Çavuşoğlu'ndan İsveçli Bakan'a çok sert tepki!

İsveçli mevkidaşı Ann Linde ile ortak basın toplantısı düzenleyen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu mevkidaşına tepki göstererek "Diplomaside 'urge' kelimesini kullanmak tepeden bakmaktır. Bunu diyemezsiniz. Siz hangi yetkiyle Türkiye'nin Suriye'den çekilmesini istiyorsunuz. Neden PKK’ya YPG’ye destek veriyorsunuz?" diye konuştu.

GİRİŞ 13.10.2020 14:40 GÜNCELLEME 13.10.2020 15:21
Bu Habere 231 Yorum Yapılmış

Bakan Çavuşoğlu İsveçli mevkidaşı Ann Linde ile soruları yanıtladı.  Çavuşoğlu, İsveçli mevkidaşı ile yaptığı ortak basın toplantısında İsveç Dışişleri Bakanı'nın Türkiye'yi Suriye'den çıkmaya çağırmasına sert sözlerle tepki gösterdi.

Çavuşoğlu'nun konuşmasından satır başları şöyle;

Uluslararası toplumun ateşkes çağrılarını makul karşılıyoruz ama buna ilaveten Ermenistan'a da çekil çağrısı yapılırsa, o zaman uluslararası toplumun bu sorunu çözme arzusunu görebiliriz ancak bu çağrı yapılmıyor. Kırım, Ukrayna toprakları söz konusu olduğunda AGİT dahil hepimiz Rusya çekilsin diyoruz ancak aynı çağrıyı Karabağ söz konusu olduğunda yapmıyoruz. 

"HANGİ YETKİYLE BUNU SÖYLERSİNİZ?"

Mevkidaşımın kullandığı bir takım ifadeler var onlara da cevap vermek durumundayım. Örneğin Türkiye'yi Suriye'den çekilmesi için uyarıyoruz. Diplomaside 'urge' kelimesini kullanmak tepeden bakmak gibi bir yaklaşımdır doğru bir yaklaşım değildir o kelime yanlış. Call on diyebilirsiniz tamam. Siz kimden aldığını yetkiyle Türkiye'nin Suriye'den çıkmasını istiyoruz. Suriye, İsveç yönetimine veya AB'ye böyle bir yetki mi verdi? 

 

 

Biz Suriye'yi bölmek istemiyoruz ama siz PKK'ya destek olmak için çekil diyorsunuz. İdlib'den de çekilmemizi istiyor musunuz? İstemiyorsunuz çünkü 3 milyon mülteci gelecek çekilirsek. İnsani konularda duyarlılığını takdir ediyoruz. İnsani yardımda da öncü ülkelerden birisiniz ama teröristlerle Suriyeli kardeşlerimizi ayırt edelim.

İTİRAZIMIZ BU ÇİFTE STANDARTA

İkincisi siz diyorsunuz ki, Kıbrıs'ın egemenlik hakkı. Peki niye Kıbrıs Türkleri'nin haklarından niye bahsetmiyorsunuz? Hidrokarbon kaynakları üzerinde onların hakkı yok mu? Neden buna vurgu yapamıyorsunuz? Çünkü AB içinde dayanışma sergilemek istiyorsunuz. Ama yanlış işte dayanışma içinde olmak insani körleştirir. Yunanistan, sınırda ve Ege denizinde bu kadar mültecinin botlarını batırırken, niye onları eleştirmiyorsunuz? Bizim de samimi olarak itirazımız bu çifte standarta. Lütfen bunlardan kurtulun.

DİĞER KÜRTLERİ DE DİNLEYİN

Biz PYD/YPG/PKK hiç ayrım yapmıyoruz. Siz böyle görmek istiyoruz. Ofis açtırdınız, ofisin başına gelen adam kara para akladı. Bunlar terörist. Suriyeli diğer Kürtleri dinleyin. Avrupa'daki Suriyeli Kürtleri dinleyin. PKK dışında birçok Kürt dernek var. Onlarla sizleri buluşturabiliriz.

 

YORUMLAR 231
 • almanyadan 1 yıl önce Şikayet Et
  ben diyorumki , Ülkemize verilmiş en güzel yönetici..hamdolsun basimiz tavan yapti
  Cevapla
 • Ankara 1 yıl önce Şikayet Et
  İsveç, aldığı emri yerine getirmiş! Unuttuğu şey ise, laf attığı devlet tüm iblisleri karşısına alan, Allah(c.c)'ın kendilerinin yanında olduğu güçlü devlet Türkiye....
  Cevapla
 • Şahin 1 yıl önce Şikayet Et
  Ülkesini her şartta savunan, gerektiğinde ilgilisine hak ettiği cevabı yapıştıran, Türkiye'nin eski Türkiye olmadığını hatırlatan Bakan Çavuşoğlu ancak ve anca tebrik edilir.
  Cevapla
 • Fazıl 1 yıl önce Şikayet Et
  Sayın bakanım bu şeref yoksunları laftan anlamaz tokatı patlat gitsin arkandayız.
  Cevapla
 • Mustafa 1 yıl önce Şikayet Et
  Yanlışlık elim şikayet et kısmına değdi. Kusura bakmayin.....
  Cevapla
 • samet 1 yıl önce Şikayet Et
  Allah yar ve yardımcınız olsun
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kahraman şehit polis teröristi böyle öldürdü!
Dünyada yankı uyandırdı: Türkiye imkansızı başardı!