Hulki Cevizoğlu'ndan CHP'ye: Bıdı bıdı konuşacaklarına...

Katıldığı canlı yayında "Kanal İstanbul" çıkışı ile gündeme oturan Gazeteci Hulki Cevizoğlu, çok konuşulan sözlerine ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Hulki Cevizoğlu'ndan CHP'ye: Bıdı bıdı konuşacaklarına...
Hulki Cevizoğlu'ndan CHP'ye: Bıdı bıdı konuşacaklarına...
GİRİŞ 21.04.2021 10:25 GÜNCELLEME 21.04.2021 10:30
Bu Habere 16 Yorum Yapılmış

Gazeteci Hulki Cevizoğlu'nun CNN Türk'te katıldığı "Akıl Çemberi" adlı programda dile getirdiği, "Ben Kanal İstanbul'a evet diyen bir Atatürkçüyüm. Bunu benim gibi birisinin söylemesi çok önemli. Kanal İstanbul tartışmasını başka noktalara getirerek, arkalarına Atatürkçüleri alarak muhalefet yapma döneminin bitmesi gerekiyor" şeklindeki sözleri sosyal medyada gündem oldu.

Cevizoğlu'nun açıklamaları toplumun çoğu kesiminden olumlu mesajlar alsa da bazı muhalifler tarafından eleştiri oklarının hedefi oldu.

Gazeteci Hulki Cevizoğlu, gündem olan değerlendirmelerine ilişkin Independent Türkçe'ye açıklamalarda bulundu.

"KAFALARINDA BİR ATARÜK ŞABLONU VAR YIKMAK İSTEMİYORLAR"

Cevizoğlu, açıklamalarına yönelik olarak kendisini "Atatürkçü" olarak nitelendiren çevrelerden gelen eleştirilere tepki gösterdi. 

Atatürkçü geçinenlerin bir kısmının "Büyük Önder'in" Montrö konusundaki sözlerini anlamadıklarını söyleyen Cevizoğlu, "Benim Atatürk ile ilgili yazdığım kitapları alanların bile benim kitaplarımı okumadığına tanık oluyorum bugünkü tartışmalarda" dedi.

"Neler var onun içinde?" diyen Cevizoğlu, "Atatürk'ün ne sözleri var okusalardı ona göre tepki gösterirlerdi. Hepsi kaynaklı, dipnotlu. Tam bir akademik çalışma ve anlaşılır düzeyde. Ama okumamışlar Atatürk'ü. Kafalarında bazılarının bir Atatürk şablonu var. Onu yıkmak istemiyorlar. Kimse de o şablonu yıkmak istemiyor. Ama Atatürk diyor ki: 'Gerçekleri söylemekten korkmayacaksın.'  Gerçekleri söyleyeceksek o zaman okumamız gerekiyor" diye konuştu. 

"BOĞAZLAR KONUSUYLA KANAL İSTANBUL'UN NE ALAKASI VAR"

"Neymiş gerçekler? Özellikle Atatürk, Boğazlar konusuna nasıl bakmış, ne demiş?" sorularını yönelten Cevizoğlu, "Ona bakmak gerekiyor" ifadelerini kullandı. 

Cevizoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

Peki Boğazlar konusuyla Kanal İstanbul'un ne alakası var? Herkes, 'şöyle olacak böyle olacak' diye konuşuyor. Peki bunlar varsayımdan öteye gidiyor mu? Belge mi bunlar yorum mu? Yorum. Mesela Montrö sözleşmesi kanal açamazsın, geçiş yapamazsın diyor mu? Yok. Okudum bir daha okudum. Böyle bir şey yok. Fark etmemişler. Geçen hafta CNN'de 'Anadolu Yakası'nda da kanal açılsın' dedim.

"O ZAMAN DEDİĞİMİN DE BUGÜN DEDİĞİMİNDE ARKASINDAYIM"

Cevizoğlu, bu sözlerinin ardından hem son hem de 30 Aralık 2019'daki açıklamasına dair şunları kaydetti:

Benim söylediğim şu: Türkiye eğer egemen bir devlet ise kimseden emir almadan istediğini, dediğini yapabilmesi lazım. Sen eskiden korkunç bir projedir diyordun diyorlar. Doğru. O zaman dediğimin de bugün dediğimin de arkasındayım hiçbir çelişki yok. O zaman şunu kastediyordum. Eğer bu açılacak olan kanal ABD'nin Rusya'nın İngiltere'nin ve onun-bunun güdümünde olacaksa BOP gibi korkunç bir projedir. Ama eğer Türkiye'nin egemen bir devlet olarak kendi kontrolünde olacaksa, kuralları kendisi koyacak ise ki şu anda bunu öyle koyabilir diye düşünüyorum. Koymayacaksa biz bunu başkasına teslim edeceğiz havası olursa yine karşı çıkacağım. Benim eskiden karşı çıktığım oydu. O zaman öyle bir hava vardı. Ama geldiğimiz noktada Türkiye egemen bir devlet olarak buna yapmak istiyor.

