Erdoğan-Bahçeli görüşmesinde yeni anayasa ve reform konuşuldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile MHP lideri Bahçeli dün Beştepe'de bir araya geldi. Görüşmede yeni anayasa ve reform paketi konuşuldu, 50+1 ve ilk 4 maddenin aynı kalmasında mutabık kalındı.

GİRİŞ 05.02.2021 10:28 GÜNCELLEME 05.02.2021 11:34
Bu Habere 37 Yorum Yapılmış

Cumhur İttifakı ortakları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP lideri Devlet Bahçeli, dün bir saat süren anayasa zirvesinde bir araya geldi.

Edinilen bilgilere göre, Erdoğan ve Bahçeli’nin 2023 seçimlerine kadar tamamlanmayı planladıkları anayasa çalışmalarında ilk hedef olarak Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini güçlendirecek adımlar olacak. Görüşmede Türkiye’de darbeler sonrası yapılan anayasaların vesayet içerdiği belirtildi. 12 Eylül darbesinin ardından yapılan mevcut 1982 Anayasası’nda yapılan değişikliklerle bile vesayetten kurtulunamadığına dikkat çekildi. İki liderin Türkiye’nin vesayet anayasasından kurtulması konusunda görüş birliğine vardığı, muhalefetin ilk tepkilerinin de enine boyuna masaya yatırıldığı öğrenildi.

50 ARTI BİR DEĞİŞMEYECEK

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde cumhurbaşkanı seçilmek için 50 artı 1 şartı getirilmişti. İki liderin görüşmede 50 artı 1 şartının korunması yönünde fikir birliğine vardığı öğrenildi. Yeni anayasanın sisteme uygun olması gerektiğine dikkat çekildi. Anayasada yapılacak değişikliklerle sistemin daha rahat bir şekilde işleyeceği belirtildi. Anayasanın ilk 4 maddesinin değiştirilmeyeceğine de vurgu yapıldı.

REFORMLAR DA GÖRÜŞÜLDÜ

İki lider, anayasa çalışmalarının yanı sıra iç ve dış gelişmeleri de değerlendirdi. Görüşmede, yargı ve ekonomik alanda yapılacak reformlar da masaya yatırıldı. Erdoğan, reformlarda son gelinen noktayı Bahçeli ile paylaştı. Görüşmede, Boğaziçi Üniversitesi’nde yaşanan eylemler de gündeme geldi.

Öte yandan Anavatan Partisi de Erdoğan’ın yeni anayasa çağrısına destek verdiğini açıkladı.

Erdoğan, Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan’ı Cumhurbaşkanlığı Külliyesindekabul etti.Basına kapalı gerçekleştirilen kabul, 40 dakika sürdü.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK
YORUMLAR 37
 • mustafa 2 yıl önce Şikayet Et
  Burada yorum yapmaya gelmiş ipsiz sapsiz tecavuzcu natocu gladyocu yallamalar catlasanizda patlasanizda ulkeyi 2028 e kadar beraber yönetecekler insallah.
  Cevapla
 • i Aydın 2 yıl önce Şikayet Et
  bazı yorumlara bakıyorum da daha önce hiç gormedığim zillet ittifakı mensubu hainler buralar da türemiş hayırdır oğlum müslüman mahallesinde salyongoz satmaya mı geldiniz ? hadii naş başka kapıya.
  Cevapla
 • aaa 2 yıl önce Şikayet Et
  yazıklar olsun seni partinin başına getirene bahçeli, ne kasetin suçun var aceba da böyle kendini sattın. daha iki sene önce ip atıyordun sana zürriyetsiz diyen adama. söz konusu vatansa yalanının arkasına sığına sığına
  Cevapla
 • Yigit Inebolu'lu 2 yıl önce Şikayet Et
  hay agzina saglik
  Cevapla
 • Efe 2 yıl önce Şikayet Et
  Adam gibi adam mesele vatan millet olunca geri teferruattir ..sizin gibi hdpkk payandası olmuyorlar ..
  Cevapla
 • Malik 2 yıl önce Şikayet Et
  Niye sizinkiler terorist dedikleriyle iş birliği yapınca yazıklar olsun demiyorsun
  Cevapla
 • Şahmuz 2 yıl önce Şikayet Et
  Embesil Çoçukların baş boş kalmasını sonuçları dır. Aaa yı acil bir Şifahaneye teslim etmek lazım gelir.
  Cevapla
 • Can 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu peskövit te iktidar delisi olmuş, partisinin tüm değerlerini ayaklar altına aldı. yazıklar olsun sana.
  Cevapla
 • Sezai 2 yıl önce Şikayet Et
  Sen de ip lisin. Sahte milliyetçi lerden.
  Cevapla
 • Yakub 2 yıl önce Şikayet Et
  Selçuklu Osmanlı'da olduğu gibi İslam Anayasası istiyoruz. Reisim çok yaşa
  Cevapla
 • satılmış bahçeli 2 yıl önce Şikayet Et
  sayın bahçeli sen de adını değiştir. devlet satılmış yap.
  Cevapla
 • DİYAR-I BEKİR 2 yıl önce Şikayet Et
  SATILMIŞLARI BİLİYORUZ KİMLERDİR.amerikaya,emperyalizme haçlıya ğönüllü köle olmaya razı olanlardır. sen anlamışsen ne demek istediğimi,yunan katerinası,ermeni devşirmesi,yahudi bozmasını BİZ BİLİYORUZ ARAŞTIR KİMNİ SATILMIŞ OLDUĞU ORTAYA ÇIKIYOR.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İngiltere'den flaş Gazze kararı! İngiliz uçakları resmen Gazze'ye girdi!
Hamas, Demir Kubbe'yi çökertti! Tel Aviv'e peş peşe füzeler düştü! İsrail'den açıklama