ABD'den Türkiye ile ilgili skandal F-35 kararı!

Türk Hava Kuvvetlerine teslim edilmesi gereken 8 adet F-35 uçağı skandal bir kararla ABD Hava Kuvvetlerine devredildi.

ABD'den Türkiye ile ilgili skandal F-35 kararı!
ABD'den Türkiye ile ilgili skandal F-35 kararı!
GİRİŞ 21.07.2020 05:56 GÜNCELLEME 23.07.2020 10:33
Bu Habere 127 Yorum Yapılmış

Müşterek Taarruz Uçağı (JSF) Programı kapsamında Türk Hava Kuvvetleri için üretilen sekiz adet F-35A Lightning II uçağı, ABD Hava Kuvvetleri envanterine devredildi.

 

 

Geçtiğimiz günlerde ABD Senato komitesi, ABD Hava Kuvvetleri’ne, Türkiye için üretilen sekiz adet F-35A uçağını modifiye etme yetkisi vermişti. 

 

 

BOYAMALARI DEĞİŞTİRİLİP ABD HAVA KUVVETLERİNE VERİLDİ

Bu kapsamda Lockheed Martin tarafından Türk Hava Kuvvetleri için üretilen ancak S-400 tedariki bahanesiyle uygulanan ambargo sebebiyle Türkiye'ye gelemeyen ve 7. Ana Jet Üs Komutanlığı’na konuşlandırılamayan F-35A uçakları, boyamaları değiştirilerek ABD Hava Kuvvetleri envanterine alındı.

F-35 savaş uçağının ana yüklenicisi olan ABD'li Lockheed Martin şirketi, geçtiğimiz hafta tepki çekici bir karara imza atmış, F-35 savaş uçağı ile ilgili olarak açılan web sitesinde bulunan "Küresel Katılımcılar" listesinden Türkiye'nin adını silmişti.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK
YORUMLAR 127
 • HIDIR BUDUR 1 yıl önce Şikayet Et
  KONUNUN ÖZÜ : Güneydoğuda dahil bir Kürt devleti hayalinde olan ABD "Irak ve Suriye kuzeyindeki oluşumdan sonra" Türkiyeden Güneydoğuyu da koparma aşamasında sorun yaşamamak isteğinde! F-35 ile Teknolojik esaret altına alacağı Türkiye'nin ; "S-400 alarak kendilerine tehdit olmaması" için çabalar içinde. Birçok uydu ile bağlantılı uçacak F-35 uçakları İrana sorunsuz gider ama Yunanistan , Kıbrıs Irak ve Suriye gibi yerlerde "ABD'nin isteği dışında" milli amaçlarla da uçurulur diyen herkimse "YALAN SÖYLÜYORDUR" dersem ağır olur belkı ama çok safiyane düşünüyor diyeyim o zaman...!!
  Cevapla
 • şafak 1 yıl önce Şikayet Et
  daha iyi oldu 2 seneye kalmaz kendi uçağımızı sahalara dökeriz sıkıntı yok
  Cevapla
 • nimet 1 yıl önce Şikayet Et
  Demek ki Yerli Üretim boşuna değilmiş
  Cevapla
 • Çiçek 1 yıl önce Şikayet Et
  Hemen hesap sorulsun bu fazla uzadı biz kendi işimizi uçagımızı ALLAH IN İZNİYLE YAPARIZ İHA YAPTILAR ALLAH IN İZNİYLE İNŞALLAH UÇAKTA EN İYİSİNİ YAPARIZ BU 5 PARA SÖZÜ ETMEYEN GÜVEN VEREMEYEN ABD İLE İŞ YAPMAYIN
  Cevapla
 • irfan mutluer 1 yıl önce Şikayet Et
  amerikanın Türkiye hakkındaki en hayırlı kararı
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye'de ilk kez üretildi! Zeytinyağı ile eşdeğer
Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni doğal gaz müjdesi: Tüm raporlar bu istikamette