Çavuşoğlu'ndan Yunanistan'a sert uyarı

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu İsviçre'de yaptığı açıklamada Yunanistan'a uyarıda bulunarak "Oruç Reis gemimizi taciz gibi adımlar karşılığını alır" dedi.

GİRİŞ 14.08.2020 13:45 GÜNCELLEME 14.08.2020 14:09
Bu Habere 35 Yorum Yapılmış

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsviçre Dışişleri Bakanı Ignazio Cassis ile düzenlediği ortak basın toplantısında Doğu Akdeniz'deki gelişmelerle ilgili "AB'ye gönderdiğimiz mektupları da takdim ettim. Türkiye'nin tezleri ve son gelişmeler hakkında bilgiler mevcut. Libya'da kalıcı ateşkes için çaba sarf ediyoruz. Göç konularında daha samimi bir işbirliği yapmamız gerekiyor.Örneğin Libya'dan bize kaçak göçmen gelmiyor ama Avrupa'ya geliyor. Gelmemesi için Libya'nın kapasitesini güçlendirmesi için iki tane bot veriyoruz. Neden? Bu bir ortak bir sorun. Pandemiden sonra bu sorunla daha çok mücadele etmek zorunda olacağız.Ticaretin Lübnan'la devam etmesi gerekiyor. Tüm konularda işbirliğine hazırız." ifadelerini kullandı.SORUMLU TÜRKİYE DEĞİL YUNANİSTAN

Bakan Çavuşoğlu sözlerini şöyle sürdürdü;

 

 

SORU: Yunanistan ve Fransa ortak tatbikat başlattı. AB de toplanacak. Düşüncelerinizi alabilir miyim?

Maalesef gerginlik arttı, bunun sorumlusu Türkiye değildir, Yunanistan'dır. Biz sondaj faaliyetlerimizi başlatmak için 2018 yılına kadar sabırla bekledik. Hem Yunanistan hem Rum kesimi 2000'li yıllardan itibaren tek taraflı faaliyetleri başlattılar.

 

 

Sonuçta Türkiye, hem Kıbrıs Türk halkının hem de kendi haklarını korumak için adım atması gerekti ve attık. AB'nin ve bazı AB ülkelerinin özellikle AB dönem başkanı Almanya'nın ricası üzerine biz iyi niyet gösterisinde bulunduk. Faaliyetlerimizi geçici olarak durdurma konusunda ricaları olmuştu, Cumhurbaşkanımız da açıkladı. Fakat tam bu süreç içerisinde Yunanistan, Almanya'dan habersiz gitti Mısır'la anlaşma imzaladı. Tam böyle diplomaside neler yapabileceğimizi yaptığımız dönemde yaptı. Anlaşmanın içeriğinden bağımsız olarak bu ülkeler ve AB böyle bir çaba sarf ederken, biz zaten AB'yi uyarmıştık. Yunanistan'ın böyle bir adım atması kabul edilemez. Geldiğimiz noktada suçlanacak bir ülke varsa o da Yunanistan'dır.

SERT UYARI: BU İŞ BÖYLE İŞLEMEZ

Biz de Oruç Reis'i kendi kıta sahanlığımıza gönderdik, başkasının alanına değil. Yunanistan'ın da aklı selim davranması lazım. İki gün akşam yaptığı için Oruç Reis'i taciz etme girişimlerinde bulunmasın, bunun karşılığını alır. Ama Yunanistan "kuralları ben belirlerim, ondan sonra oturalım" diyorsa, bu böyle işlemez.

Burada çok komik şeyler var. Yunanistan'ın bu yaklaşımlardan vazgeçmesi lazım. Meis adası Kaş'a 2 kilometre uzaklıkta, Yunanistan ana karasına 580 kilometre uzaklıkta. Yunanistan bu adacık için 40 bin kilometre kare kıta sahanlığı istiyor. AB'nin de Yunanistan'ı şımartmak yerine, aklı selim düşünmeye davet etmesi gerekiyor.

Burada Fransa'nın özellikle gerginliği artırıcı adımlardan kaçınması gerekiyor. Kabadayılıkla bir yere varamazlar. AB'nin böyle güvenilir bir örgüt olarak diyaloğu desteklemesi gerekiyor.

"ÇİFTE STANDARTTAN KURTULDUĞUMUZ ZAMAN CEVABI VERMİŞ OLURUZ"

SORU: Ortadoğu'da askeri güç olacak mı Türkiye?

