Yüzde 7’de uzlaşma tamam! Seçim barajı düşüyor

Yüzde 10 olarak uygulanan seçim barajının yüzde 7’ye düşürülmesi yönünde ittifak ortaklarının prensipte son karara vardığı belirtiliyor.

Yüzde 7’de uzlaşma tamam! Seçim barajı düşüyor
Yüzde 7’de uzlaşma tamam! Seçim barajı düşüyor
GİRİŞ 30.03.2021 07:48 GÜNCELLEME 30.03.2021 07:52
Bu Habere 23 Yorum Yapılmış

Büyük kongrelerini tamamlayan Cumhur İttifakı ortakları AK Parti ve MHP, Siyasi Partiler Kanunu’ndaki değişiklikleri netleştirmeye başladı. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçilmesiyle birlikte Siyasi Partiler Kanunu üzerinde yapılan çalışmada son düzlüğe girildi. AK Parti’nin hazırladığı taslak metin önümüzdeki haftalarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulacak. Erdoğan’ın onayının ardından taslak metin MHP’ye götürülecek.
 

AK Parti'nin yeni anayasa için izleyeceği yol haritası


LİDERLER ONAYLAYACAK

Kanunla ilgili olarak MHP de kendi çalışmasını yapıyor. AK Parti metni MHP’ye teslim ettiğinde MHP de kendi metnini AK Parti’ye verecek. İki parti, metinleri inceledikten sonra metinler liderlerin onayına sunulacak. Liderlerin onayının ardından AK Parti ve MHP’den oluşan komisyon ortak metin üzerinde çalışmalara başlayacak. Oluşturulacak taslak metin TBMM’ye gönderilecek.

PRENSİPTE SON KARAR ÇIKTI

Gözler, ortak taslağa çevrilirken içeriğine ilişkin ilk uzlaşı bilgileri de geliyor. Halen yüzde 10 olarak uygulanan seçim barajının yüzde 7’ye düşürülmesi yönünde ittifak ortaklarının prensipte son karara vardığı öğrenildi. Taslak metinde daraltılmış bölge seçim sisteminin getirilmesi de gündemde. Daraltılmış bölge sisteminde, her il 5 milletvekili çıkaracak şekilde seçim çevrelerine ayrılıyor, ülke düzeyinde en az yüzde 5 oy alan partiler de aldıkları oya göre söz konusu vekillikleri paylaşıyor. MHP’nin daraltılmış bölgeye çok sıcak bakmadığı bu konunun liderler görüşmesinde karara bağlanılacağı öğrenildi.

Yenişafak

YAZDIR
YORUMLAR 23
 • A. Gönültaş 1 ay önce Şikayet Et
  Bu yasadaki temel amaç ufak partilerin ittifaklara girmesin ve baraj altında kalsınlar olabilir. iyi parti, deva partileri ve gelecek partisi tek başlarına girsinler ve baraj altında kalsınlar kısaca. İyi Partinin % 7 lik barajı aşıp aşamayacağını tam bilemiyorum 6-7 anketin ortalamalarına bakmak lazım.
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  MHP'NİN DARALTILMIŞ BÖLGEYİ KABUL ETMESİ GEREKİR EĞER BU ÜLKEYİ SEVİYORSA mhp asla daraltılmış bölgeye itiraz etmemeli turkiye düşmanlarının ekmeğine yağ surmemeli
  Cevapla
 • Mehmet 1 ay önce Şikayet Et
  Belediye başkanlığı seçimleride Mart deyil haziranda yapılsın.adamlar büyükşehirleri sırf patates soğan fiyatlarıyla oynayarak seçimleri kazandılar. Buna yol vermeyelim
  Cevapla
 • CANIM TÜRKİYEM 1 ay önce Şikayet Et
  Seçim barajı %10 olarak kalmalı,zira önüne gelen siyasi parti kuruyor,dünyada Türkiyedeki gibi bukadar çok siyasi partilerin olduğu bir devlet göremezsiniz.
  Cevapla
 • sinan 1 ay önce Şikayet Et
  ne alaka yani, önüne gelenin kurduğu parti % 10 u geçiyor mu, % 5 olmalı, o zaman hdp nin oyu 5-6 olacaktır.
  Cevapla
 • balıkçı 1 ay önce Şikayet Et
  dar bölge sistemi bu işin adil çözümü,bölgede milletvekili çıkartamayan parti,genel yüzde sayesinde,milletvekili çıkartıyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Liste açıklandı! İstanbul'da ilçe ilçe pazar yerleri
Rusya'dan Kızıl Meydan'da gövde gösterisi! Dünyaya gözdağı...