TBMM Başkanı Şentop: Ülkemiz ve siyasetimiz önemli bir değerini, simge bir ismini kaybetti

TBMM Başkanı Şentop, Yıldırım Akbulut için düzenlenen cenaze töreninde, "Ülkemiz ve siyasetimiz önemli bir değerini, simge bir ismini kaybetti" dedi.

TBMM Başkanı Şentop: Ülkemiz ve siyasetimiz önemli bir değerini, simge bir ismini kaybetti
TBMM Başkanı Şentop: Ülkemiz ve siyasetimiz önemli bir değerini, simge bir ismini kaybetti
GİRİŞ 15.04.2021 16:06 GÜNCELLEME 15.04.2021 16:06

Eski TBMM Başkanı ve Başbakan, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Üyesi Yıldırım Akbulut için Meclis'te cenaze töreni düzenlendi.

TBMM Şeref Kapısı merdivenleri önündeki törende konuşan TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Akbulut'un, uzun devlet ve siyaset hayatında, birçok önemli ve en üst düzeyde görevler ifa ettiğini, ülkeye değerli hizmetlerde bulunduğunu söyleyerek kendisine Allah'tan rahmet diledi. Ölümün, hayatı anlamlı kılan, acı ama kaçınılmaz bir gerçek olduğunu söyleyen Meclis Başkanı Şentop, "Ölüm, baki hayat yolculuğumuzda bir dönemin sona ermesidir ama yeni bir dönemin, yeni bir hayat safhasının başlangıcıdır." dedi.

Şentop, "Ebedi hayatın başlangıcında, geride hoş bir sada, devletine milletine hizmetle dolu bir ömür bırakarak hayırlarla yad edilerek yolculuğa çıkanlara ne mutlu." ifadesini kullanarak, Akbulut'un ebedi hayat yolculuğuna güzel bir şekilde çıkan seçkin ve müstesna insanlardan olduğunu kaydetti.

Akbulut'un Erzincan'da avukatlık yaptığı dönemde Adalet Partisi ile başlayan siyasi yolculuğunun, 1980 askeri darbesinin ardından kurulan ve kurucuları arasında bulunduğu Anavatan Partisinde uzun yıllar devam ettiğini söyleyen  Şentop, siyasette sivilleşme çabalarının yaşandığı o yıllarda Turgut Özal'ın en yakın yol arkadaşları arasında yer alan Yıldırım Akbulut'un her siyasiye nasip olmayacak büyük ve önemli görevlerde bulunduğunu anımsattı.

Parti genel başkanlığı, milletvekilliği, İçişleri Bakanlığı, Başbakanlık ve TBMM Başkanlığı görevlerinde, ülkeye ve millete hizmet eden Akbulut'un, ömrünün son zamanlarında dahi hizmetten geri durmadığını, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu'nda ülkesi ve milleti için çalışmaya devam ettiğini belirten Meclis Başkanı Şentop, “Siyasetin zorlu çarkları arasında mütevazı, dürüst, sükunet içinde ve nezaketli kişiliğinden bir şey kaybetmeden ayakta kalabilmeyi başaran ve ömrü boyunca bundan taviz vermeyen Akbulut hafızalarda ve hatıralarda böyle yaşamaya devam edecek” dedi.

TBMM Bakanı Şentop sözlerini şöyle tamamladı:

"Başbakanlığı sırasında Birinci Körfez Savaşı olarak bilinen ABD'nin Irak'a müdahalesine ülkemizin katılmaması yönünde sergilediği kararlı tutum devlet ve siyaset adamlığı açısından çok kritik bir hamledir. Ayasofya'nın açılışına dünya gözüyle şahit olması ise çok önemli hadise, müstesna bir mazhariyettir. Zira Ayasofya'nın Hünkar Kasrı uzun yıllar sonra, merhum Akbulut'un Başbakanlığı döneminde, kalıcı olarak ibadete açılmıştır. Samimiyeti, dürüstlüğü ve tevazusu ile bilinen merhum Yıldırım Akbulut halkın içinden bir devlet adamıydı. Ülkemiz ve siyasetimiz önemli bir değerini, kendine mahsus bir tarz-ı siyaset erbabını, simge bir ismini kaybetti. Cenabıhak rahmet ve mağfiret eylesin. Aile fertlerinin, sevenlerinin ve milletimizin başı sağ olsun." 

Saygı duruşunda bulunulması ve Akbulut için dua edilmesinin ardından Akbulut'un Türk bayrağına sarılı naaşı, askerlerin omzunda top arabasına taşındı. Askerler tarafından top arabasından cenaze aracına alınan Akbulut'un naaşı, Ahmet Hamdi Akseki Camisi'nde öğle namazını müteakip kılınan cenaze namazının ardından Devlet Mezarlığı'na defnedildi.

TBMM’deki cenazeye Meclis Başkanı Şentop’un dışında Fuat Oktay, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, eski TBMM başkanları Cemil Çiçek, Köksal Toptan ve Bülent Arınç, AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, TBMM Başkanlık Divanı üyeleri, bazı eski bakanlar, milletvekilleri, yabancı misyon temsilcileri ile Meclis personeli katıldı.

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
CHP'de 'Parti Meclisi' için kılıçlar çekildi: İmamoğlu-Özel krizi adım adım yaklaşıyor
MSB'den Türk ordusunu hedef alan Yunan bakana sert tepki