 ay önce Şikayet Et
  Sorun şu, Türkler çok ve güçlü olduğu için topluluk olma ihtiyacı hissetmiyor. Ermeniler az ve zayıf olduğu için diasporaları da kuvvetli. Aslanlar tek yaşar, çakallar toplu.
  Cevapla
 • Yusuf 10 ay önce Şikayet Et
  Yaşasin sağol.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: BM'den Mescid-i Aksa için toplantı kararı!
İstanbul'da 'tavuklu keşkek' faciası: 2 kişi öldü, biri çocuk 2 kişi yoğun bakımda