Türkiye hiçbir ülkenin toprağında gözü olmayan bir ülkedir. Türkiye gittiği her yerde adalet için çaba sarf eder. Suriye'de, Suriye'deki barış için, özellikle Suriye'deki göçmen ve 7 milyon içerideki insan için yaptığımız çabaları görmezden gelip "Türkiye Suriye'de" derseniz haksızlık olur. Terör örgütüne karşı teslim olmamızı beklerseniz o da yanlış, hayalci bir tutum olur.

Biz, bize yönelik tehdit olduğu zaman biz bununla mücadele ederiz. Suriye'de DEAŞ ile Türkiye mücadele ederken, 4 bine yakın DEAŞ'lıyı etkisiz hale getirirken, yabancı savaşçıları ülkelerine iade ederken Türkiye çok iyi, ama PKK ile mücadele yaparken Türkiye Suriye'de... Bu çifte standarttan kurtulduğumuz zaman cevabı vermiş oluruz.

Biz Libya'da kiminle çalışıyoruz? BM tarafından kabul edilen meşru hükümetle çalışıyoruz. Bugün Türkiye'nin desteği olmasaydı, bu savaş şehir içinde bir savaşa dönüşecekti ve 10 sene devam edebilirdi. Bugün Hafter bile ateşkes diyebiliyorsa, önceden demiyordu. Bu sahadaki dengenin sağlanmasındandır. Biz iki ülke arasındaki meşru anlaşmalar çerçevesinde Libya'ya eğitim, danışmanlık veriyoruz. Bizim oralarda gidip askeri konuşlandırma ve ülkeyi ele geçirme derdimiz yok. Buraların barışı hepimiz için önemlidir.

Siz Hafter'e destek veren Fransa başta olmak üzere, Mısır, BAE, hatta şimdi Moskova da destek veriyor. Bunlara niye destek veriyorsunuz diye sormak yerine, Türkiye'nin çabalarını görmezden gelip sorgularsanız haksızlık etmiş olursunuz.

Ayrıca her ülke kendi çıkarlarını, haklarını korumakla mükelleftir. Hükümetlerimiz olarak bizim de yapmaya çalıştığımız budur.

"KENDİ ÇIKARLARI UĞRUNA FİLİSTİN DAVASINA İHANET ETTİLER"

SORU: Dün ABD'li yetkililer tarafından İsrail ve BAE'den bildiri yayınlandı. Türkiye'nin değerlendirmesini alabilir miyiz?

Bu konuyu da kısaca değerlendirdik. Her şeyden önce bu anlaşmanın yanlış olup olmadığına bakmak için Filistin'in tepkisine bakmak lazım. Çok şiddetli şekilde karşı çıktı. Dolayısıyla bu anlaşmayı desteklemek mümkün değildir. Bu anlaşmanın amacı, bugün hepimizin ölü doğdu dediğimiz sözde yüzyıl anlaşmasını, ABD'nin öncülüğünde yapılmış bir anlaşmadır.

Bu anlaşma BAE'nin de üyesi olduğu Arap Ligi'nin ve barış planının ki İslam İşbirliği teşkilatı da bunu desteklemiştir. Tek taraflı ortadan kaldırılmasını amaçlıyor. Gerçekten baktığımız zaman Abu Dabi, tek taraflı bir şekilde bu Arap Barış İnstiyatifi'ni ortadan kaldırmaya çalışıyor. Zaten Abu Dabi yönetimi yıllardır Filistin yönetimini zayıflatmak için her türlü oyunu çevirdiler. Niye? İsrail'in işgal planına destek olmak için yapıyor.

Kendi çıkarları uğruna Filistin davasına ihanet ettiğini de açık şekilde söylüyoruz."

