CHP'de 'Dersim' kavgası büyüyor!

CHP Milletvekili Orhan Sarıbal’ın Dersim açıklaması tepkilere yol açtı. Özgür Özel’in tarafları yatıştırmak için söylediği sözler ise yeni bir kriz çıkaracak.

CHP'de 'Dersim' kavgası büyüyor!
CHP'de 'Dersim' kavgası büyüyor!
GİRİŞ 06.05.2021 08:05 GÜNCELLEME 06.05.2021 08:52
Bu Habere 92 Yorum Yapılmış

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal’ın Dersim katliamını “Unutmadık unutmayacağız” notuyla anması partide tepkilere yol açtı. Ancak Grup Başkanvekili Özgür Özel’in tarafları yatıştırmak için sarf ettiği sözler yeni bir kriz çıkaracak. Özel, “Biz Dersimli fakir bir ailenin dördüncü çocuğunu genel başkan yaparak Dersim ile helalleştik” diyerek hem katliamı itiraf etti, hem de Kılıçdaroğlu’nun başkanlığını ilginç bir gerekçeye bağladı.

CHP'li Sarıbal'ın tartışma konusu olan Dersim paylaşımı


CHP’deki tartışmanın fitili Orhan Sarıbal’ın sosyal medya sitesi twitter üzerinden paylaştığı, “Unutmadık, asla unutmayacağız. Dersim katliamında yitirdiğimiz canları saygıyla anıyorum” mesajıyla başladı. Sarıbal’ın bu mesajı partide büyük tepkiye neden oldu.

BAŞKANINI TARTIŞMAYA AÇTI: KILIÇDAROĞLU DERSİM'İN DİYETİ Mİ?

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de katıldığı bir televizyon programında, Dersim tartışmalarına ilişkin “Biz Dersimli fakir bir ailenin dördüncü çocuğunu Genel Başkan yaparak Dersim ile helalleştik, Dersim ile yüzleştik” dedi. Kendisinin böyle bir tweet atmayacağını ifade eden Özel, “Türkiye’de atılan her tweet üzerinden linç kültürünün yükselmesine izin vermemek lazım. Arkadaşımızın linç edilmesine izin vermemeliyiz.” diye konuştu.

TEMELLİ İLE BENZER MESAJ

Sarıbal’ın mesajı HDP’li Sezai Temelli ile benzerlik gösterdi. Temelli de Twitter’dan şu mesajı paylaştı: “Dersim’de 84 yıl önce on binlerce Kürt katledildi, sürgün edildi. Dersim Tertelesi’nde katledilen tüm canları saygıyla anıyorum. Bu katliamı unutmayacağız.”

KÜSTAHLIĞA SESSİZ KALANLAR

Eski İstanbul Barosu Başkanı Prof. Ümit Kocasakal da “Atatürk’ün kurduğu partiden seçilen, ayaklanan feodaliteye laf edemeyip, Atatürk’ü İnönü’yü Bayar’ı, genç Cumhuriyeti katliamcı ilan eden sözde vekilin bu saldırı, hakaret ve küstahlığını, Parti içinde veya dışında buna sessiz ve seyirci kalanları da biz asla unutmayacağız” dedi.

Yenişafak

ETİKETLER
özgür özel
YAZDIR
YORUMLAR 92
 • dersimli 1 ay önce Şikayet Et
  ulan atatürkün partisini ne hale getirdiniz allah sizi bildiği yapsın inşallah
  Cevapla
 • Nevzat 1 ay önce Şikayet Et
  Aaaaa! Tipi tip konuşmuş ya laaa!
  Cevapla
 • Hattili 1 ay önce Şikayet Et
  Dersimde katledilen Kürt değil Ermeni’yi. Bunu herkes biliyor neyi saklıyorsunuz
  Cevapla
 • Ferit 1 ay önce Şikayet Et
  Ben Kürt, Türk ayırımı yapmam hiç bi zaman. Ama Dersimĺi'ler kürt değil. Kendinizi buna nasıl inandırmışsınız böyle.
  Cevapla
 • Hakkı 1 ay önce Şikayet Et
  Kürt deyil ermeni derken bile bu rada katliam yapıldığını söylemiş oluyorsunuz.orada devlete baş kaldırı vardı devlette gereğini yaptı kimin olduğunun ne önemi var Türk vatandaşlığını kabul etmeyen bazıları Türkiyeye düşman olanlar desenize
  Cevapla
 • Emgin 1 ay önce Şikayet Et
  Bunlar ATATÜRK DEN intikam alıyor. Şimdi anlaşıldı chp den Atatürkü silme çalışmaları.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
3 Milyon TL'yi gasp ettiler! Kurşun yağdırdılar... Dehşet anları kamerada
Yeni Kanal İstanbul açıklaması! 2 yılda tamamlanacak