Türkiye ile Mısır 6 başlıkta uzlaştı

Türkiye Dışişleri Bakan yardımcısı, Mısırlı mevkidaşı ile Kahire'de görüşüyor. 8 yıl sonra bir ilk özelliği taşıyan görüşmeden önemli detaylar var.

Türkiye ile Mısır 6 başlıkta uzlaştı
Türkiye ile Mısır 6 başlıkta uzlaştı
GİRİŞ 05.05.2021 14:48 GÜNCELLEME 05.05.2021 17:28

Türkiye ile Mısır 8 yıl aradan sonra ilk kez resmi olarak görüşüyor.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal ve beraberindeki heyet, Mısır Dışişleri Bakan Yardımcısı Hamdi Sanad Loza ve beraberindeki heyet ile görüşmek üzere Kahire'ye gitti.

Görüşmelerin ilk gününde Mısır Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Hamdi Sanad Loza ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal’ın başkanlıklarında gerçekleştirileceği kaydedilirken, görüşmelerin ana gündemi teknik düzeyde sınırlı olacağı kaydedildi.

Dışişleri Bakanlığı heyetinin Kahire temasları öncesinde, MİT'ten en üst seviyede bir heyetin Kahire’ye giderek istihbari düzeydeki son görüşmeleri yaptığı öğrenildi. MİT heyetinin, Mısırlı muhatapları ile gerçekleştirdiği görüşmelerde, Türkiye-Mısır ilişkilerinin daha sağlıklı bir şekilde sürdürülmesi için 6 ana başlıkta uzlaşıldığını ifade edildi.

Mısırlı diplomatik çevreler, söz konusu istikşafi görüşmelerde iki ülke arasındaki ilişkilerin ikili ve bölgesel bağlamda normalleşmesini sağlayabilecek gerekli adımlar üzerinde durulacağını aktardı.

KAYNAK: HABERTÜRK
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Müstakilleşen İyi Parti Kavuncu'yu aday gösterirse
İYİ Parti'nin CHP kararı Merdan Yanardağ'ı çıldırttı!