CHP'li Haluk Koç'tan Bilal Erdoğan'a tazminat

Bilal Erdoğan'ın kişilik haklarına saldırıda bulunduğu gerekçesiyle CHP Ankara Milletvekili Haluk Koç'a tazminat davası açılmıştı. Yargıtay'ın kararı sonrası yeniden görülen davada Haluk Koç, 20 bin lira tazminat ödemeye mahkum edildi.

CHP'li Haluk Koç'tan Bilal Erdoğan'a tazminat
CHP'li Haluk Koç'tan Bilal Erdoğan'a tazminat
GİRİŞ 23.06.2021 15:58 GÜNCELLEME 23.06.2021 16:12
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

CHP Ankara Milletvekili Haluk Koç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan'ın kişilik haklarına saldırıda bulunduğu gerekçesiyle açılan davada, 20 bin lira manevi tazminat ödemeye mahkum edildi.

Bilal Erdoğan'ın avukatı Ferah Yıldız, Haluk Koç'un, 18 Haziran 2014'te parti sözcüsü olarak görev yaptığı dönemde düzenlediği bir basın toplantısında, Bilal Erdoğan'ın bir restoranda vatandaşlarla çektirdiği fotoğrafları, terör örgütü mensuplarının şiddet içeren fotoğraflarıyla basına göstererek açıklama yapması üzerine müvekkiline yönelik ağır itham ve hakarette bulunduğu gerekçesiyle Koç aleyhine manevi tazminat davası açtı.

Davaya bakan Anadolu 1. Asliye Hukuk Mahkemesi, davalı tarafından yapılan basın toplantısında söylenen sözlerin muhatabının, doğrudan davacı olmadığını ifade ettiği kararında, davacının topluma mal olmuş bir kişi olması nedeniyle Haluk Koç'un ifade özgürlüğünün üstün tutulması gerektiğini belirterek, bu nedenle davanın reddine hükmetti.

YARGITAY'DAN "İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ SINIRSIZ DEĞİLDİR" KARARI

Temyiz üzerine dava dosyasını inceleyen Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, yerel mahkemenin kararını bozdu.

Dairenin verdiği kararda davacı avukatının, müvekkilinin çektirdiği fotoğrafları, terör örgütü mensuplarının şiddet içeren fotoğraflarıyla basına göstermek ve terör örgütüyle ilişkilendirecek şekilde sözler sarf etmek suretiyle müvekkilinin kişilik haklarını zedelediğini beyan ederek, manevi tazminat talep ettiği hatırlatıldı.

Davalı avukatının ise müvekkilinin davacıyı küçük düşürme kastıyla hareket etmediğini, daha önce basında yer alan kişileri terör örgütü mensubu zannedip eleştiride bulunduğunu, yaptığı açıklamanın ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini savunduğu ifade edildi.

Düşünceyi açıklama ve yayma özgürlüğünün, demokrasinin işleyişi için hayati önemde olduğuna vurgu yapılan kararda, "Ancak belirtmek gerekir ki ifade özgürlüğü sınırsız değildir. Başta siyasi kişiler olmak üzere, en geniş halde dahi ifade özgürlüğünün, kişilerin itibarına zarar verecek boyuta ulaşmaması gerekir." denildi.

Kararda, olay tarihinde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) sözcüsü olan Haluk Koç'un yaptığı basın toplantısında, davacı Bilal Erdoğan'a yönelik bazı sözler söylediği ve aynı zamanda bir lokantada vatandaşlarla çektirdiği fotoğrafları, terör örgütü mensuplarının şiddet içeren fotoğraflarıyla basına gösterdiği kaydedildi.

Basın açıklamasının davacıya ilişkin bölümünün, kamuoyunu ilgilendiren ve kamunun yararına ilişkin bir tartışmaya katkı sağlayıp sağlamadığına bakılması gerektiğine işaret edilen kararda, "Siyasi iktidarın terör örgütleriyle mücadele yöntemi elbette muhalefetin eleştirisine açık olmalıdır. Ancak hiçbir siyasi görevi bulunmayan davacının söz konusu terör eylemlerinden sorumlu tutulması ve bu kapsamda terör örgütü ve mensuplarıyla hiçbir ilgisi bulunmayan davacıya ait fotoğrafların, teröristlerin vahşice öldürdükleri insanlara ait fotoğraflarla basına sunulmasında kamusal bir yararın varlığından bahsedilemez." ifadelerine yer verildi.

