AK Parti teklifi MHP'ye sunacak! İşte yeni seçim barajı

AK Parti'nin seçim ve siyasi partiler yasalarında yaptığı çalışmada son noktaya gelindi. Seçim barajının yüzde 7 önerilmesi kesinleşti. Sonradan kurulan parti gruplarına, Meclis yönetiminde ve komisyonlarda görev verilmeyecek. Grup kurmak, seçime katılma şartı olmaktan çıkarılacak.

AK Parti teklifi MHP'ye sunacak! İşte yeni seçim barajı
AK Parti teklifi MHP'ye sunacak! İşte yeni seçim barajı
GİRİŞ 12.02.2021 09:33 GÜNCELLEME 12.02.2021 11:09
Bu Habere 28 Yorum Yapılmış

AK Parti, cumhur ittifakı ortağı MHP’ye götüreceği seçim ve siyasi partiler değişikliklerinin çerçevesini netleştirdi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın önerileri dikkate alınarak hazırlanan taslak metin, yakında MHP’ye götürülecek. MHP ile yapılan görüşmelerden sonra son halini alacak. Daha önce seçenekli olan birçok başlık, son toplantıda netleştirildi. Çalışmanın başlıkları şöyle:

BARAJ NETLEŞTİ

- Teklife seçim barajının yüzde 7 olarak konulması kesinleşti. İttifak içi partilere ayrıca baraj getirilmesi önerisinden vazgeçildi. MHP’nin yüzde 7 barajına sıcak baktığı yorumları yapıldı.

- Çalışmada dar ya da daraltılmış bölge önerileri de ele alındı. Simülasyon yapıldı ve özellikle büyükşehirlerdeki seçim çevrelerinin daraltılması, her seçim bölgesinde en fazla 5-7 milletvekili olmasının önerilmesine karar verildi.

SONRADAN KURULAN PARTİLER

- Seçimlerden sonra partilerden istifa edenlerin kurduğu parti gruplarının, seçimlere katılma şartlarından biri olmasından vazgeçiliyor. Yani 20 milletvekiline sahip olmak, seçime katılma şartlarından biri olmayacak.

- Ayrıca sonradan kurulan partilere ilişkin sınırlamalar getiriliyor. Bu partilerin TBMM’nin yönetiminde, komisyonlarında ve diğer görevlerinde otomatik olarak görev almasının önü kapatılacak. TBMM Başkanvekili, idare amiri, katip üye ve komisyon üye sayıları, partilerin seçimden hemen sonraki milletvekili sayısına göre belirlenecek. Milletvekili sayısı değişse bile bu dağılım değişmeyecek.

MUHTARLIĞA AYRI SEÇİM

- Muhtarlık seçiminin, yerel seçimlerden 6 ay önce ya da sonra yapılması önerilecek. İlk seçimde hak kaybının doğmaması için bu düzenlemenin geçerli olmasından önce seçilen muhtarlar tek sefer, 5 yıl değil 5.5 yıl görev yapacak. Süreleri kısalmayacak, uzatılacak. Buna ilişkin düzenleme için anayasa değişikliği ve muhalefet desteği gerekecek.

HAZİNE YARDIMI ZORLAŞIYOR

- Siyasi partilerin Hazine yardımından yararlanması zorlaştırılacak. Hazine yardımı için bazı kriterler konulacak. Bu kriterlere uymadığı öne sürülen partilerin Hazine yardımı kesilecek. AK Parti ve MHP’de, HDP’ye verilen Hazine yardımıyla ilgili çeşitli görüşler dile getiriliyor.

SEÇİM KURULU BAŞKANLARI

- Yüksek Seçim Kurulu’nu (YSK) ilgilendiren önemli bir değişiklik de il ve ilçe seçim kurullarının başkanlıklarında yapılacak. Bu görevi, illerin en kıdemli hâkimi üstleniyor. Buna son veren bir düzenleme yapılacak. İl seçim kurullarının başkanlarını YSK seçecek.

KAYNAK: HÜRRİYET GAZETESİ / NURAY BABACAN
YORUMLAR 28
 • hasan 1 yıl önce Şikayet Et
  hazine yardımını tüm partilere verilmesin milletin parasını partilere verip har vurup harman savuruyorsunuz ahiretde bunun hesabını hiç biriniz veremezsiniz.
  Cevapla
 • Osman 1 yıl önce Şikayet Et
  Baraj dusmemeli aksine yükselmeli. Ittifaktaki partilerden baraj altinda kalan parti millet vekili cikartmamali. Istifa eden milletvekilinin vekililigi dusmeli onun yerine partinin yedek adayi milletvekilkigine getirilmeli. Kimse ali’ye veli’ye degil partiye oy veriyor.
  Cevapla
 • alp 1 yıl önce Şikayet Et
  Yanlış.. %10 korunmalı.
  Cevapla
 • Herkese parti 1 yıl önce Şikayet Et
  Seçim barajı düşmemeli aksine yukseltilmeli her önüne gelen parti kurup devletten destek alacak bu şekilde baraj %15 olmalı
  Cevapla
 • dervaz 1 yıl önce Şikayet Et
  ne düşürülmesi ne yepmaya çalışıyorsunuz iki baş yan yana gelince meclise girsin böyle saçmalık mı olur %10 aşağı olmamalı hdp baraj altı kalır bu ülke bunlardan kurtulur
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Altılı masanın yeni sistemine tepki yağıyor! 'Bu apaçık bir darbedir'
F-16’ları taklit eden İHA: Kamikaze Şimşek görücüye çıktı