YORUMLAR 35
 • Şuhudi Çelik 1 ay önce Şikayet Et
  Çavuşoğlu has adam, millet olarak biz de has bir milletiz. Rte zaten belli kasımpaşalı. Beladan kaçarız lakin üstümüze gele gele, gelene de illa çok istiyorsa istediğini verir haddini bildiririz evelallah. Vatan için cesur olan idarecilerin ardında dimdik tastamam bir millet var. Din için vatan için şehit olmayı özleyen, isteyen Osmanlı torunları var. Yeterki şu zamanda olan idarecilerimiz gibi vatanını milletini devletini gerçekten düşünen samimi idarecilerimiz olsun. Bu millet Allah'ın izniyle arkanızda dır. Bunu bilin.
  Cevapla
 • Cemil can 1 ay önce Şikayet Et
  Libyadan ülkemize değil, avrupaya göç varsa biz ne diye önlemek için iki tane bot veiyoruz, avrupaya kim kaçarsa kaçsın, avrupalı alçakları bizmi düşüneceğiz yahu.
  Cevapla
 • Cemal 1 ay önce Şikayet Et
  Orda ince bir mesaj veriyor
  Cevapla
 • murat öztürk 1 ay önce Şikayet Et
  taktik konuşma avrupayı rahatsız etmek için daha çok izin verirler.
  Cevapla
 • Objektif 1 ay önce Şikayet Et
  O gemi oruc reise yaklasmaya adim attigi an vurmamiz lazim kararlilik dik durus budur iste..Gelip taciz edecek, bizde onlari taciz ettik odestik kovaladik bu mudur yani?
  Cevapla
 • Osmanlı Torunu 1 ay önce Şikayet Et
  İlk silahı kullanan savaşın sorumlusu olacaktır, bu sebeple Yunan kışkırtmasına gelerek silahı kullanan ilk taraf biz olursak, savaşın sorumlusu biz sayılırız, bu sebeple silah kullanmadan korkutmak gerekir, eğer Yunan bir delilik edip bize silahla saldırırsa, işte o zaman yandılar ki ne yandılar, Ege adaları ve Kıbrıs'ın tamamını almanın zamanı geldi
  Cevapla
 • futbolcu 1 ay önce Şikayet Et
  Hak veriyorum sana kardeş... Günlerdir her platformda uyarıldılar... en ufak yanlış hamlede vurun gitsin düşman gemilerini...
  Cevapla
 • Yiğido 1 ay önce Şikayet Et
  Ne yapak gardaş Vurak mı savaşlar sahada değil masada kazanılıyor artık sen çok eskide kalmışın
  Cevapla
 • Objektifmiş! 1 ay önce Şikayet Et
  Ne çok biliyorsunuz.bi konuda da yorum yapmayın.devletinize güvenin be.
  Cevapla
 • Serdar 1 ay önce Şikayet Et
  Vatanseverliginden süphem yok ama Konusmasini beceremiyor . Siradan bir Vatandas gibi konusuyor . Devlet dili böyle olmamali . Entellektüel Zeki olmali . Cümleleri dogru kurmali , SOrulari dogru sormali . Cavusoglunun konusma stili hic Hosuma gitmiyor . Zaten kendisinin en son yaptigi aciklamaya göre istifa etmesi gerekiyor .
  Cevapla
 • YÖRÜKOBALI 1 ay önce Şikayet Et
  Birader sen neyin peşindesin yani senin hoşuna gitmiyor diye en centilmen ve açık sözlü mertçe konşa bilen yabancı dili mükemmel olan bu değerli babayigidi görevde mı alsınlar yazacaksan mantıklı ve yerinde yazı gönderde bari bizler meşgul etme çok biliyorsan siyasete gir iç..şleri bakanı ol..
  Cevapla
 • Erzincanlı 1 ay önce Şikayet Et
  Avrupa konseyinde yıllarca miletvekiliği yapmış 7 dil bilen adam gibi adam neyi eleştiriyorsunuz en aç video suna bak Fransız milletvekiline verdiği cevabı izle
  Cevapla
 • Yavuz 1 ay önce Şikayet Et
  Sen o bilgi birikimine ulaş, muhataplarının yüzüne vura vura konuş ondan sonra eleştir. Vatandaş gibi konuşuyormuş, ne yapacaktı özü neyse öyle konuşuyor.
  Cevapla
 • Erdoğan 1 ay önce Şikayet Et
  Türkiye diplomasi deyip bekleyeceğine Yunana vursun arka çıkanları da görelim.Türkiye ABD den silah isteyen ülke değil artık herkes Delisine sahip çıkacak yoksa bir günde Yunana gireriz bir gün de ABD üslerini vurarız bizim sabrımızı kimse sınamasın yav Türkiyedeki ABD Üslerine askeriyle beraber el koyalım
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: Bakan Koca'dan yüz yüze eğitim ile ilgili net mesaj!
Kalın'dan Erdoğan ve Türkiye'yi hedef alan Pelosi'yi köşeye sıkıştıracak soru!