Son dakika: Erdoğan ve Biden 3 kritik konuda uzlaştı!

NATO Zirvesi'nde kritik bir görüşme gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Biden, bölgesel meselelerde işbirliğinin önemine vurgu yaparken, Afganistan, Libya ve Suriye konusunda mutabık kaldı.

Son dakika: Erdoğan ve Biden 3 kritik konuda uzlaştı!
Son dakika: Erdoğan ve Biden 3 kritik konuda uzlaştı!
GİRİŞ 16.06.2021 07:46 GÜNCELLEME 16.06.2021 07:52
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

Edinilen bilgilere göre iki lider, Libya’nın geleceğinde Halife Hafter’in Suriye’nin geleceğinde ise Beşar Esed'in yerinin olmadığı konusunda fikir birliği sağladı. Ayrıca ABD’nin Afganistan’dan çekildikten sonra Türkiye’nin sahada Uluslararası Kâbil Havalimanı’nın güvenliğini sağlaması, masada ise Afganistan hükûmeti ve Taliban arasındaki barış görüşmelerine ev sahipliği yapması konusunda uzlaşıldığı bildirildi.

ABD ÖZEL TEMSİLCİ ATAYACAK

Gelecek dönemde Türkiye-ABD ilişkilerinin güçlendirilmesi, her konuda yakın temasta olunması ve yapıcı bir işbirliği için diyalog kanallarının etkin kullanılmasının gereği vurgulanan görüşmede, Suriye meselesinin de kapsamlı bir şekilde ele alındığı belirtildi. Ayrıca ABD’nin kısa süre içinde Suriye Özel Temsilcisi atayacağı ve ABD’li temsilcinin Türkiye ile de yakın temasta olacağını öğrenildi. İdlib'deki son durumun gündeme geldiği Erdoğan-Biden görüşmesinde yeni bir mülteci dalgasının bölgede istikrarsızlığa yol açacağına dikkat çekildi.

LİBYA KONUSUNDA FİKİR BİRLİĞİ

ABD ve Türkiye arasında fikir birliği sağlanan bir diğer konusu ise Libya. İki ülkenin de Libya’da BM’nin tanıdığı meşru hükûmeti desteklediği ve siyasi çözümün güçlendirilmesi konusunda uzlaşı sağladığı bildirildi. Hafter’in Libya’nın geleceğinde yeri olmadığı her iki ülke tarafından da dile getirildiği ifade edildi.

Afganistan konusunda da Türkiye ve ABD’nin ortak görüşte olduğu belirtildi. ABD’nin Afganistan’dan çekildikten sonra Uluslararası Kâbil Havaalanı'nın güvenliğinin Türkiye’nin üstlenebileceği konusunda prensipte anlaşma sağlandığı aktarıldı. Yine, Afganistan hükûmeti ve Taliban arasında yürütülen Afganistan barış müzakerelerinde Türkiye’nin arabulucu rol oyması konusunda mutabık kalındığı belirtildi.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ
YAZDIR
YORUMLAR 12
 • Misak-ı Milli 7 ay önce Şikayet Et
  Aynı teraneler, zırvalar...
  Cevapla
 • sado 7 ay önce Şikayet Et
  Hani maske Reis ?
  Cevapla
 • MADEN 23 7 ay önce Şikayet Et
  UKRAYNA ya NATO üyeliği için olur verildiyse BÜYÜK hata.Çünkü üç gün SONRA aynı ABD OLUR
  Cevapla
 • Hamdibey 7 ay önce Şikayet Et
  Bidonun tercümanının bakışları adeta şeytan bakışı gibi bu nedir la
  Cevapla
 • Gurbetçi41 7 ay önce Şikayet Et
  O tercüman bizim gururumuz. Çok sempatik ve efendi. Cumhurbaşkanının onu takdir ettiği çok belli. Allah ona kolaylık sağlık versin. İşi çok zor.
  Cevapla
 • osman 7 ay önce Şikayet Et
  O tercüman Erdoğan'ın tercümanı kardeşim.
  Cevapla
 • Ali arslan 7 ay önce Şikayet Et
  Adamlar ezeli ve ebedi düşman nasıl güveneliim.
  Cevapla
 • KARLOS 7 ay önce Şikayet Et
  Bunu Bi Tek Sen Biliyorsun...Çok Büyük Bir Sırrıı İfşa Etmişsin Dikkatli Ol Haaa!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic, Türkiye ziyaretinde en etkilendiği olayı Erdoğan'a anlattı
Nursultan Nazarbayev haftalar sonra kamera karşısında: Hiçbir yere gitmedim!