AYM'den son dakika HDP kararı

Gelen son dakika haberine göre, Anayasa Mahkemesi HDP'nin kapatılmasına ilişkin iddianameyi Yargıtay Başsavcılığı'na iade etti.

AYM'den son dakika HDP kararı
AYM'den son dakika HDP kararı
GİRİŞ 15.04.2021 17:02 GÜNCELLEME 15.04.2021 17:32
Bu Habere 87 Yorum Yapılmış

Anayasa Mahkemesi, HDP'nin temelli kapatılmasına karar verilmesi talebiyle düzenlenen iddianamenin, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına iadesine oybirliğiyle karar verdi. AYM Genel Kurulunca 31 Mart'ta eksiklik tespit edildiği gerekçesiyle iade edilmesine karar verilen iddianame, bugün Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına gönderildi.

KARARIN GEREKÇESİ DE İLETİLDİ

İddianameyle birlikte, iadeye ilişkin kararın gerekçesi de başsavcılığa iletildi. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, AYM'nin belirlediği eksikleri tamamladıktan sonra iddianameyi tekrar Yüksek Mahkeme'ye gönderebilecek.

İLK İNCELEME YAPILACAK

İddianamenin Yüksek Mahkeme'ye ulaşmasının ardından yeniden raportör görevlendirilecek ve AYM Genel Kurulu belirlenecek bir günde ilk incelemeyi yapacak.

"TEMELLİ KAPATILMASI HUKUKSAL BİR ZORUNLULUK"

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın hazırladığı iddianamede, HDP'nin devletin bölünmez bütünlüğüne aykırı eylemlerin odağı haline geldiği belirtilmişti. İddianamede, Türkiye'nin bölünmez bütünlüğü, toplumun huzur ve güveni için HDP'nin temelli kapatılmasının hukuksal zorunluluk olduğu kaydedilmişti.

ETİKETLER
SON DAKİKA
YAZDIR
YORUMLAR 87
 • Mesut Kahraman 9 ay önce Şikayet Et
  Aga hemşerim bahçelinin dediği gibi çözüm yerine problem olan bu mahkemeleri kapatın.
  Cevapla
 • Vatandaş 9 ay önce Şikayet Et
  Parti yöneticilerine baksalar gerçeği görecekler. Ama Aym görmüyor. Ülke adına üzücü. Daha ne delil bekleniyor? Kayyum atanan belediyeler ortada. Teröre verdikleri destek ortada.
  Cevapla
 • Metin 9 ay önce Şikayet Et
  Resmi gazetede bir yayın HDP kapatıldı diye bitti. Karşı geleni at iceriye olsun bitsin.
  Cevapla
 • yuh artık 9 ay önce Şikayet Et
  Arkadaş, anayasaya göre terörü övmek, teröre destek vermek, teröre militan kazandırmak, devlet imkanlarını teröristlerin hizmetine sunmak suç değil mi, AYar etMen milleti.
  Cevapla
 • bu ne lannn 9 ay önce Şikayet Et
  40 küsur senedir terörün neden bitmediği her geçen gün daha net anlaşılıyor, emeksiz emiral'ler pkk sınırımızda devlet kursun diyor, mahkemeler desen böyle...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İslam Memiş'ten şaşırtan yeni yatırım: Bitcoin aldığını duyurdu
Rusya-Ukrayna krizinde son dakika gelişmesi: Erdoğan'ın planına destek artıyor