İran Büyükelçisi'nden Karabağ çıkışı: İslam toprağıdır ve işgal altındadır

Stratejik Düşünce Enstitüsü, Karabağ'da yaşanan son gelişmeleri ve İran'ın tutumunu ele aldı. Etkinlikte konuşan İran'ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Farazmand "Karabağ, İslam Toprağıdır ve İşgal Altındadır." dedi. Türkiye İran Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı ve Van Milletvekili Osman Nuri Gülaçar ise İran halkının Azerbaycan'a destek verdiğini fakat aynı desteğin resmi makamlardan gelmediğini söyledi.

İran Büyükelçisi'nden Karabağ çıkışı: İslam toprağıdır ve işgal altındadır
İran Büyükelçisi'nden Karabağ çıkışı: İslam toprağıdır ve işgal altındadır
GİRİŞ 16.10.2020 19:43 GÜNCELLEME 16.10.2020 20:06
Bu Habere 24 Yorum Yapılmış

İran'ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Farazmand, "Karabağ krizi, İran'ı da etkileyecek bir krizdir. Bu sebeple bölgede çatışma ve istikrarsızlık olmasını istemeyiz. Adil çözümler üzerinden bu sorunun çözülmesi için çaba gösterilmeli." dedi.

 

 

Stratejik Düşünce Enstitüsünde (SDE) "Azerbaycan-Ermenistan Çatışmasında İran'ın Tutumu ve Kafkasya Politikaları" başlıklı program düzenlendi. 

SDE Başkan Yardımcısı Alper Tan'ın oturum başkanlığındaki panele, İran'ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Farazmand, Türkiye İran Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı ve Van Milletvekili Osman Nuri Gülaçar, Stratejik Düşünce ve Araştırma Vakfı (SDAV) Başkanı Sinan Tavukcu ve SDE Başkan Vekili Tümgeneral Doç. Dr. Güray Alpar katıldı. 

 

 

Büyükelçi F panelde yaptığı konuşmada, Azerbaycan-Ermenistan çatışmasında İran'ın nasıl bir tavır içerisinde olduğunu aktarma imkanı verildiği için teşekkürlerini iletti.

Türk kamuoyunun, İran'ın Karabağ krizine ilişkin tutumuna gösterdiği hassasiyetten memnun olduklarını belirten Farazmand, bu durumun Türk kamuoyunda İran'ın ne kadar öneme sahip olduğunun bir göstergesi olduğunu kaydetti.

Farazmand, Karabağ krizinin yeniden ortaya çıkmasıyla Türk kamuoyunda duygusal bir ortam oluştuğunu ve bu sebeple bu süreçte, iki ülke ilişkilerinin mevcut duygusal ortamdan zarar görmesinden endişe ettiği için basın kuruluşlarından gelen talepleri reddettiğini aktardı.

Karabağ'ın en önemli toprak krizlerinden birisi olduğuna değinen Farazmand, Azerbaycan topraklarının yüzde 20'sinin işgal altında olduğunu ifade etti.

Birleşmiş Milletler'in (BM) Karabağ'ın işgaline ilişkin kararlar aldığına ve Karabağ’ın Azerbaycan toprağı olduğunun tescil edildiğine dikkati çeken Farazmand, şunları söyledi:

"Bölge ülkeleri, ABD ve AB'nin emellerine karşı iş birliği içinde olup direnç gösterirlerse başarılı olurlar. Minsk grubunun bu konuya bir çözüm üretememesinin bir sebebi de her üyesinin bu bölgede farklı çıkarının olmasıdır. Bu sebeple en ufak bir çözüm önerisinde dahi bulunamamışlardır. Çıkarları için iki tarafın çatışmasının devam etmesini arzu ediyorlar...Karabağ, İslam Toprağıdır ve İşgal Altındadır... Karabağ krizi, İran'ı da etkileyecek bir krizdir. Bu sebeple bölgede çatışma ve istikrarsızlık olmasını istemeyiz. Adil çözümler üzerinden bu sorunun çözülmesi için çaba gösterilmeli."