CEVİZOĞLU'NDAN CHP'YE: BIDI BIDI KONUŞACAKLARINA GİTSİNLER İKTİDAR OLSUNLAR

Cevizoğlu, "Projenin ekonomik sıkıntıda olduğumuz bu süreçte gereksiz pahalı olduğu ve kanal yapılsa dahi ücretsiz diye gemilerin Boğaz'dan geçmeye devam edeceği iddialarına ne diyorsunuz?" sorusunu ise şöyle yanıtladı:

Buna da cevap veririm de benim konum değil gitsinler Kemal Kılıçdaroğlu'na sorsunlar. Ne Kılıçdaroğlu ne de CHP'nin diğer genel başkanları iktidar oldu. Bıdı bıdı konuşacaklarına gitsin iktidar olsunlar. Ekranda söyledim. Ben 20 yıldır CHP'ye oy verdim. Bana 20 yıldır iktidar borçları var. Kimse buna bakmıyor. Biz koyun gibi kırpılacak mıyız? Oyumuzu vereceğiz CHP'ye o da iktidar olamayacak. Oy, hukuka göre karşılıklı alışveriştir. Hukukta yeri var bunun. Ben sana oy veriyorum, sende karşılığında iktidar olacaksın. 20 yıldır olamamışsın bıdı bıdı yapıyorsun. 20 yıldan önce de olamamışsın. Kimse bunu sorgulamıyor niye olmuyor diye. Sen bana borçlusun.

"MONTRÖ EN ÇOK RUSYA'NIN İŞİNE YARIYOR"

Atatürk'ün Montrö anlaşmasının Rusya'nın işine geldiğini söylediğini öne süren Cevizoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

Bugün de öyle. Montrö, Rusya'nın elinden çıkmış gibi bir anlaşma. Başka imzacı devletler de var ama en çok Rusya'nın işine yarıyor. Kanal İstanbul'u açarsak ya da başka geçiş yolu açacaksak egemenlik kurallarımızı koymayacak mıyız? Koymayacaksak ona karşıyız, o kadar parayı niye harcayalım. Ama bugünkü hükümet ya da yarın başka bir hükümet olur, ben bunu yapabilirim diyorsa  yapsın görün bakalım para yok diyorlarsa. 

KAYNAK: INDEPENDENT TÜRKÇE
YORUMLAR 16
 • Yaşar TOLAK 2 yıl önce Şikayet Et
  Ben atatürk cü değilim ama iş yapanı ve doğru söyleyeni her zaman tebrik ederim.
  Cevapla
 • aa. 2 yıl önce Şikayet Et
  Atatürkçü olmak kolay değil.. "Ben Atatürkçüyüm" diye bağıranlar var sadece...Hulki beyi tebrik ediyorum...
  Cevapla
 • Sınır 2 yıl önce Şikayet Et
  Atatürkçüyüm derler,fakat egemenlik benim karakterim sözüne arkasını dönerler.bir yerde okumuştum.güçlü olduğunuz yerde Atatürk ü kalkan yaparak her türlü olayı çıkarabilirsiniz yazıyordu.Atatürk öldüğünden beri birileri kalkan olarak kullanıyor.madem Atatürkçüsün.Atatürke verilen ilaçlar siroz yapıyormuş.bu ilaçları kim verdi yada verdirdi.Atatürk neden beni türk hekimlerine teslim edin demiştir.Atatürk istikbal göklerdedir diyor.ama uçak fabrikaları kapattırılıyor.araba fabrikası kapattırılıyor
  Cevapla
 • Mehmet Alci 2 yıl önce Şikayet Et
  Teşekkür den başka bisey düşünemiyorum.Dogru söze ne desin hacı emmin
  Cevapla
 • Mevlüt Demirel 2 yıl önce Şikayet Et
  CHP kilerin kafasına sokmak lazım. Yine kabul etmezler. Çünkü gerçek Atatürkçü değiller.
  Cevapla
 • Kaya 2 yıl önce Şikayet Et
  Takdir ediyorum ülkesini seven yatırımlara karşı çıkmaz sonucda devlet gelişiyor halk refahı artıyor.
  Cevapla
 • M.Alci 2 yıl önce Şikayet Et
  Doğru dur.Vatan'ini seven yatırımlara karşı cikmaz
  Cevapla
 • Simittci Ali 2 yıl önce Şikayet Et
  Güneş gözlüğü takınca ,konuşanı tanımak zor!!!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Dışişleri Bakanı Fidan'dan ABD'de son dakika Gazze açıklaması
KKTC Dışişleri Bakanı Haber7'ye açıkladı! Yahudiler KKTC'den toprak mı satın alıyor?