Abdulkadir Selvi, HDP'nin sıcak baktığı seçim formülünü açıkladı

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, Cumhurbaşkanlığı seçimindeki belirsizlikleri kaleme aldı. Selvi, 2023 seçimlerinde Erdoğan'ın karşısına çıkabilecek adayları değerlendirirken, HDP'nin sıcak bakabileceği formülü de açıkladı.

Abdulkadir Selvi, HDP'nin sıcak baktığı seçim formülünü açıkladı
Abdulkadir Selvi, HDP'nin sıcak baktığı seçim formülünü açıkladı
GİRİŞ 08.06.2021 12:05 GÜNCELLEME 10.06.2021 09:00
Bu Habere 39 Yorum Yapılmış

Yazısına "2023 Cumhurbaşkanlığı seçimlerine giderken cumhur ittifakının cumhurbaşkanı adayı belli. AK Parti ve MHP'nin ortak cumhurbaşkanı adayı Erdoğan. Bunu niçin belirtme ihtiyacı hissettim? Çünkü cumhur ittifakında bir cumhurbaşkanı adayı tartışması yaşanmayacak" diye başlayan Selvi, "2023'e giderken muhalefetin önünde önemli belirsizlikler duruyor. Elbette ki seçim sathı mailine girildiğinde bunlar birer birer ortadan kaldırılacak. Ama çok kolay olacağı sanılmasın" ifadelerini kullandı.

MUHALEFETİN HANDİKAPLARI

Muhalefetin yaşayabileceği sorunları tek tek anlatan, olası senaryoları kaleme alan Selvi, 2023 seçimlerinde Erdoğan'ın karşısına çıkabilecek ortak adayların Mansur Yavaş ya da Ekrem İmamoğlu olduğunu söyleyerek, HDP'nin "İmamoğlu formülüne" sıcak baktığını belirtti.

Selvi'nin yazısının devamı şu şekilde:

"Muhalefeti sancılı bir süreç bekliyor. Hemen aklınıza muhalefet ortak aday belirleyecek mi, yoksa her parti kendi adayını mı çıkaracak sorusu gelecek. Ama bence ondan daha önemli bir soru var. O da millet ittifakı devam edecek mi, etmeyecek mi konusu.

1- BARAJ YÜZDE 5'E DÜŞERSE

2018 seçimlerinde kurulan ittifaklar yerini korudu. Muhalefetin kurduğu millet ittifakı aradan geçen süre zarfında dağılmadı. Hatta yerel seçimlerde başarılı sonuç almayı bildiler.

Muhalefette ittifakın en önemli tutkalının yüzde 10 seçim barajı olduğu biliniyor. Seçim barajı yüzde 5'e düşürülürse millet ittifakı devam edebilecek mi? Böyle bir risk olmasına rağmen, yerel seçimlerdeki  başarının, millet ittifakının 2023 seçimlerinde de devam etmesini sağlayacağını düşünüyorum.

2- ORTAK ADAY

Ortak aday çıkarılıp çıkarılmayacağı konusunun 2023'e giderken millet ittifakını en çok zorlayacak noktalardan biri olduğunu düşünüyorum. "Cumhurbaşkanlığı seçimleri muhalefete bırakılmayacak kadar ciddi bir iştir" diyen çevrelerin ortak aday lehine Kılıçdaroğlu ve Akşener'i ikna edeceklerine inanıyorum.

Son ankette oy oranı Erdoğan'a en yakın isim belli olduSon ankette oy oranı Erdoğan'a en yakın isim belli oldu

ORTAK ADAY KİM OLACAK?

İki liderin ortak aday konusunda uzlaşmaya varmaları çok zor görünmüyor. Ancak en önemli sorun ortak adayın kim olacağı. Muhalefet en büyük sancıyı ortak adayı belirlemede yaşayacak.

Ancak Meral Akşener'in "Kiminle alacaksak onunla girelim" önerisi Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş ismini avantajlı hale getirirken, cumhurbaşkanı adaylığına istekli olan Kılıçdaroğlu'nun nasıl ikna edileceği önemli bir soru işaretini oluşturuyor.

PARTİLER ADAY ÇIKARIRSA

Eğer ortak aday formülü işlemezse geriye tek seçenek kalıyor o da partilerin ilk tura kendi adaylarıyla çıkmaları. Bu durumda seçim kampanyasında muhalefet hem Erdoğan'la hem de kendi aralarında mücadele edecek.

HDP'NİN POZİSYONU NE OLACAK?

HDP Eş Genel Başkanları Mithat Sancar ve Pervin Buldan ortak aday önerisini desteklerken, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in HDP'nin kendi adayını çıkarması önerisi ile hesaplar karıştı.

2023'ÜN EN CİDDİ SORUSU

İstanbul seçimlerinde aday çıkarmayıp Ekrem İmamoğlu'nu destekleyen HDP, Cumhurbaşkanlığı seçiminde de "İstanbul Modeli"nin uygulanmasına sıcak bakıyor. Ancak Akşener'in HDP konusundaki itirazı yeni bir durum ortaya çıkardı. 2023 seçimlerinde en önemli soru işaretlerinden birini HDP'nin pozisyonu oluşturacak.

ÇETİN SINAV

2023'e giderken muhalefetin önünde önemli belirsizlikler, Türkiye'nin önünde ise çetin bir sınav duruyor.

KAYNAK: HÜRRİYET GAZETESİ / ABDULKADİR SELVİ
YAZDIR
YORUMLAR 39
 • Yyyoii 5 ay önce Şikayet Et
  HDP PKK ya nezanan söz hakki secme karari verildi
  Cevapla
 • Ertuğrul 5 ay önce Şikayet Et
  HDP niye kripto İmamoğlu na (aslında İmamoğlu falan değil) evet der. Çünkü bizden kafasindalar bundada haklılar.
  Cevapla
 • Mehmet Doğan 6 ay önce Şikayet Et
  Millet İttifakının adayı kim olursa olsun ERDOĞAN kazanır.
  Cevapla
 • Gerçekçi 6 ay önce Şikayet Et
  Önemli olan parti seçimleri değildir. Cumhurbaşkanlığıdır. Eğer Recep Tayyip Erdoğan kaybederse bu Ak Partililer için hiç te iyi bir gelişme olmayacaktır. Çoğumuzu devlet kurumlarından fişleyip tasfiye ederler. İyi bir seçim stratejisi yapılmalıdır
  Cevapla
 • Nedim 6 ay önce Şikayet Et
  Mansur balonunun patlaması bir programa bakar. Yandaş kanallarda dolaşarak Twitch e üye olarak pr peşinde. Meclisteki agresif tavırları ne karakterde olduğunu gösteriyor zaten. Tenkite bir gram tahammülü olmayan bir tip. Seçime girse bir hafta da ekmelettine döner.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: Milyonlar bu haberi bekliyordu! MTV indirimi Resmi Gazete'de yayımlandı
Son dakika: Başkan Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı arasında kritik görüşme!