Konsensus’tan çok konuşulacak anket!

Hürriyet Gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi, Konsensus’un şubat ayında yaptığı anketi köşesine taşıdı. Ankette katılımcılara, Yeni partilere ihtiyaç var mı, erken seçim olsun mu, yeni anayasaya ihtiyaç var mı gibi dikkat çeken sorular soruldu. Ortaya çıkan tablo ise dikkat çekici...

Konsensus’tan çok konuşulacak anket!
Konsensus’tan çok konuşulacak anket!
GİRİŞ 17.03.2021 13:55 GÜNCELLEME 17.03.2021 14:21
Bu Habere 52 Yorum Yapılmış

Abdülkadir Selvi'nin köşesinden ilgili kısım şöyle;

Murat Sarı’nın başkanı olduğu Konsensus’un şubat ayında yaptığı araştırma, siyasete ilişkin önemli ipuçları veriyor.

YENİ PARTİLERE İHTİYAÇ VAR MI?

Mustafa Sarıgül partisini kurdu. Muharrem İnce’nin partisi gün sayıyor. Ümit Özdağ ise yeni parti kurmak için yola çıktı. Peki yeni partilere ihtiyaç var mı? Ankete katılanların yüzde 86.7’si “Yeni bir partiye ihtiyaç yok” diyor. “Var” diyenlerin oranı ise yüzde 13.3. Yeni parti kuranların dikkatini çekmek istedim.
 

Türkiye’nin gündeminde ne mi var dersiniz? İşte son anket sonuçları


PARTİSİNİ DEĞİŞTİRİR Mİ?

Bizde parti tutmak, siyasi kimliğin bir parçası. O nedenle parti değiştirmeye pek sıcak bakmıyoruz. “Partimi değiştirip yeni partiye oy veririm” diyenlerin oranı yüzde 15.2 çıkıyor. Yüzde 54.4’ü ise “Yeni partilere oy vermem” diyor. Ama asıl bir veri var ki, yeni parti kuranların onları ikna etmesi gerekiyor: Yüzde 30.4’lük bir kesim ise “Belki veririm” safında.

ERKEN SEÇİM OLSUN MU?

Muhalefet zaman zaman erken seçimi gündeme getiriyor ama halkımız pek oralı değil. Ankete katılanların yüzde 62.2’si “Seçimler zamanında yapılsın” yanıtını verirken, erken seçimi isteyenlerin oranı yüzde 37.8’de kalmış.

SEÇİM BARAJINDA ŞAŞIRTICI SONUÇ

12 Eylül darbesinin ürünü olan yüzde 10 seçim barajının kaldırılmasını tartışıyoruz. Hem de 1983 seçimlerinden bu yana. Konsensus, halkımıza seçim barajını sormuş. Ama ankete katılanların yüzde 64.9’u, yüzde 10 seçim barajının korunmasını istiyor. AK Parti’de seçim barajının yüzde 7’ye indirilmesi eğilimi ağır basıyor ama anketten yüzde 5 çıkmış. “Yüzde 5 olsun” diyenler yüzde 16.1 olurken, “Yüzde 7 olsun” diyenler yüzde 6.6’da kalıyor.

Seçim barajının tamamen kaldırılmasını isteyenlerin oranı ise yüzde 8.3’e ulaşıyor.

YENİ ANAYASA

İktidar ve muhalefetin ayrı ayrı anayasa çalışmaları yaptığı bir dönemde anketten çıkan sonuç şaşırtıcı. Ankete katılanların yüzde 54.6’sı yeni anayasaya ihtiyaç olmadığı görüşünde. “Yeni anayasaya ihtiyaç var” diyenlerin oranı ise yüzde 45.4’te kalıyor.

EN ÖNEMLİ SORUN

Türkiye’nin çözülmesi istenen en önemli sorunu işsizlik ve hayat pahalılığı çıkıyor. Yüzde 58’le işsizlik ilk sırada gelirken, hayat pahalılığı yüzde 40’la ikinci sırada yer aldı. Onu yüzde 33’le eğitim takip etti.

HANGİ PARTİ ÇÖZER?

Ankete katılanlara aynı zamanda “Türkiye’nin en önemli sorununu hangi parti çözer” diye sorulmuş. İlk sırada AK Parti, ikinci sırada ise CHP geliyor. Ancak AK Parti’nin çözeceğine inananların oranı, “CHP çözer” diyenlerin oranından yüzde 22.8 daha fazla çıkıyor.

AK Parti diyenler yüzde 50.4 olurken, CHP diyenler yüzde 27.6 çıktı.