Kararda, şunlar kaydedildi:

"Davalı, çok basit bir araştırmayla davacıya ait fotoğraflar ile terör örgütü üyelerinin fotoğraflarını ayırt edebilecekken özensiz davranarak davacının kişilik haklarına zarar vermiş, böylece ifade özgürlüğünün sınırlarını aşmıştır. Siyasi parti sözcüsü olan davalının, kamuoyuna sunduğu bilgi ve belgelerin, güvenilir kaynaklardan temin edildiğini denetlemesi, asgari özen ve dikkati göstermesi, aksine durumun sorumluluk doğurabileceğini bilmesi gerekirdi. Kişilerin şeref ve itibarının korunması hakkına riayet noktasında davalının gerekli dikkat ve özeni göstermediği anlaşılmaktadır."

Kararda, basın açıklamasında sunulan fotoğraflar ve söylenen sözlerle devletin resmi makamlarınca terör örgütü olarak kabul edilmiş bir yapıyla davacı Bilal Erdoğan'ı ilişkilendirmek suretiyle kişilik haklarının saldırıya uğradığı sonucuna varıldığı vurgulandı.

YENİDEN GÖRÜLEN DAVADA TAZMİNAT KARARI ÇIKTI

Yargıtay'ın bozma kararının ardından dava dosyası yeniden görüldü.

Anadolu 1. Asliye Hukuk Mahkemesindeki karar duruşmasında, davacı Bilal Erdoğan ile davalı Haluk Koç'un avukatları katıldı.

Duruşmada konuşan davacı Bilal Erdoğan'ın avukatı Ferah Yıldız, davalının eylemi ile itibar suikastı gerçekleştirdiğini belirterek, davanın kabulüne karar verilmesini istedi.

Davalı Haluk Koç'un avukatı İsmail Güney ise müvekkilinin siyasi bir kişilik olarak, siyasi bir eleştiri ile fotoğrafı paylaştığını savunarak, davanın reddini talep etti.

Davaya ilişkin kararını açıklayan mahkeme, 20 bin lira manevi tazminatın 18 Haziran 2014'ten itibaren işleyecek yasal faizi ile birlikte davalı Haluk Koç'tan alınarak, davacı Bilal Erdoğan'a verilmesini kararlaştırdı.

FOTOĞRAFTAKİ KİŞİLER RESTORANIN SAHİPLERİ ÇIKMIŞTI

Öte yandan, Haluk Koç'un basın toplantısında gösterdiği ve terör örgütü üyesi olduğunu iddia ettiği fotoğraftaki kişilerin ise, söz konusu restoranın sahipleri olduğu ortaya çıkmıştı.

Restoran sahiplerinin, birçok ünlü isimle de fotoğraf çektirdiği görülmüştü.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 15
 • Türk 5 ay önce Şikayet Et
  O parayla insanlara sucuk ekmek değıtın
  Cevapla
 • ziyacan 5 ay önce Şikayet Et
  bunlara 20 bin neki!
  Cevapla
 • ayhan birol 5 ay önce Şikayet Et
  Bu olayı hatırladım. Chp ye ne anlam yüklenir içimde kalsın. İfade etmeliyim ki bu vekil TIB doktorudur. Üniversitede Öğretim üyeliği yapmıştır. Bu dr. vekil öylesine ideolojik bir kafaya sahip ki TBMM de kendi mesleğiyle ilgili sorunlar yerine İslam'la, müslüman'la, onun kıyafetiyle uğraşıp durmuş bir insan. O gün medyada söyledikleri aklımda. O suçlamaları kasıtlı ve bilerek yapıyordu, kısaca bilerek iftira ediyordu...Yazıklar olsun(AÜ)den hocam yazıklar olsun. Bu hale mi düşecektin?
  Cevapla
 • Namyelüs 5 ay önce Şikayet Et
  CHP milletvekili olabilmek için aranan özellikler nelerdir?Bildiniz.
  Cevapla
 • Arif 5 ay önce Şikayet Et
  Yalan söyleyen kiş yada kuruma Aynı şekilde bir kaç gün süreyle olayın doğrusunun söyletilmesi gerekmektedir. Aynı kişinin benzer yalanları tekrarlanması halinde hapis cezası olmadığı sürece yalan atıp duracaklardır.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İlk varış noktası deyip paylaştı: Türkiye bizim en önemli ortağımız
Dini kitaplar üzerinden provokasyon! Hepsi yakıldı, özür açıklaması geldi