AYM, HDP'nin kapatılma iddianamesini usûl eksikliklerinin giderilmesi için reddetti

AYM raportörünün HDP raporu tamamlandı. Usul eksikliklerinin giderilmesi için iddianamenin iadesi istendi. Rapor AYM üyelerine dağıtıldı.

AYM, HDP'nin kapatılma iddianamesini usûl eksikliklerinin giderilmesi için reddetti
AYM, HDP'nin kapatılma iddianamesini usûl eksikliklerinin giderilmesi için reddetti
GİRİŞ 30.03.2021 17:01 GÜNCELLEME 31.03.2021 11:55
Bu Habere 14 Yorum Yapılmış

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın HDP'ye kapatma talep edilen iddianamesini inceleyen Anayasa Mahkemesi raportörü, ilk incelemeye ilişkin raporunu tamamlayarak AYM heyetine sundu. Raportör usuli eksikliklerin giderilmesi için iddianamenin iadesini istedi.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, HDP'nin kapatılması için Anayasa Mahkemesi'ne hazırlanan iddianameyi sunmuştu. İddianamede, "HDP üyelerinin beyan ve eylemleriyle devletin milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmayı, ortadan kaldırmayı amaçladıkları" belirtilmişti.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın HDP'nin kapatılması istemiyle hazırladığı iddianame Anayasa Mahkemesi raportörü tarafından iade edildi.

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

İddianamenin kabul edilmesi halinde HDP, ön savunmasını verilen sürede AYM'ye gönderecek. Parti ön savunmaya ilişkin sürenin uzatılması için Yüksek Mahkemeye başvuruda bulunabilecek. Ek süre talebini AYM karara bağlayacak.

Parti tarafından ön savunmanın verilmesinin ardından Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin esas hakkındakini görüşünü sunacak.

GÖRÜŞ HDP'YE GÖNDERİLECEK

Bu görüş de HDP'ye gönderilecek. Daha sonra Anayasa Mahkemesince belirlenecek tarihlerde Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Şahin sözlü açıklama, HDP yetkilileri de sözlü savunma yapacak.

Bütün sürecin ardından davaya ilişkin bilgi, belgeleri toplayacak raportör esas hakkındaki raporunu hazırlayacak. Bu işlemler sürerken, gerek Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı gerekse davalı HDP ek delil veya yazılı ek savunma verebilecek.

Raporun AYM üyelerine dağıtılmasının ardından Başkan Zühtü Arslan toplantı için bir gün belirleyecek. Üyeler belirlenen günde bir araya gelerek kapatma istemini esastan görüşmeye başlayacak.

15 KİŞİLİK HEYET KARARA BAĞLAYACAK

HDP hakkındaki kapatma davasını 15 kişiden oluşan Anayasa Mahkemesi heyeti karara bağlayacak. Anayasa'nın 69. maddesinde sayılan hallerden ötürü partinin kapatılmasına veya dava konusu fiillerin ağırlığına göre devlet yardımından kısmen ya da tamamen yoksun bırakılmasına, toplantıya katılan üyelerin 3'te 2 oy çokluğuyla yani 15 üyenin 10'unun oyuyla karar verilebilecek.

KARAR RESMİ GAZETE'DEN YAYIMLANACAK

Siyasi parti kapatma davası sonucunda verilen karar, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı ile ilgili siyasi partiye tebliğ edilecek ve Resmi Gazete'de yayımlanacak.

Anayasa Mahkemesinin, siyasi yasak istenen partililerin beyan ve eylemleriyle partinin kapatılmasına neden olduğunu belirlemesi halinde, bu kişiler kesin kararın Resmi Gazete'de gerekçeli olarak yayımlanmasından başlayarak 5 yıl süreyle bir başka partinin kurucusu, üyesi, yöneticisi ve deneticisi olamayacak.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 14
 • Ahmet 3 yıl önce Şikayet Et
  Ne evirip çeviriyorsun her şey apaçık ortada
  Cevapla
 • CESUR YÜREK 3 yıl önce Şikayet Et
  Lafontenden masallar...usul eksikliği,yok şu eksikliği vs.vs....gırtlağına kadar teröre bulaşmış bir sözde partiyi kapatamıyorsan BANA HUKUKTAN BAHSETME...
  Cevapla
 • cevdet 3 yıl önce Şikayet Et
  Bırakın bu işleri kapatın gitsin
  Cevapla
 • Kizgin takipci 3 yıl önce Şikayet Et
  Koskoca yargitay cumhuriyet savvisi hala usulune gore dava acamiyorsa yaziklar olsun. Danisikli dogus bunlar.
  Cevapla
 • Belcikadan 3 yıl önce Şikayet Et
  Sanki bu yargida fotuculer halen var gibi geliyor
  Cevapla
 • ŞÜKRÜ 3 yıl önce Şikayet Et
  kesinlikle
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Buket Özgünlü'nün duruşmasında muhabire çirkin tehdit: Bunu geçen dövdük, akıllanmadı
AK Parti Sözcüsü Çelik'ten önemli açıklamalar