MUHALEFETİN KAYBETTİĞİ NOKTA

Zaten muhalefetin sorunu burada başlıyor. Sorunlara rağmen halkımız muhalefeti çözüm mercii olarak görmüyor. “Benim sorunumu CHP çözer” diye düşünmüyor. Muhalefetin bu sorunu aşması ve kitlelere umut vermesi gerekiyor.

İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ TABLOSU

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından İnsan Hakları Eylem Planı’nın açıklandığı bir dönemde Konsensus’un anketinden çıkan ifade özgürlüğüne ilişkin veriler dikkatimi çekti.

Ankete katılanların yüzde 65.6’sı ifade özgürlüğünün olmadığına, yüzde 34.4’ü ise olduğuna inanıyor.

DİN VE VİCDAN ÖZGÜRLÜĞÜ GÖSTERGESİ

Laiklik gerekçesiyle partilerin kapatıldığı, başörtüsü yasağının yaşandığı günlerin içinden çıkarak geldik. O nedenle Konsensus anketine katılanların din ve vicdan özgürlüğüne ilişkin verdiği yanıt beni şaşırttı. “Türkiye’de din ve vicdan özgürlüğü var mı” sorusuna “evet” diyenlerin oranı yüzde 58.6 olurken, “yok” diyenler ise yüzde 41.4’te kalmış. Demek ki din ve vicdan özgürlüğü konusunda daha almamız gereken mesafe var.

O TABLO BU MİLLETİ İFADE EDİYOR

AK Parti Gençlik Kolları Genel Başkanlığı görevini Eyyüp Kadir İnan’a devreden Ahmet Büyükgümüş, kongrede Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bir tablo hediye etti. O tabloda, bu milletin savaş meydanlarında açlık ve yoksulluk içinde kurduğu Cumhuriyet’in öyküsü yer alıyordu.

Hürriyet

YORUMLAR 52
 • Yerel adana 3 yıl önce Şikayet Et
  Adana yerel seçimlerde ittifak olmasın, akp kendi adaylarını çıkarmalıdır...
  Cevapla
 • Mülayim 3 yıl önce Şikayet Et
  Baraj olmasın daha demokratik olur, ama büyük partilerin işine gelmez, yüzde 1 bile mecliste temsil edilmeli....
  Cevapla
 • Gurbetci yunus 3 yıl önce Şikayet Et
  Arkadaslar baraj yukselsin filan diyorsunuzda... PKK sempatizanlari Apo kopeginin talimatiyla 5-7-10 cocuk yapiyorken, siz reisin 3 cocuk nasihatini bile yerine getiremiyorsunuz... Gelecek yillarda yuzde 15 barajida yetmez!!! Herkes iyi dusunsun...
  Cevapla
 • Sivaslı Temel 3 yıl önce Şikayet Et
  Önemli olan sayısal çokluğa değil; iman ve inançlı bir nesle sahip olmaktır.
  Cevapla
 • Sevim 3 yıl önce Şikayet Et
  Benim Bi yorumuma cevap yazmıştı birisi türkler çocuk yapmıyor ama onlar beş on tane yapıyorlarmış gelecek yirmil yıl sonra matamatik sel olarak onlar bizlerden çok olacaklar iş ve onlar söz sahibi olacaklar iş birseyler yazduydi şimdi sizin yorumu görünce hak verdim size
  Cevapla
 • Muammer 3 yıl önce Şikayet Et
  Hdp ye oy veren kürtle chp ye oy veren türk arasında hiçbir fark yok
  Cevapla
 • Bozkurt 3 yıl önce Şikayet Et
  Bu hesap Kürt kardeşlerimizi PKK kefesine koymak olur.chp ye oy veren Türkleri nedecez o zaman.
  Cevapla
 • hacı emmi 3 yıl önce Şikayet Et
  Erdoğan nefreti algısı ters tepiyor. mutlak yasa çıkmalı. bu sene sahillerde oteller dolup taşarsa chp tamamen biter. hani akparti gelince herkes çarşaflı olacaktı. eğlence merkezleri kapacaktı. heykeller yikilacakti. bu milleti ne kadar aşağıladınız eyyy chp .
  Cevapla
 • İyi yönünden bak 3 yıl önce Şikayet Et
  İyi. En azından 1. Sorundan terör çıkmış. Güzel.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakanlık paylaştı! MARLİN ilk kez kullanıldı
Başıboş köpek tehdidi... Dünya üçüncüsü Türkiye'nin mavi bayrakları elinden alınabilir!