HDP'nin kapatılması davasında önemli gelişme!

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) kapatılması istemiyle yeniden açılan davada ilk incelemesini 21 Haziran'da yapacak.

HDP'nin kapatılması davasında önemli gelişme!
HDP'nin kapatılması davasında önemli gelişme!
GİRİŞ 15.06.2021 13:59 GÜNCELLEME 15.06.2021 14:50
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Yüksek Mahkemenin eksikliklerin tamamlanması istemiyle iade ettiği HDP'nin kapatılması istemli iddianame, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığınca yeniden hazırlanarak AYM'ye gönderilmişti.

Görevlendirilen raportörün ilk incelemeye ilişkin raporunu tamamlayarak heyete sunmasının ardından heyet, davaya ilişkin ilk incelemesini 21 Haziran Pazartesi günü yapacak ve iddianamenin kabul edilip edilmediğine karar verecek.

Genel Kurul, ilk inceleme sırasında, partinin kapatılmasına beyan, faaliyet ve eylemleri ile neden olan ve iddianamede belirtilen kişiler hakkındaki siyasi yasak talebi ile partinin hazine yardımlarının bulunduğu banka hesabına tedbiren bloke konulmasına karar verilmesi yönündeki talebi de ele alacak.

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

Kabul edilmesi halinde iddianame, ön savunma için HDP'ye gönderilecek. HDP'nin Yüksek Mahkemenin tanıdığı süre içinde ön savunmasını vermesi gerekiyor. Ancak parti bu sürenin uzatılması için başvuruda bulunabilecek. Ek süre talebini Anayasa Mahkemesi heyeti karara bağlayacak.

Parti tarafından ön savunmanın verilmesinin ardından Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin esas hakkındakini görüşünü sunacak.

Bu görüş de HDP'ye gönderilecek. Daha sonra Anayasa Mahkemesince belirlenecek tarihlerde Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Şahin sözlü açıklama, HDP yetkilileri de sözlü savunma yapacak.

Bütün sürecin ardından davaya ilişkin bilgi, belgeleri toplayacak raportör esas hakkındaki raporunu hazırlayacak. Bu işlemler sürerken, gerek Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı gerekse davalı HDP ek delil veya yazılı ek savunma verebilecek.

Raporun, Yüksek Mahkeme üyelerine dağıtılmasının ardından Başkan Zühtü Arslan toplantı için bir gün belirleyecek, üyeler belirlenen günde bir araya gelerek kapatma istemini esastan görüşmeye başlayacak.

15 ÜYENİN 10'UNUN OYÇOKLUĞUYLA KARAR VERİLEBİLECEK

HDP hakkındaki kapatma davasını 15 kişiden oluşan Anayasa Mahkemesi heyeti karara bağlayacak. Anayasa'nın 69. maddesinde sayılan hallerden ötürü partinin kapatılmasına veya dava konusu fiillerin ağırlığına göre devlet yardımından kısmen ya da tamamen yoksun bırakılmasına, toplantıya katılan üyelerin 3'te 2 oy çokluğuyla yani 15 üyenin 10'unun oyuyla karar verilebilecek.

Siyasi parti kapatma davası sonucunda verilen karar, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı ile ilgili siyasi partiye tebliğ edilecek ve Resmi Gazete'de yayımlanacak.

Anayasa Mahkemesinin, siyasi yasak istenen partililerin beyan ve eylemleriyle partinin kapatılmasına neden olduğunu belirlemesi halinde, bu kişiler kesin kararın Resmi Gazete'de gerekçeli olarak yayımlanmasından başlayarak 5 yıl süreyle bir başka partinin kurucusu, üyesi, yöneticisi ve deneticisi olamayacak.

YAZDIR
YORUMLAR 6
 • Yüksekovalı Kürt 5 ay önce Şikayet Et
  Kapatmayı dört gözle bekliyoruz hani o günler, bu umudu Anayasa mahkemesinde beklemiyoruz çünkü daha önce bazı konularda verilen kararları hatırlayınca umutlarımız sönüyor ama yine bekliyoruz İnşaallah kapatılır.
  Cevapla
 • abdullah 23 5 ay önce Şikayet Et
  sicilin bozuk olsa memur olamıyorsun ama vekil olabiliyorsun.iktidara gelsen adalet bakanı,iç işleri bakanı olabiliyorsun.saçma değil mi.
  Cevapla
 • Deli Dumrul 5 ay önce Şikayet Et
  O iddianame ya eksiktir, ya da yanlış. Geri döner görün bakalım.
  Cevapla
 • Murat 5 ay önce Şikayet Et
  Secime 3 kala kapanır
  Cevapla
 • esteban41 5 ay önce Şikayet Et
  davanın bir an önce sonuçlanması lazım gelir. kapatılmalı veya kapatılmasına yer yoktur kararının çıkması gerekir. dava uzarsa ve 2023e seçimlerinin arefesine sarkarsa çıkacak bir kapatma kararında hdpnin tüm oyları chp nin hanesine yazılacaktır. eko kesin cb olur yanındaki baayanda eşcb olur. oylar yasal yoldan çalındığı için kimse itiraz edemeyecektir maalesef.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Etiyopya Başbakanı ilk kez cephede görüntülendi
Efsane savaş uçağına yeni görev! Konuşlanacağı yer belli oldu