VAN MİLLETVEKİLİ OSMAN NURİ GÜLAÇARDAN İRAN RESMİ MAKAMLARINA AZERBAYCAN SİTEMİ

Etkinlikte konuşan Türkiye İran Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı ve Van Milletvekili Osman Nuri Gülaçar ise İran halkının Azerbaycan'a ciddi bir destek verdiğini fakat aynı desteğin resmi makamlardan gelmediğini ve İran'ın nötr davrandığını söyledi.

Ermenistan'ın Karabağ'da işgalci olduğunu hatırlatan Gülaçar, bu durumun Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde de kabul gördüğünü ve Azerbaycan'ın haklı duruşuna destek verildiğini aktardı.

Gülaçar, "İran sadece çatışmaya sükunet çağrısı yapıp arabuluculuk teklifi yapmakla yetindi. İran'ın Kafkasya politikasını, Türkiye'nin de makul bulacağı bir noktaya çekmesi bizim arzumuzdur. Aynı doğrultuda üretilecek politikalar bölge istikrarı için önemli." dedi.  

Stratejik Düşünce ve Araştırma Vakfı (SDAV) Başkanı Sinan Tavukcu değişen dünya düzenine dikkat çekti. "Yeni uluslararası sistemde sınır ülkelerin düşman değil dost olarak bellendiği bir sistem olması beklenmektedir" dedi, Türkiye, İran ve Azzerbaycan'ın kurucu aktörler olma özelliğine sahip olduklarını da belirtti.  Tavukcu, sözlerine şöyle devam etti;

"Etnik, mezhebi hassasiyeti öncelemeyen fakat adalet üzerine bölgesel, küresel barışı tesis etmek için ülkelerin irade birliğine ve karşılıklı güvenin sağlanmasına ihtiyaç vardır." 

Stratejik Düşünce Enstitüsü (SDE) Başkanvekili Tümgeneral (E) Doç.Dr. Güray Alpar "Tahran'ın Kafkasya Politikası" üzerine önemli değerlendirmelerde bulundu. Alpar, İran'ın Azerbaycan'ın yanında yer alması gerektiğini vurgulayarak, "Nüfuz alanında gördüğü ülkelerde istikrarsızlığı öncelemek yerine çevrenin huzur ve güvenliğine katkı sağlamak gerekir" dedi. 

YAZDIR
YORUMLAR 24
 • Yiğit T. 1 ay önce Şikayet Et
  Fars la Onlar. Şakamı yapiyonuz. Topraklarımızın yarısı zaten onlarda. (Azərbaycanın). Zaten Ermənistanın toprakları da bizim ruslar getirmişti onları. Bence Tarihimizde başımıza gelenlerin hepsi Çar Rusya'sının bizi ele geçirdiği için olmuş. Onun için şimdi devletimiz böyle küçük. Bir şiirimiz var bizim : Her Komşuda bir parçası Esir kalan Toprağına canım kurban AZERBAYCAN
  Cevapla
 • Hamdi 1 ay önce Şikayet Et
  İkiyüzlü İran, Azerbaycan'ı desteklesene.
  Cevapla
 • Trakyali amica 1 ay önce Şikayet Et
  Ulan göz Göre Göre silah ve muhimmat ve terorust gonderiyorsunuz ermenniye destek zorda kaldinizmi biz notr davraniyoruz turkiye de size notr davranirsa o zaman cok basiniz agiracak iki yuzlulugun iran modeli
  Cevapla
 • Trakyali amica 1 ay önce Şikayet Et
  Ulan göz Göre Göre silah ve muhimmat ve terorust gonderiyorsunuz ermenniye destek zorda kaldinizmi biz notr davraniyoruz turkiye de size notr davranirsa o zaman cok basiniz agiracak iki yuzlulugun iran modeli
  Cevapla
 • Ccc 1 ay önce Şikayet Et
  Yorumlar tam ABD hedeflerine hizmet ediyor . Vurun birbirinize dağılın küresel güçlere yem olun . Aliyev’in açıklamaları İranla bir sıkıntı yok diyor. bu nasıl bir ayrımcılık .ABD oyununa uyuma ey ümmet .ne İran ne irak ne diğerleri ile düşmanlık oyununa gelme
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Tedbirler genişliyor! Son dakika İstiklal Caddesi kararı
İlginç anlar! Kavgadan korkup dolaba böyle saklandılar