TBMM'de kritik korona aşısı kararı! Vatandaşa örnek olacak hamle

TBMM Başkanlık Divanı Kovid-19 tedbirlerini masaya yatırdı. Meclis’te tüm ikramlar kaldırılacak. Milletvekilleri özel bir organizasyona gerek kalmadan aşı olabilecek. Milletvekilleri grip ve zatürre aşılarını bulundukları yerlerin halk sağlığı merkezlerinde, Kovid-19 aşısını ise Türkiye’ye gelmesini takiben isterse Sağlık Bakanlığı koordinasyonunda yaptırabilecek.

GİRİŞ 03.12.2020 13:52 GÜNCELLEME 03.12.2020 14:17
Bu Habere 36 Yorum Yapılmış

TBMM’de Kovid-19 testi pozitif çıkan vekil sayısının 120’ye yaklaşması üzerine harekete geçen TBMM Başkanlık Divanı, Meclis’te uygulanan ve uygulanabilecek tedbirleri masaya yatırdı. Alınan karara göre; çay ocakları yeniden kapatılacak, tüm ikramlar kaldırılacak. Sadece milletvekilleri için iki lokanta açık tutulacak, tüm personelin yemeği paket servisle yapılacak. Milletvekilleri grip ve zatürre aşılarını bulundukları yerlerin halk sağlığı merkezlerinde, Kovid-19 aşısını ise Türkiye’ye gelmesini takiben isterse Sağlık Bakanlığı koordinasyonunda yaptırabilecek.

 

 

BRİFİNG VERİLDİ

TBMM Başkanı Mustafa Şentop başkanlığında tören salonunda gerçekleştirilen toplantıda, Meclis’teki Kovid-19 önlemleri ele alındı. TBMM’de Kovid-19’a karşı alınan önlemler hakkında brifing verilirken, Recep Akdağ başkanlığındaki Sağlık Komisyonu’nda tüm partilerden temsilcilerin katılımıyla oluşturulan heyetin mazırladığı 17 maddelik “Kovid-19 tedbirleri” metni de gündeme geldi. Şentop, önerilen tedbirlerin çoğunun zaten yürürlükte olduğunu, yeni önerilerin de en kısa zamanda uygulamaya sokulacağını kaydetti. Divan’da TBMM çalışma saatlerine ilişkin somut bir karar alınmazken, Genel Kurul’da 7 Aralık’ta başlayıp 18 Aralık’ta son erecek 2021 bütçesinin görüşmelerinin, sıkı tedbirler uygulanarak yürütülmesi benimsendi.

 

 

Şentop, oturma düzeni değiştirilen Genel Kurul’un sık sık havalandırıldığını, Meclis Hastanesi’nde test ünitelerinin kurulduğunu ve şüpheli vakalar için özel oda hazırlandığını söyledi.

PAKET YEMEK SERVİSİ

Toplantıda, kulislerdeki çay ocakları başta olmak üzere tüm ikramların kaldırılması kararlaştırıldı. Milletvekili üyeler ve bahçe lokantaları dışındaki lokantaların kapatılması ve isteyen milletvekilleri ile tüm personele paket yemek servisi yapılması benimsendi.

Meclis personelinin esnek çalışmaya geçtiğini ve bu süreçte servis imkanının çalışanlara sunulduğunu da anlatan Şentop, çalışma saatlarinin 10.00 ila 16.00’ya çekildiğini kaydetti. Şentop, TBMM’de ziyaretçi yasağının devam ettiğini belirtirken, milletvekillerinin bu kurala uyulmasında azami hassasiyet göstermesini istedi.

Toplantıda, divan üyelerince, grip, zatürre ve Kovid-19 aşıları gündeme getirildi. Milletvekillerinin altıda birinin koronvirüse yakalandığını, çalışmaların aksama riski olduğunu ifade eden üyeler, yurt dışından getirilecek Kovid-19 aşısının vekillere yapılıp yapılmayacağını sordular.

KORONAVİRÜS AŞISI

Divan üyelerine, grip ve zatürre aşılarının 60 yaş ve üzeri olanlara zaten yapıldığı, milletvekillerinin bulundukları yerlerdeki halk sağlığı merkezlerinde aşılarını yaptırabilecekleri ifade edildi. Kovid-19 aşısına ilişkin olarak ise koordinasyonun Sağlık Bakanlığı’nda olduğu, aşılar gelir gelmez öncelikli olarak sağlık çalışanları ve risk gruplarına vurulacağı belirtilerek, özel bir organizasyona gerek kalmadan isteyen milletvekilin aşı olabileceği belirtildi.

KAYNAK: MİLLİYET
ETİKETLER
Kovid 19
YAZDIR
YORUMLAR 36
 • Kudret yıldız 1 ay önce Şikayet Et
  Şu vekiller diyorum..550 vekil ne iş yapıyor acaba..halka ne faydaları var..kimin evine misafir olup kimin derdini dinlediler..hangi garibana yardım edip çare oldular..başkanlık sistemi var zaten Başkan ne diyorsa o oluyor..bukadar israf olmamalı..
  Cevapla
 • Burhan AYGEN 1 ay önce Şikayet Et
  Bende yerli ve güvenilir aşı hariç vurulmayı düşünmüyorum. Rabbim çaresiz durumlara düşürmesin. Mevlam yar ve yardımcımız olsun. Kafirler karşısında bizleri ezdirmesin...
  Cevapla
 • Bjk56 1 ay önce Şikayet Et
  O iki Türk kardeşlerimizin ürettiğini getirin başkada kimsenin aşısını istemiyoruz vurdurmayız zengine bu aşıyı garibana çin aşısı olmasın
  Cevapla
 • Dahi 1 ay önce Şikayet Et
  Milleti asagiliyorlar tedbirsiz diye .120 vekil yakalanmis.....saglik Bakanım bunlarada bir çıkış. Tedbirlere uysunlar
  Cevapla
 • mmt 1 ay önce Şikayet Et
  syn c.başkanımız yaptırıp örnek olmalı.güvem vermeli.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Hintli generalden Türkiye'ye karşı Ege Denizi'nde savaş gemisi tehdidi
Erdoğan'ın sözleri sonrası Türkiye'ye para akıyor! Yabancı yatırımcı harekete geçti