Zülfi Livaneli'den Başkanlık Sistemi'ne tam destek

Takvim Gazetesi Ankara Temsilcisi Zafer Şahin, Yazar Zülfü Livaneli'nin yıllar önce bir gazetede kaleme aldığı başkanlık sistemini öneren yazısını paylaştı.

Zülfi Livaneli'den Başkanlık Sistemi'ne tam destek
Zülfi Livaneli'den Başkanlık Sistemi'ne tam destek
GİRİŞ 27.01.2021 12:16 GÜNCELLEME 27.01.2021 12:21
Bu Habere 16 Yorum Yapılmış

Takvim Gazetesi Ankara Temsilcisi Zafer Şahin, twitter hesabından Yazar Zülfü Livaneli'nin yıllar önce kaleme aldığı köşe yazısını paylaştı. Şahin, Livaneli'nin başkanlık sistemini konu edindiği yazısını, "Zülfü Livaneli yıllar önce "Başkanlık şart" demiş! Çok da güzel yazmış. Parlamenter Sisteme dönüş tartışmaları konuşulurken okumakta fayda var." şeklinde yorumladı.

Livaneli'nin başkanlık sistemini önerdiği söz konusu yazısından öne çıkan bölümler ise şöyle:

"Rastlantı olmasa gerek; dün akşam bir dost toplantısındaydık ve son zamanlarda giderek daha çok tartışılmaya başlanan başkanlık sistemi konusu açıldı. Baktım ki hiç konuşmadıkları halde birçok kişinin aklından aynı şey geçiyor. Türkiye'nin içine düştüğü siyasi kilitlenmeleri ve birer 'siyaset ağa'sına benzemeye başlayan lider çekişmlerini aşabilmek için, başkanlık sistemi formülü ortaya atılıyor. İtiraf edeyim ki bu çözüm, uzun zamandır benim kafamı da meşgul etmekte."

'Düşünün; devlet başkanını parlamento değil, biz seçiyoruz'

"İçinde bulunduğumuz durum yerine iki turlu bir başkanlık sistemine geçtiğimizi düşünün: Devlet başkanını parlamento değil, biz seçiyoruz. Üç ya da dört yılda bir sandık başına gidiyor ve istediğimiz, güvendiğimiz kişiyi büyük sorumluluklar yükleyerek işbaşına getirityoruz. Bu seçim iki turlu olacağı için, yanlış yapma ihtimalimiz azalıyor ve adayları iyice kıyaslayarak karar veriyoruz. Şimdiki parti oyları gibi yüzde yirmilere, onlara bölünmüyoruz."

'Bu sistem bana bugünkünden çok daha iyi görünüyor'

"Yeni başkan, bize daha önce tanıttığı güçlü ve kaliteli kadroları, Meclis ve politika dışından uzman kişileri bakan olarak atıyor. Böyle bir sistem bana, bugünkünden çok daha doğru görünüyor. Ne dersiniz?"

 

YAZDIR
YORUMLAR 16
 • Malatyalı 8 ay önce Şikayet Et
  Sayın Zülfü bey çok önce Ülkenin siyasi çıkış yolunun başkalık sisteminde olduğunu gömüş ve bugünkü siyasilerimizinm hala güçlendirilmiş parlamenter sistemin peşine düşmeleri ve güçlendirilmiş parlementer nasıl bir şey açıklanılmışbir şeyde yok ,Tuturmuşlar güçlendirilmiş parlementer söylryip duruyorlar.
  Cevapla
 • SİVAS,LI 8 ay önce Şikayet Et
  peki şimdi sordunuzmu?sorun sarhoştum hatırlamıyom der.
  Cevapla
 • hacı emmi 8 ay önce Şikayet Et
  bunların talimattan haberi yok. başkanlık aynen öyle. adama sorumluluk yüklüyorsun yanlış yaparsa da bir daha iflah olmaz. parlementer sistem bir karmaşadır. sorumluluk yok. suçu birbiri uzerine at gitsin.
  Cevapla
 • ünal 8 ay önce Şikayet Et
  Sağcı başkan olursa olmaz,solcu olmasi gerekiyor..
  Cevapla
 • enes 8 ay önce Şikayet Et
  şimdi göstersen ben öyle demek istememiştim der emin olun
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Gözler Merkez Bankası'nda! Kararını bugün açıklayacak
Yolcu treni araç yüklü tıra çarptı! Feci kaza kamerada!